موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: جمعه, 09 آذر 1397

به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از دویچه وله فارسی قتل عبدالغفور جمال‌زهی، امام جمعه اهل سنت در رضاآباد استان گلستان نگرانی روحانیان سنی را برانگیخت. یک روحانی سنی در گفت‌وگو با دویچه وله گفت که برای رفع ابهام در پرونده ترور این روحانی سنی مسئولان شفاف برخورد کنند.

روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر ۹۷) مولوی جمال‌زهی (رخشان) امام جمعه اهل سنت رضاآباد خان بیبین در استان گلستان در نزدیک منزل خود توسط افراد ناشناس و با تفنگ شکاری کشته شد.

عبدالرضا چراغعلی، سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان به رسانه‌های کشور گفت که این روحانی با  تفنگ شکاری و توسط افراد ناشناس مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. به گفته این مقام محلی چهار گلوله به پا و پشت مولوی اصابت کرده و بر اثر برخورد تیر به پشت و آسیب زدن به ریه و قلب این روحانی کشته شده است.

او وعده داد که پرونده قتل مولوی جمال‌زهی به صورت جدی مورد "پیگیری ویژه‌" قرار خواهد گرفت.

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان همچنین هشدار داد که مردم استان ابعاد مسئله را از کانال‌ها و رسانه‌های رسمی دنبال کنند.

سرهنگ مسعود فروزان جانشین فرمانده انتظامی استان گلستان هم از تشکیل پرونده قتل این روحانی سنی و تحقیق ماموران خبر داد. این مقام انتظامی تاکید کرد که "سرنخ‌هایی هم تاکنون به دست آمده و به‌زودی قاتلان دستگیر می‌شوند و خبر آن اطلاع‌رسانی می‌شود".

در مراسم خاک‌سپاری مولانا عبدالغفور جمال‌زهی در استان گلستان صدها تن از پیروان اهل سنت ایران شرکت کردند

در مراسم خاک‌سپاری مولانا عبدالغفور جمال‌زهی در استان گلستان صدها تن از پیروان اهل سنت ایران شرکت کردند

در مراسم خاکسپاری این روحانی سنی تقریبا تمامی مقامات استانی شرکت کردند. مولانا گرگیج، امام جمعه اهل سنت در آزادشهر در مراسم خاکسپاری از مقامات امنیتی استان خواست اگر سرنخ‌هایی در مورد ترور این روحانی پیدا کردند فورا آن را گزارش کنند.

حسن امینی، حاکم شرع مردمی استان کردستان ترور عبدالغفور جمال‌زهی را با ارسال پیام محکوم کرد.

این روحانی سنی درباره نگرانی روحانیان اهل سنت بعد از این حادثه ترور به دویچه وله فارسی گفت: «احساس امنیتی که روحانیان سنی دارند تازه‌گی ندارد و از اول انقلاب مشکلات امنیتی داشتیم، استادان ما، شاگردان ما در قتل‌های زنجیره‌ای کشته شدند و همه اینها ترور بوده و قابل انکار نیست. اما چیزی جدیدی در منطقه کردستان پیش نیامده که ما نگران باشیم ولی ما همیشه احساس کرده‌ایم که ممکن است مشکلی برایمان پیش بیاید.»

این روحانی سنی تاکید کرد که در پرونده قتل مولانا عبدالغفور جمال‌زهی ابهامات رفع شود. او ادامه داد: «ما منتطر هستیم که عاملان و آمران این جنایت شناسایی شوند و به مجازات برسند. من در پیام تسلیتی که فرستادم هم گفتم که یک روحانی اهل سنت کشته شود و قاتلش پیدا نشود این موضوع سوال برانگیز است. ما منتظر هستیم که حکومت قاتل را پیدا ‌کند. اگر این قتل وابسته به یک جریانی هم باشد باید اعلام شود. ما منتظریم که نتایج تحقیق نیروهای امنیتی و قضائی اعلام شود.»

منتشرشده در اخبار سیاسی

من یک کورد سنی هستم !
مهندس حشمت طبرزدی در جلسه شورای دمکراسی خواهان ایران در سه شنبه ۲۰ نوامبر ۲۰۱۸ گفت : من به عنوان یک عضو در شورای دمکراسی خواهان ایران این مطلب را با صراحت عرض می کنم ٬که در اینجا من یک کورد سنی هستم ! در واقع منتهی الیه مظلومیت و یا ستم مضاعفی که به نام فارس و به نام شیعه گری و یا به نام مرکزگرایی و اقتدار مرکزی ٬ بر حق اقوام و مذاهب و گروه ها دیگر شده است !

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

گروهی از کارشناسان حقوق بشر در سازمان ملل از حکومت ایران به دلیل زندانی‌کردن مدافعان حقوق بشر انتقاد کردند. ابراز نگرانی از وضعیت حبس و اتهامات اقامه شده علیه فرهاد میثمی و نسرین ستوده از محورهای اصلی این بیانیه است.

پنج کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی فعالان حقوق زنان در ایران شده‌اند. آنها در این بیانیه نوشته‌اند: «ما از دولت [ایران] می‌خواهیم تمام کسانی را که به دلیل تبلیغ برای حقوق زنان و دفاع از این حقوق زندانی شده‌اند، فورا آزاد کند.»

این کارشناسان همچنین از دولت ایران خواسته‌اند که حقوق این زندانیان تضمین شود، خودسرانه از آزادی محروم نشوند و پیش از حضور در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، حقوق آنها در تکمیل منصفانه پرونده تضمین شود.

کارشناسان سازمان ملل در همین پیوند به پرونده فرهاد میثمی، پزشک معلم و فعال مدنی، و نسرین ستوده، حقوقدان اشاره کرده‌اند.

فرهاد میثمی که مردادماه امسال به دلیل حمایت از کمپین علیه حجاب اجباری بازداشت شد به "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی"، "تبلیغ علیه نظام" و "اشاعه و ترویج بی‌حجابی" متهم شده است.

 بنا بر برخی خبرها دکتر میثمی از اواسط شهریورماه در اعتراض به عدم دسترسی به وکیل دست به اعتصاب غذا زده است. مسئولان زندان با انتقال توام با خشونت میثمی به بهداری اوین، او را بر خلاف میلش به سرم وصل کرده‌اند.

گزارشگران سازمان ملل در بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی از فقدان دادرسی عادلانه در مورد فرهاد میثمی، خواهان تضمیمن حقوق او برای اعتصاب غذا شده‌اند. آنها تاکید کرده‌اند که راه پایان دادن به این اعتصاب گفت‌وگو با میثمی و رسیدگی جدی به خواست‌های اوست.

بخشی از بیانیه گزارشگران به انتقاد از حبس نسرین ستوده، وکیل سرشناس و فعال حقوق بشر، برمی‌گردد. او تا قبل از بازداشت در خردادماه امسال وکالت چند تن از زنان معترض به حجاب اجباری (دختران خیابان انقلاب) را به عهده داشت.

بنا بر خبرها، خانم ستوده در یک پرونده که حکم آن در ۱۳ مهر ۹۵ به صورت غیابی صادر شده، به پنج سال زندان محکوم شده است.

بازداشت و حبس رضا خندان، همسر نسرین ستوده نیز در بیانیه مورد انتقاد قرار گرفته است. رضا خندان صبح روز  ۱۳ شهریورماه سال جاری در منزلش بازداشت شد و چند روز بعد قوه قضائیه جمهوری اسلامی او را به "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی"، "تبلیغ علیه نظام" و"اشاعه و ترویج بی‌حجابی در جامعه" متهم کرد.

میشل فورست، گزارشگر ویژه سازمان ملل، در مورد شرایط مدافعان حقوق بشر، دیگو کارسیا سایان،  گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور استقلال قضات و وکلا، سئونگ فیل هونگ، رئیس گروه کاری سازمان ملل متحد درباره بازداشت‌های خودسرانه، ایوانا راجیج، مدیر گروه کاری سازمان ملل درباره تبعیض علیه زنان و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل در امور ایران این بیانیه را امضا کرده‌اند.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر
Go to top