Iran Democratic Front - موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: جمعه, 15 دی 1396

نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات طی روزهای نهم تا چهاردهم دی ماه، بیش از چهل تن از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی را در سراسر کشور بازداشت کرده‌اند. تعدادی از این دانشجویان در تماس با خانواده‌هایشان گفته‌اند در بند ۲۰۹ زندان اوین تهران نگهداری می‌شوند.

یک دانشجوی دانشگاه تهران که نخواست نامش فاش شود در گفتگوی با کمپین حقوق بشر ایران گفت: اغلب این دانشجویان از فعالان شوراهای صنفی یا فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه‌ها هستند ولی در میان اسامی نام دانشجویانی نیز به چشم می خورد که فعالیت دانشجویی مشخصی نداشته‌اند. این منبع به کمپین گفت شورای صنفی دانشگاه‌ها پس از بازداشت تعدادی از دانشجویان در دانشگاه‌های تهران در روز نهم و دهم دی ماه، خواستار آزادی و توضیح مسئولان وزارت علوم شدند اما ماموران وزارت اطلاعات به جای توضیح، تعدادی از این فعالان صنفی را نیز بازداشت کرده‌اند.

این منبع مطلع گفت تا کنون بیش از چهل دانشجو بازداشت شده‌اند و ماموران وزارت اطلاعات در تماس با خانواده، آنان را تهدید کرده‌اند بازداشت فرزندانشان را رسانه‌ای نکنند. این دانشجو به کمپین گفت: «من و چند تا از دوستان فعال با خانواده‌هایی که می‌شناختیم تماس گرفتیم که وضعیت را بگویند و یا گفتگو کنند ولی همه گفتند وزارت اطلاعات شدیدا منع کرده و گفته خبری شدن آزادیشان را به تاخیر می‌اندازد، در واقع یک جور تهدید ضمنی کرده‌اند.»

این منبع گفت: تعدادی از دانشجویان بازداشت شده اجازه پیدا کرده‌اند با خانواده تماس بگیرند و گفته‌اند در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می‌شوند. دانشجوی دانشگاه تهران به کمپین گفت به احتمال زیاد سایر دانشجویان بازداشت شده نیز به بند ۲۰۹ زندان اوین متعلق به وزارت اطلاعات منتقل شده‌اند: «چند تا از دانشجویان زنگ زدند که در بند ۲۰۹ زندان اوین متعلق به وزارت اطلاعات هستند و به چند تا از خانواده دانشجویان هم موقع بازداشت گفتند از وزارت اطلاعات هستند، بنابراین به احتمال زیاد پروژه دست وزارت اطلاعات است و این جور مواقع همه این افراد را یک دستگاه امنیتی به عهده می‌گیرد، بنا بر این احتمال این که همه یک جا و در بند ۲۰۹ نگهداری شوند زیاد است.»

این دانشجوی دانشگاه تهران گفت دانشجویان بازداشت شده ارتباطی با اعتراضات اخیر در دانشگاه‌های ایران نداشته‌اند و وزارت اطلاعات برای پیشگیری از اعتراضات دانشجویی در حمایت از اعتراضات مردمی، فعالان صنفی و دانشجویی را بازداشت کرده است: «هرچند اغلب این دانشجویان دغدغه‌های صنفی و دغدغه طبقات پایین جامعه را داشتند ولی ربطی به شروع این اعتراضات نداشتند، احتمالا بیشتر از این ترسیدند که این اعتراضات با حمایت دانشجوها و حرکات دانشجویی همراه بشود چون بعد از اعتراضات مردم کوی دانشگاه هم شلوغ شد.»

در اعتراضات سراسری روز نهم دی ماه در ایران، دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر (پلی تکنیک) نیز با جمعیت معترض در تهران همراه شدند و شعارهایی مانند «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «دانشجو، کارگر، اتحاد اتحاد» سر دادند. دانشجویان خوابگاه دانشجویی (کوی دانشگاه تهران) نیز در شب نهم دی ماه با شعارهایی مانند «کار، نان، آزادی» برای ساعاتی در محوطه این مجتمع خوابگاهی تجمع کردند.

این دانشجو در‌‌ ادامه گفت: فضای دانشگاه‌های بزرگ بیشتر بر خلاف قول رئیس جمهور حسن روحانی مبنی بر «دانشگاه امن نه امنیتی» نه تنها امن نشده که روز به روز پادگانی‌تر می‌شود: «فکر کنید وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی که ادعای اعتدال دارد، دانشجویان شورای صنفی که یک تشکل قانونی است را بازداشت کرده فقط به دلیل این که پرسیدند دانشجویان بازداشت شده کجا هستند، بر خلاف قول آقای روحانی که دانشگاه امن بشود نه تنها امن نشده که واقعا تبدیل به پادگان شده و روز به روز هم به آمار دانشجویان بازداشت شده اضافه می‌شود.»

«دانشگاه پادگان نیست» و «دانشگاه پادگان شده» از مهم‌ترین شعارهای کنایی دانشجویان بود که تجمعات دانشجویی سال‌های گذشته و در انتقاد به بازداشت و برخوردهای امنیتی با دانشجویان مطرح می‌شد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در دوران مبارزات انتخاباتی اش گفت قرار است دانشگاه را به جای امنیتی کردن، برای استاد و دانشجو امن کند، روحانی در مراسم معرفی وزیر آموزش و پرورش جدیدش به مجلس در هفتم آبان ۱۳۹۶ نیز دوباره بر دانشگاه امن به جای دانشگاه امنیتی تاکید کرد و گفت:‌«هر چه در انتخابات ۹۲ و ۹۶ درباره محیط دانشگاه‌ها، امن بودن دانشگاه و نه امنیتی بودن دانشگاه‌ها، فضای آزاد و امنیت لازم برای دانشجو و برای استاد مطرح شد، همچنان رییس‌جمهور و دولت دوازدهم به عهد خود وفادار خواهد بود. من برای امنیت دانشجویان، فضای دانشگاه و خطی که اعلام کردم، معامله نخواهم کرد.»

نامه تشکل شورای صنفی ۲۷ دانشگاه به وزیر علوم درباره دانشجویان بازداشت شده

۲۷ تشکل شورای صنفی از دانشگاه‌های مختلف ایران در واکنش به بازداشت گسترده دانشجویان، روز سیزدهم دی ماه در نامه ای به وزیر علوم با اعلام اعتراض خواستار آزادی بی قید و شرط آنان شده‌اند. در نامه شوراهای صنفی آمده است که این بازداشت‌ها در واکنش به اعتراضات «کاملا مسالمت آمیز و به دور از هر گونه تنش و درگیری» دانشجویان صورت گرفته است. دانشجویان استدلال کرده‌اند بنا به ماده ۱۲ منشور حقوق دانشجویی اجتماعات و اعتراضات مسالمت آمیز در دانشگاه‌ها آزاد و بلامانع است و بر حق آزادی بیان، حق انتقاد و مطالبه گری طبق منشور حقوق دانشجویی تاکید کرده‌اند.

در نامه شوراهای صنفی دانشگاه‌های کشور که خطاب به منصور غلامی وزیر علوم و تحقیقات و فناوری ایران نوشته شده است، اتهامات منتسب به دانشجویان «واهی و خلاف واقع» اعلام شده و این تشکل‌ها خواستار آزادی بی قید و شرط دانشجویان و عدم تکرار چنین اتفاقاتی در آینده شده‌اند، شوراهای صنفی در این نامه اسامی حدود سی تن از بازداشت شدگان را نیز اعلام کرده‌اند که طی روزهای پس از آن آمار بازداشت شدگان به بیش از چهل تن رسیده است.

اعتصاب غذای تعدادی از دانشجویان بازداشت شده و اجتماع خانواده‌ها مقابل زندان اوین

کسری نوری، دانشجوی حقوق بشر دانشگاه تهران و ازدراویش گنابادی که روز نهم دی ماه بازداشت شد، در تماسی با خانواده اش گفته در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در انفرادی است و اعتصاب غذا کرده است. کسری نوری که سابقه بازداشت و زندان قبلی نیز دارد در تماس تلفنی گفته است از سایر دوستان و دانشجویان بازداشت شده بی خبر است. محمد شریفی مقدم و فائزه عبدی پور نیز که همزمان با کسری نوری بازداشت شده‌اند، نیز از لحظه بازداشت گفته‌اند دست به اعتصاب غذا خواهند زد.

تعدادی از خانواده‌های دانشجویان بازداشت شده نیز روزهای سیزدهم و چهاردهم دی ماه در مقابل زندان اوین دست به اجتماع زدند، این در حالی است که به جز دانشجویان بازداشت شده، حدود چهارصدوپنجاه تن از شرکت کنندگان در اعتراضات سراسری ایران نیز طی روزهای گذشته بازداشت شده‌اند و این موضوع روند رسیدگی به پرونده‌ها را کند کرده است.

منبع مطلع گفت مقامات قضایی و امنیتی در پاسخ به خانواده‌های دانشجویان گفته‌اند هنوز چیزی مشخص نیست و باید صبر کنید.

فعالان صنفی دانشجویی در زندان اوین

طبق اطلاعات رسیده به کمپین حقوق بشر ایران& اغلب دانشجویان بازداشت شده از فعالان و اعضای شوراهای صنفی دانشگاه‌های ایران هستند. سها مرتضایی دبیر شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران، پدرام پذیره نایب دبیر این شورا، محمدامین اصانلو دبیر شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی و پیمان گراوند و احسان محمدی نیز از اعضای سابق شورای صنفی این دانشگاه بوده‌اند.

شورای صنفی تشکلی قانونی در دانشگاه‌های ایران است که در زمینه بهبود وضعیت رفاهی و خدماتی دانشجویان و مسائلی مانند تغذیه، خوابگاه و هزینه‌ها فعالیت می‌کند. به گفته دانشجوی دانشگاه تهران طی ده سال گذشته با گران شدن و پولی شدن فزاینده دانشگاه‌ها فعالیت‌های اعتراضی شوراهای صنفی نیز افزایش یافته است.

اسامی کامل دانشجویان بازداشت شده:

تا کنون هویت ۴۲ تن از دانشجویان بازداشت شده را احراز کرده‌اند، این آمار دربرگیرنده تعدادی از دانشجویان که پس از بازداشت در همان روزهای نخست آزاد شدند نیست.

۱. لیلا حسین زاده

۲. سینا ربیعی

۳. محسن حق شناس

۴. میکائیل قلی راد

۵. پدرام پذیره

۶. محمد محمدیان

۷. علی مظفری

۸. مهدی وهابی ثانی

۹. سهیل موحدان

۱۰. آرش آوری

۱۱. دانیال ایمان

۱۲. امیرحسین علم طلب

۱۳. مجید اکبری

۱۴. محسن ترابی

۱۵. کسری نوری

۱۶. عارف فتحی

۱۷. محسن میرمحسنی

۱۸. احسان محمدی

۱۹. سینا عِمران

۲۰. تارخ ملکی روزبهانی

۲۱. سها مرتضایی

۲۲. محمد احمدیان هروی

۲۳. نگین آرامش

۲۴. محمدامین اصانلو

۲۵. یاسمن محبوبی

۲۶. حسام حسین‌زاده

۲۷. پیمان گراوند

۲۸. سما درخشانی

۲۹. فائزه عبدی پور

۳۰. مجید مسافر

۳۱. محمد خانی

۳۲. سیاوش امجدی

۳۳. محسن شاهسون

۳۴. سینا غفاری

۳۵. محمد شریفی مقدم ریابی

۳۶. فرشید تاج میری

۳۷. نبی تردست

۳۸. امید جمشیدی

۳۹. امین خسروی

۴۰. علی اسدی

‏۴۱. علی براتعلی

۴۲. سهیل آقازاده

۴۳. علی قدیری

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست تا به آنچه که سرکوب بیرحمانه تظاهرکنندگان در ایران نامیده پایان دهد. در این بیانیه همچنین خواسته شده که به دستگیری تظاهرکنندگان پایان دهد و تحقیقات مستقلی درباره کشته شدگان آغاز شود.

در بخشی از این بیانیه که امروز، پنجشنبه ۴ ژانویه منتشر شده به دستگیری بیش از هزار نفر در روزهای اخیر در ایران اشاره شده و آمده است: “این افراد در معرض خطر بدرفتاری و شکنجه قرار دارند و بسیاری از آنها از ارتباط با خانواده یا دسترسی به وکیل محروم هستند.”

عفو بین‌الملل همچنین از دولت ایران خواست تا درباره کشته شدن دستکم ۲۲ نفر در اعتراضات یک هفته گذشته “به سرعت تحقیقات موثر و مستقلی را آغاز کند و همه کسانی را که مسئول نقض حقوق بشر بودند، مجازات کند.”

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

نزدیک به یک هفته از آغاز اعتراض‌های خیابانی مردم می‌گذرد. در این مدت گستره‌ی اعتراض‌ها چنان فزونی گرفت که بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ ایران به آن پیوستند. طرح مطالبات با شعارهای اقتصادی آغاز شد اما به سرعت دامنه‌ی سیاسی گرفت. در رویارویی با این اعتراض سراسری برخورد نیروهای انتظامی و امنیتی و لباس شخصی رفته رفته به خشونت و سرکوب و به کارگیری سلاح گرم در برابر مردم بی‌دفاع انجامید و تاکنون ضرب و جرح و بازداشت صدها تن و قتل بیش از بیست تن از معترضان را در پی داشته است.

طرفه آن‌که دولت به رغم ادعاهای خود در پذیرش حق اعتراض مردم، در همان روزهای نخست شبکه‌های اجتماعی مجازی را که از معدود ابزارهای باقی‌مانده‌ی آزادی بیان است، مسدود کرد.

کانون نویسندگان ایران که طی نیم قرن فعالیت خود همواره مدافع حقوق اساسی مردم از جمله حق آزادی بیان و اندیشه بی‌هیچ حصر واستثنا بوده است، هر گونه اقدام سرکوبگرانه و تهدید و کشتار مردم بی‌دفاع، و هر برخورد ضد انسانی با تجمع‌های اعتراضی را محکوم می‌کند و اعلام می‌دارد بیان آزادانه‌ی مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و هر درجه مخالفت با آنها حق مردم است.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر
Go to top