Iran Democratic Front - موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: سه شنبه, 19 دی 1396

یک روز بعد از تأیید مرگ یکی از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های اخیر در زندان اوین تهران، یک مقام قضایی در استان مرکزی مرگ یکی دیگر از بازداشت‌شدگان را هم تأیید کرده و گفته که او هم خودکشی کرده است.

عباس قاسمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی، امروز سه‌شنبه ۱۹ دی به خبرگزاری قوه قضاییه ایران مدعی شده است که آثار خودزنی روی جسد این فرد بوده و “فیلمی از لحظه خودکشی وی نیز موجود می باشد.”

خانواده و بستگان وحید حیدری، جوان معترض اراکی که دهم دی ماه ۱۳۹۶بازداشت و روز شنبه، ۱۶ دی ماه جنازه اش به خاک سپرده شد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفتند که ادعاهای مربوط به اعتیاد و یا همراه داشتن مواد مخدر واقعیت ندارد.

عموی وحید حیدری به کمپین حقوق بشر در ایران گفت که برادرزاده اش معتاد نبود و خانواده او نمی‌دانند چه اتفاقی افتاده است. آقای حیردی به کمپین گفت: «هنوز نمی دانیم چه اتفاقی افتاده است.چون ما روستا بودیم و وحید در اراک بود. کاسب بود، سر کار خودش بود. معتاد نبود و این چیزهایی که می‌گویند واقعیت ندارد و معلوم نیست چطور شده است.»

وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات شهر اراک است که روز دهم دی ماه در جریان اعتراضات مردم این شهر بازداشت شد. او در بازداشتگاه کلانتری۱۲ رضوی اراک در بازداشت بوده و به گفته خانواده‌اش دستفروش بود و در همان میدانی بازداشت شده که دستفروشی می‌کرد. عموی او به کمپین گفت که جنازه برادرزاده اش را روز شنبه به خاک سپرده اند و او جنازه را ندیده است.

وحید حیدری در قطعه ۳۴ بهشت زهرای شهر اراک به خاک سپرده شده است و تاکنون پزشکی قانونی درباره علت و نحوه مرگ او گزارشی نداده است. محمد نجفی، وکیل دادگستری در شهر اراک در مصاحبه با کمپین گفت که خانواده آقای حیدری به شدت تحت فشارهای امنیتی هستند و مجبور شده اند او را در قبر و مکانی دفن کنند که ماموران امنیتی تعیین کرده‌اند.

آقای نجفی گفت: «یکی از فعالان مدنی اراک به من مراجعه کرد که خبری درج شده مبنی بر اینکه شخصی به علت داشتن ده گرم هروئین بازداشت بود و در بازداشتگاه رضوی اراک با لباس های خودش خود را دار زده و خودکشی کرده. ما پیگیری کردیم متوجه شدیم جوانی است به اسم وحید حیدری و اهل یکی از روستاهای اطراف شازند یعنی همین اطراف خود ما است و روز دوم اعتراضات در اراک یعنی دهم دی ماه بازداشت شده است.»

آقای نجفی از ضرب و شتم بازداشت شدگان در اراک در بازداشتگاهها خبر داد و گفت: «روز اول اعتراضات در اراک که نهم دی بود درگیری وجود نداشت ولی روز دوم کمی فضا به درگیری و تشنج کشید. وحید حیدری هم همین روز بازاشت شده. ما موارد ضرب و شتم را در بازداشتگاه را در این مدت داریم و من خودم افرادی را دارم که به من مراجعه کرده‌اند که در بازداشتگاه مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. از سوی دیگر ما به روستای زادگاه وحید حیدری رفتیم و بستگان و خانواده و اطرافیان خانواده او ادعای مربوط به اعتیاد یا فروش مواد مخدر و داشتن مواد را تکذیب می‌کنند و خیلی از این مساله ناراحت هستند و می‌گویند که او ۷۰ کیلو وزن اش بوده، جوان سالم و تندرستی بوده که دستفروشی می‌کرد و نه معتاد بود نه موادفروش. خانواده‌اش هم چندین شهید داده‌اند و هم پدرش و هم چند عضو دیگر خانواده و بستگان اش جانباز جنگ ایران و عراق هستند.»

محمد نجفی گفت: «من معتقد هستم که این جوان خودکشی نکرده و با پدرش صحبت کرده‌ام خیلی نگران بودند و من اعلام کردم که حاضر هستم رایگان وکالت‌شان را بپذیرم و پی‌گیری کنم. این جوان، معترض بوده، گرفتند و بعد زدند و کشتند و حالا دارند آبرویش را هم می‌برند. خانواده نگران بودند. ملاحظات دارند. به شدت فضا امنیتی است و خانواده هم تحت فشار هستند. به هرحال تصمیم گیرنده خانواده هستند که چه بکنند و ما به عنوان جنبه عمومی مساله پیگیر هستیم.»

علی باقری از فعالان مدنی اراک هم به کمپین گفت: «روستای زادگاه وحید حیدری، روستای تکیه، حوالی شازند است. ما به این روستا رفتیم و با بستگان نزدیک او حرف زدیم همه می‌گویند که او را در بازداشتگاه براثر ضربات باتوم کشته‌اند. پلیس اینجا تکذیب کرده که به واسطه باتوم کشته شده و گفته‌اند به دلیل حمل مواد مخدر دستگیر بازداشت و در بازداشتگاه خودکشی کرده. اما بستگان اش گفتند بسیار آدم شریفی بود و این وصله‌ها به او نمی‌چسبد نه اهل مواد بوده نه مصرف و نه فروش. نه فقط بستگان، بلکه با هرکسی که صحبت کردیم گفتند این انگ کثیفی است و به این جوان و خانواده اش نمی‌چسبد. می‌گفتند اینها به این انقلاب وفادار بودند کلی شهید و جانباز دارند و اهل این مسائل نبودند.»

آقای باقری گفت: «همه می گویند او خودکشی نکرده و یکی از اقوام آقای حیدری که جنازه را دیده به من گفت که بالای سر، سمت چپ شکاف عمیق داشت و انتهای آن شکاف هم تورم بود. انگار که با تبر به سر کسی زده باشند. کسی اینجوری خودکشی نمی‌کند. ایشان را کشته‌اند و خانواده را تهدید کرده‌اند که با هیچ رسانه‌ای و کسی گفتگو نکنید. در مراسم ختمش فضای امنیتی شدیدی بود.»

دیروز دوشنبه ۱۸ دی مصطفی محبی، مدیر کل زندان‌های استان تهران تأیید کرد که سینا قنبری، ۲۲ ساله در بازداشتگاه اوین جان خود را از دست داده است. به گفته این مقام مسئول سینا قنبری در دستشویی قرنطینه زندان خود را حلق‌آویز کرده است.

گزارش‌های دیگری هم درباره مرگ یک بازداشتی دیگر در شهر دزفول منتشر شده است. اما هنوز مقامی رسمی به این گزارش‌ها واکنش نشان نداده است.

در روزهای اخیر بسیاری از فعالان و کاربران شبکه‌های اجتماعی از “تکرار سناریوی کهریزک” ابراز نگرانی کرده و خواهان اطلاع‌رسانی شفاف درباره بازداشت‌شدگان و دسترسی آنها به وکیل و رسیدگی به پرونده آنها در روند قضایی قانونی شده‌اند.ش

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

گاردین امروز نوشت: باور بر این است که در بحبوحه سرکوب معترضان در ایران دستکم سه نفر در بازداشت کشته شده‌اند.

بنا براین گزارش، مدافعان حقوق‌بشر در ایران ابراز کرده‌اند و گفته‌اند حداقل سه تظاهر کننده در زندان اوین تهران جان خود را از دست داده‌اند. یک اعتراض کننده به نام کسری نوری ۲۶ساله و دانشجوی حقوق‌ دانشکده تهران است.

خبر مرگ سینا قنبری جوان ٢٣ ساله در شکنجه گاه اوین تائید شد. سینا چند روز پیش در جریان تظاهرات علیه جمهوری اسلامی دستگیر و به بخش قرنطینه زندان اوین فرستاده شد. بخش قرنطینه یکی از دهشتناک ترین بخش های زندان اوین است.

به گفته برخی زندانیان سیاسی اوین، سینا روز شنبه ١۶ دیماه بقتل رسیده است. جانیان حاکم مدعی شده اند که سینا دست به خودکشی زده اما برای همه روشن است که رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی قاتل سینا است.

در همین حال محمود صادقی نماینده تهران نسبت به وقوع “کهریزک دوم” هشدار داده و گفته است: به رئیس‌جمهور و مقامات امنیتی و قضایی هشدار می‌دهم از وقوع کهریزک دوم جلوگیری کنید.

بنا به گزارشها، ۳۵ درصد بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر دانش‌آموز و ۹۰ درصد زیر ۲۵ سال هستند.

نگرانی شدید خانواده ها

به گزارش شبتاب نیوز، همزمان با انتشار اخبار اولیه‌ای مبنی بر جان دادن یک جوان ۲۳ ساله بازداشتی اعتراضات اخیر در زندان اوین، محمد آقازاده از روزنامه‌نگاران باسابقه ایران که فرزند دانشجویش در موج دستگیری‌های اخیر بازداشت شده است در کانال خود نوشت: تمام شب خوابم نبرد آنهم با پلکهای خیس، ولی توان روحی گشت و گذار در فضای مجازی را نداشتم ، اما صبح طاقت از کف دادم و به سراغش رفتم، دیشب آشناهایی برای دیدن مان آمدند گفتند همه تان چقدر لاغر شدید، از وقتی که سهیل ام را به جرم بی گناهی برده اند چهار کیلو وزن از دست داده ام . در توئیتر خبری مرا تا پای دق مرگ شدن پیش برد، #کمیته_پیگیری_بازداشت‌های۹۶خبر داد جوان ۲۳ ساله یی به نام سینا قنبری در زندان اوین جان داده است، چرایش را هیچکس نمی داند ،اصلا نمی توانم خبر را باور کنم ، تکرار کهریزک مو بر تنم سیخ می کند، در این چند روز امیدم این بود که درس گرفته اند و اتفاق های سال ۸۸ تکرار نمی شود ، کاش به جای سکوت، فوری اصل ماجرا را به مردم توضیح دهند ، می دانید شنیدن این خبر چه بر سر خانواده ها می آورد. سهیل‌ام را لحظه به لحظه با خون دل بزرگ کردم ، اهل کتاب اش کرد م ، فیلم دیدن و موسیقی و موزه و گالری گردی بر دو زبان آلمانی و انگلیسی مسلط ، می تواند در آینده با فیلمها و عکس هایش در سطح جهان برای کشور افتخار بیافریند ، جای نخبگان ، هنرمندان و دانشجویان زندان نیست ، با اینک لیسانس فنی از دانشگاه امیر کبیر گرفت نفر اول کنکور ارشد رشته هنر شد . دارم دق می کنم کسی به داد من و خانواده ام برسد ، همه خانواده های بازداشته شده دل نگران اند، تنهایشان نگذارید.

بازداشت‌ شدگان زیر شکنجه اند

شیرین عبادی، در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه، اظهار داشت که بر اساس اطلاعاتی که از سوی زندانیان سیاسی اوین به او رسیده است، دستگیرشدگان در اعتراضات اخیر در زندان شکنجه شده‌اند و آمار بازداشت‌شدگان در کل کشور به بیش از ٢هزار نفر می رسد که اکثریت قریب به اتفاق آنها جوانانی هستند که خواهان کار می‌باشند و در اعتراض به بیکاری و گرانی به خیابان رفته اند و از حق قانونی خودشان یعنی تجمعات مسالمت‌آمیز استفاده کرده بودند.

به گزارش رادیو فرانسه، خانم عبادی اضافه کرد که در دستگیری آنها، تشریفات مربوط به بازداشت که در قانون آیین دادرسی کیفری پیش‌بینی شده، رعایت نشده است و خانواده ‌ا از فرزندان خود بی اطلاع هستند، چرا که معلوم نیست آنها را به کجا برده‌اند.

این فعال حقوق بشر، خاطرنشان کرد که طبق اطلاعاتی که از طریق برخی زندانیان سیاسی زندان اوین به او رسیده است، صدای ناله و شکنجه برخی از این افراد به گوش می‌رسد به ویژه در بند ٢۴١ و بند ٢ الف، آنها به شدت تحت فشار و شکنجه هستند که به دروغ اعلام کنند از خارج هدایت شده‌اند و پول گرفته‌اند که به خیابان‌ها بیایند و تظاهرات کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که سرنوشت این بازداشت شدگان از سرنوشت بازداشت‌شدگان سال ١٣٨٨ بهتر باشد و با ابراز نگرانی که مبادا کهریزک دومی به راه افتد، خواستار آن شد که مدافعین حقوق بشر، صدای افراد معترض و کسانی باشند که به خاطر اعتراضات برحق خود اکنون دستگیر شده اند تا صدای برحق مردم شنیده شود.

. عبادی دلیل بازداشت دانشجویانی که حتی برخی از آنها در تظاهرات هیچگونه حضوری نداشته‌اند را ترس دولت از دانشجویان و قشر جوان دانست که در حقیقت آنها به گناه ناکرده متهم شده‌اند.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر
Go to top