موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: جمعه, 18 آبان 1397

چند روز است که رانندگان کامیون در اعتصاب به سر می برند و معلم ها نیز اعلام کرده اند که روز های ۲۲ و ۲۳ ابانماه ، دست به اعتصاب خواهند زد.
همچنین کارگران نیشکر هفت تپه بیش از از ۵ روز است که در اعتصاب به سر میبرند و مالباختگان کاسپین ،هر روز در خیابان ها هستند. کشاورزان در شرق اصفهان ،در حال اعتراض هستند و بسیاری از مراکز تولیدی تعطیل شده و کارگران گروه گروه، بیکار میشوند.
کساد و رکود ماهها است که بر بازار حاکم شده و گرانی بیداد می کند.
در چنین شرایطی فقط معجزه ی اتحاد در عمل، نجات دهنده ی ما خواهد بود.اتحاد، رمز پیروزی است و تا زمانی که شهروند اگاه و مسئول، وارد کارزار عملی نشود و رمز پیروز را جدی نگیرد، شرایط زندگی ،روز به روز بحرانی تر و غیر قابل تحمل تر میشود.
هر گاه در اندیشه ی ناجیگری و موعودگرایی، باشیم و دست به اتحاد ، در عمل نزنیم، باید در انتظار روز های بد و بدتر باشیم. مگر این که بپذیریم هیچ ناجی و قهرمانی، جز اگاهی،مسئولیت پذیری،امید و اتحاد در عمل، وجود ندارد.
زنده باد ازادی- برقرار باد دموکراسی- گسسته باد زنجیر استبداد.

روابط عمومی جبهه ی دموکراتیک ایران

منتشرشده در اخبار سیاسی

 به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به تقل از دویچه فارسی پیکر یک شهروند بهائی پس از نبش قبر، در بیابان انداخته شده است. جمعی از "نواندیشان دینی" در بیانیه‌ای این کار را محکوم کردند. صدیقه وسمقی از امضاکنندگان بیانیه در گفت‌وگو با دویچه‌وله این اقدام را ضد دین و اخلاق خواند.

به گزارش "زیتون" پیکر زنی به نام شمسی اقدسی، از شهروندان بهائی گیلاوند، از توابع دماوند، نبش قبر شده است. چهار روز پس از خاکسپاری خانم اقدسی، به خانواده او خبر داده شده که جسد او در بیابان‌های اطراف جابان پیدا شده است. سایت زیتون نوشته که نیروهای امنیتی پیشتر به بهائیان هشدار داده بودند که دیگر حق دفن اموات‌شان را در این شهر ندارند.

گروهی از "نواندیشان دینی" در داخل و خارج از ایران در بیانیه‌ای به این اقدام واکنش نشان داده و آنرا به شدت تقبیح کرده‌اند. آنها در این بیانیه‌ این‌گونه اقدامات را "زاده تعصبات جاهلانه"، "نفرت‌انگیز"، "شرم‌آور و شایسته‌ پیگیری قضایی" دانسته‌اند و خواستار شناسایی و محاکمه علنی عاملان و آمران این کار شده‌اند.

صدیقه وسمقی، پژوهشگر دینی از تهران، در باره این بیانیه به دویچه‌وله فارسی گفت:

«این کار با هیچ معیار اخلاقی و انسانی و دینی سازگار نیست. این یک ظلم بزرگ به هم‌وطنان بهائی و توهینی بزرگ به ملت ایران است.»

او از این کار به عنوان یک "انحطاط اخلاقی بزرگ در جامعه" یاد کرد و گفت بسیار تاسف‌آور است که در این رابطه تا کنون هیچ واکنش و پیگیری از سوی مسئولان دیده نشده است.

به باور این پژوهشگر دینی، بدون برخورد «با این گونه مسائل فرهنگی، حقوقی و اخلاقی و بدون برخورد با چنین مواردی از ستم و ظلم نمی‌توان در جامعه تغییراتی بنیادین و پایدار» به وجود آورد.

صدیقه وسمقی به موارد بسیاری از تضییق حقوق شهروندی بهائیان در طول چهار دهه گذشته، از جمله محرومیت از تحصیل، شغل و کسب و کار، اشاره کرد و گفت: «این محرومیت‌ها هیچ معیار عقلی، شرعی و انسانی و اخلاقی ندارد. ولی نمونه‌‌ای شبیه به این که جنازه یک بانوی بهائی را از قبر درآورند و به بیابان بیاندازند کم‌تر سابقه داشته است.»

او اینگونه موارد را "بسیار فجیع و باعث نگرانی شدید" دانست و گفت باور ندارد که چنین کاری "کار افراد عادی باشد".

یانیه‌ای این کار را محکوم کردند. صدیقه وسمقی از امضاکنندگان بیانیه در گفت‌وگو با دویچه‌وله این اقدام را ضد دین و اخلاق خواند.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر
Go to top