موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: چهارشنبه, 25 مهر 1397

دولت آمریکا اعلام کرده که حداقل ۲۰ بانک و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

بنا بر بیانیه وزارت دارایی آمریکا، بانک ها و شرکت های مذکور با بنیاد تعاون بسیج ارتباط دارند که به دست داشتن در نقض حقوق بشر در داخل ایران و جذب سربازان زیر سن قانونی برای جنگ سوریه متهم شده است.

بانک های ملت، سینا، پارسیان، گروه مالی مهر اقتصاد، بانک مهر اقتصاد از جمله تحریم شده ها هستند.

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، روز سه شنبه (۱۶ اکتبر) گفت: "جامعه بین المللی باید درک بکند که مراودات با شبکه بنیاد تعاون بسیج و شرکت های صوری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیامدهای جدی بشردوستانه در جهان دارد."

همچنین گروه صنعتی تراکتورسازی ایران ، شرکت فولاد مبارکه، شرکت توسعه معادن روی تحریم شده اند.

شرکت های سرمایه گذاری مهر ایرانیان، تدبیرگران آتیه، نگین ساحل رویال، شرکت تکنوتار و شرکت های وابسته و گروه بهمن نیز به فهرست تحریم های واشنگتن اضافه شده اند.

بیشتر بخوانید:

بنا بر وزارت دارایی آمریکا: "بسیج علاوه بر دست داشتن در سرکوب خشونت بار و نقض جدی حقوق بشر در ایران، نیرو استخدام می کند و آموزش می دهد، از جمله کودکان ایرانی، که بعد به سوریه اعزام می شوند تا از رژیم ددمنش اسد حمایت بکنند."

این بیانیه می افزاید که بسیج کودکان زیر سن قانونی مهاجران افغان را با فشار و تهدید جذب و به سوریه اعزام کرده است که تعدادی از آنها به کشورهای اروپایی فرار کرده اند.

آمریکا در سال ۲۰۱۱ میلادی سپاه پاسداران، سازمان بسیج، نیروی انتظامی ایران را به اتهام نقض جدی حقوق بشر تحریم کرده بود.

بیشتر بخوانید:

این تحریم ها در حالی اعلام شده که آمریکا در پی تحریم صنعت نفت و نظام بانکی ایران است. موعد اعمال تحریم های نفتی و بانکی روز ۱۳ آبان است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز دوشنبه گفت که واشنگتن همچنان در پی به صفر رساندن صادرات نفت ایران است و انتظار ندارد که این اقدام به افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی منجر بشود.

برایان هوک، رئیس "گروه اقدام ایران" در وزارت خارجه آمریکا، در لوکزامبورگ به خبرنگاران گفت که هدف دولت دونالد ترامپ قطع کامل و هرچه سریع تر صادرات نفت ایران است.

آقای هوک اخیرا ماموریتی هفت روزه در چند کشور اروپایی و هند را آغاز کرده است. هند یکی از مشتریان اصلی نفت ایران است و بر ادامه خرید نفت از ایران تاکید دارد.

برایان هوک همچنین حکومت ایران را متهم کرد که از درآمد نفتی خود برای حمایت از "گروه های تروریستی" و پیشبرد برنامه موشکی‌اش استفاده می کند.

او پس از مذاکره با دیپلمات های فرانسه، بریتانیا و آلمان، از اظهار نظر درباره اعطای معافیت های احتمالی از برخی تحریم ها به این کشورها خودداری کرد و درباره این که واشنگتن شبکه مالی سوئیفت را هدف قرار خواد داد یا نه صحبتی نکرد.

با نزدیک شدن موعد تحریم‌ نفتی آمریکا علیه ایران که قرار است از چهارم نوامبر (سیزدهم آبان ماه) اجرایی شوند، ایران به دنبال راه‌هایی است که میزان صادرات خود را تا حد امکان حفظ کند یا از کاهش چشمگیر آن جلوگیری کند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران این هفته بدون اشاره به نام کشورها از یافتن مشتریان جدید نفتی خبر داد و گفت که این کشورها "شرکای سنتی" ایران نیستند.

واشنگتن، ایران را متهم می‌کند که در سوریه، یمن، عراق و لبنان با حمایت از یک طرف درگیری‌های داخلی این کشورها، به بی‌ثباتی در خاورمیانه دامن می‌زند. تهران همواره این اتهامات را رد کرده و در مقابل، واشنگتن را متهم می‌کند که در سیاست منطقه دخالت می‌کند و منافع کشورهای مختلف خاورمیانه را نادیده می‌گیرد.

در پی خروج آمریکا از برجام، دور نخست تحریم‌های آمریکا که از زمان امضای برجام متوقف شده بود از مرداد ماه دوباره از سرگرفته شد. اما دور شدیدتر تحریم‌ها از روز ۱۳ آبان (حدود یکماه دیگر) آغاز خواهد شد. این اقدام با واکنش منفی جامعه جهانی روبه‌رو شده و دیگر امضا کنندگان برجام - از جمله متحدین اروپایی آمریکا - اعلام کرده‌اند که همچنان به این توافق پایبند خواهند بود و ایران را تحریم نمی‌کنند.

منتشرشده در اخبار سیاسی

به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از دویچه وله فارسی , دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که مقامات اطلاعاتی ایران در دو ماه گذشته بدون اتهامی آشکار دستگیری شهروندان بهایی را افزایش داده‌اند. دویچه وله درباره این موضوع با تارا سپهری‌فر، پژوهش‌گر دیده‌بان حقوق بشر صحبت کرد.

دیده‌بان حقوق بشر روز سه‌شنبه ۲۴ مهر (۱۶ اکتبر) اعلام کرد که در ماه‌های اوت و سپتامبر ۲۰۱۸ بیش از ۲۰ شهروند بهایی و همچنین عضو شورای شهر شیراز را که از حقوق بهاییان حمایت کرده بوده، دستگیر کرده‌اند.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است که در شیراز ۱۲ نفر دستگیر شدند که چهار نفر از آنها در بازداشتگاه وزارت اطلاعات به سر می‌برند. در سوم مهر سال جاری هم "کمپین حقوق بشر در ایران" گزارش داده بود که از اول شهریور تا اول مهر، مقامات ۱۱ شهروند بهایی دیگر را در استان‌های اصفهان و کرج دستگیر و به بازداشتگاه شیراز منتقل کرده‌اند.

در ۲۷ شهریور وب‌سایت خبری "ایران‌وایر" نام ۵۴ دانشجوی بهایی را منتشر کرد که مقامات پس از شرکت آنها در کنکور ورودی سال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ از ثبت نام آنان در دانشگاه ممانعت کرده بودند.

علت افزایش دستگیری‌ها و آزار بهاییان در دو ماه اخیر چه می‌تواند باشد؟

تارا سپهری‌فر، پژوهش‌گر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در دیده‌بان حقوق بشر در پاسخ به این پرسش دویچه وله فارسی می‌گوید از اتهامات وارده بر بازداشت‌شدگان اطلاعی در دست نیست.

این کارشناس امور حقوق بشر افزود: «اما تا جائی‌ که تحقیقات ما نشان می‌دهد به خصوص بهاییانی که در شیراز بازادشت شدند، کسانی بودند که در فعالیت‌های اجتماعی هم مشارکت داشتند. با توجه به سابقه بازداشت بهاییان به خصوص وقتی در فعالیت‌های اجتماعی و یا در هر گونه فعالیتی که ممکنه است شائبه فعالیت منظم را القاء کند، شرکت بکنند، ممکن است دستگیر شوند. سابقه برخی از دستگیرشدگان بهایی در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که این افراد درباره حقوق کودک و یا مسائل زیست محیطی هم فعال بودند.»

سپهری‌فر در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که علاوه بر اینکه بهاییان به دلیل دینشان مورد آزار قرار می‌گیرند، در موارد مختلفی مجبور شده‌اند از کارشان استعفاء دهند و از حقوق اجتماعی و اقتصادی‌شان محروم شوند. به گفته سپهری‌فر دولت ایران حتی به بخش خصوصی هم فشار می‌آورد که از استخدام بهاییان جلوگیری کند.

تغییر رویکرد جامعه و مسئولین نسبت به بهاییان

به رغم دستگیری بهاییان و افزایش اذیت و آزار آنان پژوهش‌گر دیده‌بان حقوق بشر در ادامه صحبت‌های خود به تغییر رویکرد جامعه و برخی مقامات نسبت به بهاییان هم اشاره کرد و گفت: «ما از زمان جنبش سبز به بعد شاهد این هستیم که رویکرد جامعه ایران نسبت به نقض حقوق بهاییان در حال تغییر است. برای مثال خانم فائزه هاشمی بعد از اینکه یکی از رهبران جامعه بهایی به مرخصی آمد، به دیدارش رفت و علیرغم اینکه با واکنش تندی هم مواجه شد از موضع خود عقب ننشست.»

این کارشناس امور حقوق بشر در ادامه صحبت‌های خود ضمن اشاره به دستگیری مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز در ارتباط با دفاع از حقوق بهاییان و اعتراض بعضی از نماینده‌های مجلس به این دستگیری نتیجه می‌گیرد که در چند سال اخیر شاهد تغییر رویکرد اجتماع و به طبع آن "تغییر جزئی رویکرد" یک سری از مسئولان هستیم.

از دیدار فائزه هاشمی با بهاییان تا دفاع حاجتی از حقوق بهائیان

ماجرای دیدار فائزه هاشمی با مدیر جامعه بهاییان دو سال پیش توجه به سرنوشت بهاییان کشور را بیشتر کرد. فائزه هاشمی پس از آمدن فریبا کمال‌آبادی به مرخصی از زندان به دیدار او رفته بود. کمال‌آبادی هشت سال از عمر خود را در زندان جمهوری اسلامی گذرانده و برای نخستین بار به مدت پنج روز مرخصی گرفته بود. او در دوران زندان خود با شماری از چهره‌های سیاسی و مدنی هم‌بند بود و میان آنان مناسبات انسانی پایداری شکل گرفته بود. فائزه هاشمی، نسرین ستوده، ژیلا بنی‌یعقوب، مهسا امیرآبادی و ساجده عرب‌سرخی از هم‌بندان او بودند که بلافاصله پس از مرخصی بی‌سابقه کمال‌آبادی به دیدار او رفتند و عکس و فیلم دیدارشان در شبکه‌های مجازی گذاشته شد.

فائزه هاشمی در آن زمان گفته بود که دیدارش با فریبا کمال‌آبادی، یکی از مدیران جامعه بهاییان معروف به "یاران ایران" عمل به "وظیفه‌اخلاقی و انسانی" بوده است. او گفت خلافی نکرده و از این دیدار پشیمان نیست.

دیدار فائزه هاشمی با فریبا کمال‌آبادی خشم و انتقاد شدید اصولگرایان و رسانه‌های وابسته به آنان را برانگیخت. اصولگرایان اقدام فائزه هاشمی و دیگر فعالان جامعه مدنی ایران را با الفاظی چون "دیدار با باند بهایيت" و دیدار با "افراد نجس" محکوم کردند.

تارا سپهری‌فر، پژوهش‌گر در بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در دیده‌بان حقوق بشر بر این باور است که در چند سال اخیر نقض حقوق بهاییان از طرف اجتماع و فعالینی که در بستر جامعه حضور دارند بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. او همچنین می‌گوید که در اظهار نظرهای برخی مسئولان شاهد یک تغییر جزئی هستیم.

مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز هم پنجم مهر (۲۷ سپتامبر) به اتهام "حمایت از فرقه بهاییت" دستگیر شد. او در توییتر خود نوشته بود که تلاش‌هایش برای آزادی "دو دوست بهایی" به نتیجه نرسیده است.

به دنبال دستگیری حاجتی چندین نماینده‌ی مجلس ایران از دستگیری او ابراز نگرانی کردند و گفتند او در حال دفاع از حقوق شهروندان بوده است.

نهادهای بین‌المللی حقوق بشر بارها از مقامات ایرانی خواسته‌اند که حقوق شهروندان بهایی خود را به رسمیت بشناسند و به اذیت و آزار آنان پایان دهند.

دیده‌بان حقوق بشر هم در قسمتی از گزارش روز سه‌شنبه ۲۴ مهر خود آورده است که قانون اساسی ایران بهاییان را به عنوان اقلیتی دینی در ایران به رسمیت نمی‌شناسد. مقامات به شکل مداوم بهاییان را صرفا به خاطر عقایدشان تحت آزار و اذیت و بازداشت قرار می‌دهند و به طور مداوم گورستان‌های آنها را تخریب می‌کنند. آنها ضمناً از ثبت نام دانشجویان بهایی در دانشگاه ممانعت به عمل می‌آورند و باورمندان به این دین را از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی اخراج می‌کنند.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

شماری از نفرات نیروهای مسلح ایران در مرز پاکستان ربوده شده‌اند. ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، می گوید این افراد از نیروهای بسیجی طرح امنیت و هنگ مرزی میرجاوه هستند.

بر اساس این گزارش ربوده شدگان ۱۴ نفرند و بین ساعت چهار تا پنج صبح به وقت محلی در منطقه صفر مرزی لولکدان ربوده شدند. قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه مستقر در سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که نیروهای ایرانی "با خیانت و تبانی عامل یا عوامل نفوذی گروهک های ضد انقلاب ربوده شدند".

خبرگزاری فارس می گوید "براساس گمانه زنی‌های اولیه این افراد براثر غذای آلوده مسموم شده و توسط گروهک جیش الظلم به داخل پاکستان منتقل شده‌اند".

قرارگاه قدس سپاه از مقام های پاکستانی خواسته به آزادی نیروهای ایرانی کمک کنند. محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران هم گفته "تماس‌های مختلفی با ارتش پاکستان گرفتیم و از آنها خواسته شد نسبت به تحویل اشرار و سلامتی ربوده شدگان تضمین دهند و بایستی مسئولیت پذیرتر باشند".

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم از احضار سفیر پاکستان در تهران خبر داده و گفته درخواست از پاکستان برای کمک به آزادی ربوده شدگان با او در میان گذاشته شده است.

گروه جیش العدل با انتشار اطلاعیه ای مسئولیت این اقدام را به عهده گرفته است. حکومت ایران این گروه را تروریستی و وابسته به سازمان های اطلاعاتی عربستان سعودی و آمریکا می‌داند و آن را "جیش الظلم" می‌خواند.

این گروه خود را مدافع حقوق سنی‌ها به ویژه در استان سیستان و بلوچستان ایران معرفی می‌کند.

جیش العدل پیشتر نیز در چندین مورد، درگیری‌هایی مسلحانه با نیروهای نظامی و امنیتی ایران داشته و مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی جنوب شرق ایران را هم به عهده گرفته است.

منطقه ای که نیروهای ایرانی امروز در آنجا ربوده شده اند منطقه صفر مرزی لولکدان مربوط به بخش ریگ ملک شهرستان میرجاوه است که در ۵۰ کیلومتری شهر میرجاوه قرار دارد. اردیبهشت امسال هم در منطقه میرجاوه ه یک واحد مرزبانی ایران هدف حمله قرار گرفته بود.

استان سیستان و بلوچستان یکی از مناطق کمتر توسعه‌ یافته ایران است و بیشترین درصد بی‌سوادی را در کل کشور دارد. مقام های محلی می گویند که بسیاری از روستاها هم مدرسه ندارند و کودکان برای رفتن به مدرسه باید کیلومترها پیاده بروند.

درباره وضعیت رفاهی هم یکی از نمایندگان مجلس از این استان گفته بود که بیش از ۷۰ درصد مردم سیستان و بلوچستان در فقر مطلق زندگی می‌کنند. در سال های اخیر مشکل خشکسالی هم استان را در ماه هایی از سال وارد بحران می کند

سیستان و بلوچستان به دلیل هم مرزی با دو کشور افغانستان و پاکستان سال‌هاست که صحنه درگیری مسلحانه قاچاقچیان مواد مخدر با نیروهای انتظامی ایران است.

منتشرشده در اخبار سیاسی
Go to top