موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: شنبه, 28 مهر 1397

محمد درویش، کنشگر محیط زیست می‌گوید در سال ۷۵ برای خلاص شدن از شر دریاچه ارومیه پیشنهاد احداث ۱۰۵ سد به رودهای منتهی به آن را دادند و اعتراض فعالان محیط زیست به گوش کسی نرسید. او نشست زمین را بالاترین تهدید خوانده است.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در یک کنگره حزبی فاش کرده که سنگ بنای زوال دریاچه ارومیه از همایشی در دانشگاه تبریز گذاشته شد.

محمد درویش می‌گوید، موضوع این همایش در سال ۷۵ این بود که حجم دریاچه ارومیه مرتبا افزایش می‌یابد و بسیاری اراضی و تاسیسات را نابود می‌کند: «پیشنهاد شد ما به روی همه رودخانه‌های منتهی به ارومیه ۱۰۵ سد احداث کنیم و اجازه ندهیم حتی یک قطره آب وارد دریاچه شود. حتی گفته شد این کار می‌تواند ۲۰۰هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کند.»

خبرگزاری ایرنا به نقل از درویش می‌نویسد، هر چقدر فعالان محیط زیست فریاد زدند که این کار می‌تواند به ضرر اقتصاد پایدار کشور باشد، کسی گوش نکرد.

او با اشاره به از دست رفتن یک عرصه پنج هزار کیلومتر مربعی و مواجهه با بحران مهاجرت و بیماری در ساحل شرقی دریاچه ارومیه پرسیده است: «آیا این بحران که در کتاب‌های درسی استرالیا تدریس می‌شود یک استثنا بوده یا آن که در جاهای دیگر نیز به بهانه اشتغال و توسعه و رشد اقتصادی، ملاحظات زیستی را کنار نگذاشته‌ایم؟»

این فعال محیط زیست تاکید کرده که سیاست توسعه "آب محور" وابستگی معیشتی به منابع آب و خاک را افزایش داده و فرونشست زمین را به دنبال داشته است: «اگر یک جنگل بسوزد یا تالاب خشک شود می‌توان آن را دوباره احیا کرد اما اگر زمین نشست کند دیگر به هیچ عنوان امکان برگشت شرایط وجود ندارد و ذخیره استراتژیک آب شیرین از دست می‌رود.»

رکوردشکنی در نشست زمین

درویش نشست زمین را بالاترین تهدید خوانده و گفته در حالی که اتحادیه اروپا ۴میلیمتر نشست زمین در سال را بحرانی می‌خواند، ایران در این عرصه رکورد شکنی کرده است: «سازمان زمین شناسی ما در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد میزان نشست زمین در جنوب تهران به ۳۶سانتیمتر رسیده است. سال ۲۰۱۵ دوباره رکورد شکستیم و در دشت فسا و جهرم این رقم به ۵۴سانتیمتر افزایش یافت و آب از آب تکان نخورد.»

درویش بر این باور است که آموزه‌ها و دغدغه‌های محیط زیستی به شکلی ملموس به دولتمردان و قدرت سالاران و حاکمان منتقل نشده و تصور می‌شود که بها دادن به محیط زیست، جلوگیری از اشتغال و توسعه خواهد بود.

ایران از جمله کشورهایی است که در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان قرار دارد. منابع آب برای کشورهایی که در این شرایط قرار دارند، گلوگاه توسعه و پیشرفت به شمار می‌رود.

محمدعلی نجفی، شهردار وقت تهران در همایشی در اسفند ۹۶، وضعیت آب در پایتخت را حاد و بسیار نگران‌کننده خوانده و هشدار داده بود که توان اکولوژیک تهران ۲۵۰میلیون مترمکعب است اما مصرف کنونی حدود سه برابر این میزان.

در آن همایش تحت نام "دیپلماسی آب و هیدروپلیتیک غرب آسیا"، عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه نیز گفت: «در گذشته مدیرانی با مدیریت غلط خود منابع آب کشور را در داخل هدر داده‌اند و اکنون منتظر این هستند که دستگاه دیپلماسی کشور از خارج آب بیاورد.

ایران و تهدید خشکسالی کامل

طبق برآورد‌های جهانی، ایران جزو ۹ کشور منطقه غرب آسیاست که تا سال ۲۰۲۵ به خشکسالی کامل متبلا خواهد شد. عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران پیش‌تر هشدار داده که ۷۰درصد مشکلات کشور از آب است.

کلانتری ۳۰ مهر ۹۶ در مجلس در توضیح بحران آب گفته بود که ایران در فرسایش خاک، فرسایش جرم پلاسمای ژنتیکی و مسائل ژنتیکی و حیوانی، فرسایش پوشش گیاهی و هدر دادن انرژی، مقام اول جهان را دارد. او اعلام کرد که ایران ۱۱۰ درصد از آب تجدیدپذیر خود را مصرف می‌کند و در توصیف واقعیات این کشور گفت: «سر آب ایران بلا آورده‌ایم.»

کارشناسان سازمان ملل پیش‌تر هشدار داده‌اند که محیط زیست در کشورهای رو به رشد، فدای برنامه‌های توسعه می‌شود.

خودکفایی کشاورزی

محمد درویش در کنگره "حزب اراده ملت ایران" با اشاره به مشکلات زیست محیطی استان خوزستان گفته است: «استانی که بزرگترین تولید کننده کشاورزی کشور است و بیشترین میزان سرمایه گذاری نفت و گاز در آن انجام شده و منطقه آزاد اروند و ۳۳ درصد آبهای سطحی کشور را دارد، چرا کسی حاضر نیست در آن زندگی کند. آنهایی که می‌گویند اقتصاد مهمتر از محیط زیست است آزمایشگاه خوزستان را ببینند که چه بلایی سر ما آورده است.»

درویش تاکید کرده که شرایط جوی ایران و قرار گرفتن آن در محدوده عرض ۳۵ تا ۴۰ درجه نیمکره شمالی، جایی برای شعار خودکفایی در کشاورزی باقی نمی‌گذارد: «این شعار یک خطای بزرگ و راهبردی است. ما نباید به سمت افزایش وابستگی معیشتی به منابع آب و خاک حرکت کنیم بلکه باید شعارمان تامین امنیت غذایی باشد و آن را از طریق پول تامین کنیم.»

او گفته که ایران باید بر اساس واقعیت‌های بوم شناختی کشور و فارغ از مصلحت‌های ایدئولوژیک، مذهبی و گروهی، طرح‌های توسعه را طراحی کند.

بحث بر سر کمبود منابع آب در ایران در سال‌های اخیر. موضوعی دائمی بوده که به تدریج جنبه امنیتی نیز پیدا کرده است. به باور بسیاری کارشناسان هیچ‌یک از مشکلات اجتماعی و سیاسی در ایران به اندازه مشکل آب جدی نیست و جنگ‌ها و تنش‌هایی که در پیش‌اند، روی قحطی آب متمرکز خواهند بود. محسن رنانی، اقتصاددان و استاد دانشگاه اصفهان گفته است، ایران تا پایان دهه ۹۰ شاهد جنگ فراگیر آب خواهد بود.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

وزیر راه و شهرسازی با انتشار متن استعفانامه خود از اختلاف‌هایش با رئیس دولت دوازدهم پرده برداشت. در روزهای گذشته خبرهای گوناگونی درباره استیضاح یا کناره‌گیری عباس آخوندی منتشر شده بود.

عباس آخوندی روز شنبه ۲۸ مهر ماه با انتشار متن نامه‌ای که ۴۹ روز پیش خطاب به حسن روحانی نوشته به شایعات و حاشیه‌هایی که پیرامون قطع همکاری او با دولت دوازدهم در رسانه‌ها منتشر شده بود پایان داد.

وزیر راه و شهرسازی در این نامه که دهم شهریور ماه نوشته شده فاش می‌کند که سال گذشته سه بار درخواست کناره‌گیری کرده و از رئیس جمهوری خواسته که این بار با تقاضای استعفای او موافقت کند.

آخوندی در این نامه نوشته است: «به نظر نمی‌رسد در ارتباط با روش بازآفرینی شهری مورد نظر جنابعالی بتوانم کار موثری انجام دهم. همچنین در ارتباط با سیاست دخالت حداکثری دولت در بازار و روش ساماندهی امور اقتصادی به لحاظ شرایط موجود کشور نیز امکان هماهنگی ندارم. این حق شماست که وزیر همراه‌تری را در دولت داشته باشید.»

مهلت روحانی برای پذیرش استعفا

او که از ابتدای دولت یازدهم در کابینه حسن روحانی حضور داشت از او خواسته که در تعیین جانشین‌اش شتاب کند و تقاضا کرده که این کار حداکثر تا پایان مهرماه انجام شود.

ظاهرا انتشار علنی متن استعفانامه وزیر راه در روزهای پایانی مهرماه به دلیل عدم پاسخ حسن روحانی در موعد مورد نظر او انجام شده است.

قاسم بی‌نیاز، مدیرکل روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا ضمن تایید استعفای آخوندی و ارسال آن برای روحانی، تاکید کرده که تصمیم نهایی در این رابطه با رئیس جمهوری است.

سه اختلاف اصلی آخوندی با روحانی

عباس آخوندی علت تمایل خود به خاتمه دادن به همکاری با دولت را این گونه شرح داده است: «من براین اعتقاد هستم که سه اصل پایبندی به قانون، احترام به حقوق مالکیت و اقتصاد بازار رقابتی را در هیچ شرایطی نباید زیرپا گذاشت. آنچه که در تدبیر شرایط سخت جدید ناشی از تحریم‌های آمریکا شاهدیم، دقیقا نقض همین سه اصل است. در هر صورت با این سطح از تفاوت دیدگاه از حیث اخلاقی ادامه کار من درست نیست.»

او که در نامه به روحانی از جمله اختلاف نظر با او در مورد "بازآفرینی شهری" را بر ملا کرده در همان روزی که این نامه را انتشار داد در نشست مشترکی با مسئولان سازمان برنامه و بودجه تفاهم‌نامه "تولید و اشتغال در حوزه بازآفرینی شهری پایدار" را امضاء کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر آخوندی در این نشست گفت: «کیفیت نازل زندگی شهری، چاره‌ای جز بازآفرینی شهری ندارد. بی‌گمان ساخت مسکن در بیابان در قالب مسکن مهر، راهکار نیست. تنها راهکار آینده ایران، همین بازآفرینی شهری است؛ تخریب محله‌ها و پاک‌کردن صورت مسئله، راهکار نیست؛ بلکه راهکار، توان‌افزایی اجتماعی، مشارکت مردم و افزایش توان مالی ساکنان است.»

آخوندی از همان ابتدای همکاری با دولت یازدهم از منتقدان جدی پروژه مسکن مهر بود که در دولت محمود احمدی‌نژاد به اجرا درآمد. او زمانی گفته بود که چند دولت درگیر معضلاتی خواهند بود که این پروژه به بار آورده است.

ایران "بهشت مفسدان"

وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر از اختلاف‌های اصلی خود با روحانی را عدم اعتقاد دولت به رقابتی و آزاد بودن بازار عنوان کرد. او دی ماه سال پیش با انتشار یادداشتی ضمن انتقاد از میدان دادن به رانت‌خواران هشدار داده بود که ایران با این روند به "بهشت مفسدان" تبدیل می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی دولت‌های یازدهم و دوازدهم که تا کنون به طور رسمی از این سمت کنار گذاشته نشده، یکی از اعضای کابینه دولت دوازدهم است که زمزمه استیضاح او در مجلس شورای اسلامی در روزها و هفته‌های گذشته زیاد به گوش می‌رسید.

برخی منابع خبری نیز احتمال داده‌اند که حسن روحانی در جریان معرفی جایگزین‌های پیشنهادی خود برای وزیران استیضاح شده کار و اقتصاد تغییرات دیگری در کابینه ایجاد و از جمله وزیر صنعت، محمد شریعتمداری را به عنوان وزیر جدید راه به مجلس معرفی کند.

منتشرشده در اخبار سیاسی
Go to top