Iran Democratic Front - موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: دوشنبه, 18 دی 1396

دو نماینده مجلس ایران مرگ سینا قنبری، یکی از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در بازداشتگاه اوین تهران را تأیید کرده‌اند.

به گزارش بی بی سی،طیبه سیاوشی، نماینده اصلاح‌طلب تهران به خبرگزاری ایلنا گفت که بعد از انتشار خبر مرگ یک جوان ۲۲ ساله موضوع را از طریق وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی پیگیری کرده و آنها گفته‌اند این فرد “در زندان خودکشی کرده است.”

محمود صادقی، نماینده تهران هم گفت: “متاسفانه خبر فوت سینا قنبری صحت دارد و طبق اطلاعی که از یکی از مراجع اطلاعاتی گرفتم این فرد توسط نیروی انتظامی بازداشت شده و آن‌طور که گفتند در زندان اوین اقدام به خودکشی کرده است.”

آقای صادقی گفته است که موضوع در حال بررسی است و “طبق قاعده عوامل احتمالی دیگر هم در حال رسیدگی است”.

پیشتر “کمیته پیگیری بازداشت‌های دی ماه ۹۶” به نقل از زندانیان آزاد شده خبر داده بود که سینا قنبری “که چندروزی بود دربند قرنطینه زندان اوین در بازداشت بود به دلایلی نامعلوم جان سپرده است.”

هنوز هیچ یک از مقام‌های قضایی یا انتظامی درباره این خبر اظهار نظر نکرده‌اند. خانم سیاوشی گفته است که موضوع را به دفتر صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران اطلاع داده است.

در جریان اعتراض‌ها و ناآرامی‌ها دی ماه بیش از ۲۱ نفر کشته و دست کم ۲۰۰۰ نفر در نقاط مختلف ایران بازداشت شدند. بعضی از این افراد در جریان اعتراض‌ها بازداشت شدند و گروهی دیگر در محل زندگی‌ و با هجوم نیروهای امنیتی دستگیر شدند. تعدادی از این بازداشت‌شدگان از زندان آزاد شده‌اند، اما هنوز صدها نفر در بازداشت هستند.

یکی دیگر از کسانی که سرنوشت او در جریان این بازداشت‌ها با ابهام روبرو شده اشکان آبسواران ۲۰ ساله است. خانواده او می‌گویند که روز ۱۴ دی او با تلفن خودش با آنها تماس گرفته و اطلاع داده که بازداشت شده است. اما اکنون مادرش می‌گوید بعد از مراجعه به زندان اوین به او گفته‌اند که فرزندش مفقود است.

در روزهای اخیر بسیاری از فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی از “تکرار سناریوی کهریزک” ابراز نگرانی کرده و خواهان اطلاع‌رسانی شفاف درباره بازداشت‌شدگان و دسترسی آنها به وکیل و رسیدگی به پرونده آنها در روند قضایی قانونی شده‌اند.

در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ تعدادی از بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران فرستاده شدند و در آنجا چند نفر به دلیل ضرب و جرح و وضعیت نامناسب بازداشتگاه جان خود را از دست دادند.

خانم سیاوشی، عضو فراکسیون امید مجلس ایران گفته است: “در چند روز اخیر در پیگیری‌های متعدد با قوه‌قضاییه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی خواستار این بودیم که نظارت کامل و دقیقی بر جوانانی که در این ناآرامی‌ها بازداشت شده‌اند، داشته باشند و اگر این افراد در تخریب اموال نقشی نداشتند، آزاد شوند”.

به گفته مقام‌های ایران، اکثر بازداشت‌شدگان اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر در ایران جوان هستند. حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزیر کشور، روز دوشنبه ۱۱ دی گفت که بیش ‌از ۹۰ درصد کسانی ‌که در ناآرامی‌ها دستگیر شده‌‌اند”جوان و نوجوان هستند که میانگین سنی آن‌ها زیر ۲۵ سال است و قاطبه‌ آنان سابقه‌ی دستگیری و بازداشت قبلی ندارند”.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

عدم توجه و رسیدگی به خواسته‌های قانونی و برحق مردم که اخیرا موجب اعتراضات سراسری قرار گرفته و به تبع آن ربط این اعتراضات از طرف رژیم به اپوزسیون‌های خارج از کشور و دول بیگانه برای سرکوبی هر چه شدید‌تر آن ظاهرا از سیاست‌های بارز و تغییر ناپذیر رژیم جمهوری اسلامی ایران است که در تمامی ارگان‌های آن ساری و جاری می‌باشد.

بیش از ۵ ماه است که ما زندانیان سیاسی بند ۴ سالن ۲۰ زندان رجایی‌شهر کرج که همگی قربانی سیستم غیر قانونی قوه قضاییه رژیم می‌باشیم توسط عوامل مدیریتی زندان به گروگان گرفته شده‌ایم و به خاطر عدم وجود مرکز تظلم خواهی در کشور برای پیگیری خواسته‌های طبیعی و به حق خود که عبارتند از ۱- عدم برخورداری از تلفن جهت ارتباط با خانواده‌ها ۲- بی‌کیفیت بودن غذای زندان ۳- نبود سیستم گرمایشی و تهویه هوا ۴- عدم برخورداری از تغدیه سالم، روزنامه، باشگاه ورزشی ۵- عدم رسیدگی به بیماران و عدم اعزام به موقع آنها به مراکز درمانی ۶- عدم برخورداری از هواخوری در طول روز و غیره به انواع اعتراضات مرسوم دست زدیم که متاسفانه در وضعیت وخیم کنونی خویش هیچ بهبودی حاصل نشده است.

اکنون که بیش از ده روز است در قبال رفتارهای غیر انسانی و عدم توجه مسوولین زندان به خواسته‌های به حق، دست به اعتصاب دسته جمعی زده و از پذیرش جیره‌ی غذای زندان (صبحانه، نهار، شام) خودداری نموده‌ایم متاسفانه مسوولین قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها تا به امروز هیچ توجهی به مطالبات ما نکرده اند.

بدین‌وسیله به تمامی مجامع و نهاد‌های حقوق بشری و رسانه‌های دیداری، شنیداری و نوشتاری داخلی و خارجی و افکار عمومی اعلام میداریم که همچنان به روش‌های اعتراض خود تا برآورده شدن خواسته‌های قانونی خویش ادامه خواهیم داد.

ما زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر کرج- گوهر دشت- ضمن محکوم کردن سرکوبی مردم ایران توسط رژیم، از مطالبات به حق آنها حمایت می‌کنیم و از مردم شریف ایران که بر اثر بار سنگین گرانی، بیکاری، اعتیاد و غیره کمرشان خم شده می‌خواهیم همچنان بر خواسته‌های به حق خودشان پافشاری کنند.

زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج ١٣ دیماە ٩۶

منتشرشده در اخبار حقوق بشر
Go to top