موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: پنج شنبه, 12 مهر 1397

مهندس حشمت اله طبرزدی:روز ۱۶ مهر را به اعتصاب سراسری تبدیل کنیم. این روز را به یک روز تعطیل  تبدیل نماییم

منتشرشده در اخبار سیاسی

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان که همراه با هيأتی از وزرا به اسرائيل سفر کرده با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور ملاقات و از جمله در مورد ایران و اختلاف نظرهای دو کشور در این باره گفت‌وگو کرده است.

صدر اعظم آلمان که همراه با هيأتی از وزرا به منظور مذاکراتی با مقام‌های دولتی اسرائيل وارد اورشلیم (بیت‌المقدس) شد در مورد ایران با بنیامین نتانیاهو، نخست‌‌وزیر اسرائيل به گفت‌وگو نشست.

چگونگی برخورد با توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و سیاست ایران در منطقه از موارد اختلاف نظر دو کشور در این مورد محسوب می‌شود.

اسرائيل نیز مانند آمریکا مخالف برجام است و می‌گوید، پول‌هایی که در نتیجه این توافق به ایران داده شد به جای سازندگی این کشور صرف گسترش تروریسم و بی‌ثبات کردن منطقه شده است.

نتانیاهو هفته گذشته در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ایران را متهم به ادامه تلاش برای دستیابی به بمب هسته‌ای کرده و گفته بود، ایران در ماه اوت سال  جاری رادیواکتیو وارد کشور کرده است.

دیدار او و مرکل اینک در حالی صورت می‌گیرد که اتحادیه اروپا در تلاش است مانع خروج ایران از برجام شده و توافق هسته‌ای را به قوت خود باقی نگه دارد.

امید نوری‌پور، مسئول سیاست خارجی حزب سبز آلمان و نماینده ایرانی‌تبار پارلمان این کشور در آستانه دیدار مرکل از اسرائيل خواستار مطرح شدن اختلافات دو کشور بدون در نظر گرفتن "رابطه ویژه آلمان با اسرائیل" شد.

نوری‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان گفت: «تلاش‌های ما برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران با هدف جلوگیری از هسته‌ای شدن خاورمیانه دقیقا همان اندازه با مسئولیت پایدار ما در قبال امنیت اسرائيل هماهنگ است که طرح سیاست‌های شهرک‌سازی به عنوان مانعی در راه برقراری صلح در منطقه.»

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز که همزمان با مرکل به آمریکا سفر کرده در واشنگتن به مایک پومپئو، همتای آمریکایی خود اطمینان خاطر داد که  دو کشور در رابطه با ایران گذشته از اختلاف نظرها اهدافی مشترک دارند.

به گفته ماس، هر دو کشور در نهایت خواستار مقابله با برنامه موشکی ایران و جلوگیری از تبدیل این کشور به قدرتی هسته‌ای‌‌اند و تلاش دارند تا ایران که از حامیان اصلی دولت سوریه در مقابل شورشیان این کشور است از سوریه خارج شود.

از موارد دیگر اختلاف میان آلمان و اسرائيل سرنوشت روستای فلسطینی‌نشین "خان احمر" در کرانه باختری رود اردن است. اسرائيل که ساخت این روستا را "غیر قانونی" و مجاورت آن با یک اتوبان را "خطرناک" می‌داند تصمیم به تخریب روستا و انتقال ساکنان آن گرفته است. این موضوع نیز از محورهای گفت‌وگوی مرکل در اسرائيل خواهد بود.

سازمان ملل متحد و برخی کشورهای جهان از این تصمیم انتقاد کرده‌اند. اهالی این روستا پیش از ورود مرکل به اسرائیل دست به تظاهرات زده و در حالی که پوسترهای صدراعظم آلمان را حمل می‌کردند از او خواستند، مانع تخریب این روستا شود.

منتشرشده در اخبار سیاسی
Go to top