Iran Democratic Front - موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: چهارشنبه, 27 تیر 1397

دومین کنفرانس « شوراى دموکراسی خواهان ایران » که بزرگترین ائتلاف گروه‌های سیاسی اپوزسیون در خارج با شعار تغییر رژیم از طریق جنبش های مردمی دموکراتیک و مسالمت آمیز در ایران به شمار می رود، روزهای شنبه و یکشنبه 14 و 15 جولای 2018 ( ۲۳ و ۲۴ تیر ۱۳۹۷) در شهر کلن آلمان ، برگزار شد. این شورا، ائتلافی از سازمان‌ها احزاب و تشکل‌های مدنی و سیاسى ایرانى در خارج است که شامل جبهه دموکراتیک ایران ، حزب کومله کردستان ایران ، حزب تضامن دموکراتیک اهواز ، کانون فرهنگی سیاسی آذربایجان ، حزب دمکرات کردستان ، حزب مردم بلوچستان ، کانون فرهنگی سیاسی ترکمن ، جبهه متحد بلوچستان، جنبش همبستگی ستم دیدگان دادخواه،حزب اتحاد لرستان وکهگیلویه و بویراحمد و تعدادی از تشکل‎های کارگری و مدنى و تعدادى از فعالان سیاسى مستقل هستند ، و در ماه نوامبر گذشته ( 27 آبان 96) اعلام موجودیت کرد.

دومین کنفرانس شورای دمکراسی خواهان ایران با هدف گذار از کلیت جمهوری اسلامی و استقرار و نهادینه کردن دمکراسی در ایران مورد استقبال زیادی قرار گرفته است .این کنفراس دومین قطعنامه خود را در پایان صادر نمود .

دومین قطعنامه شورای دمکراسی خواهان ایران شورای دموکراسی خواهان ایران با برگزاری دومین کنفرانس موفق خود گام بزرگ دیگری در راه به ثمر رساندن آزادی و عدالت و استقرار دموکراسی در ایران برداشته است. این شورا که از مجموع احزاب و سازمانهای متعلق به ملیتها و اقوام ایرانی و احزاب و سازمانهای مرکزی شامل کرد، بلوچ، عرب، لر، ترکمن صحرا، ترک آدربایجان و فارس تشکیل شده است با اتحاد خود یک اقدام تاریخی را به انجام رسانده است که هدف آن نفی هرگونه استبداد در ایران و ایجاد زمینه مناسب سیاسی، اقتصادی و آزادی فرهنگها و فراهم نمودن شرایط مناسب اجتماعی برای زیست مسالمت آمیز ملیتها و اقوام ساکن ایران است.

کشور ایران سرزمینی است بزرگ با منابع و ثروت فراوان و مردمانی رنجدیده که هم اکنون زیر سخت ترین فشارهای حکومت جمهوری اسلامی قرار دارند. حکومتی فاسد که با استفاده از سرکوب;ثروت مردم را از دستشان خارج نموده و صرف منافع فرقه ای خود و سیاستهای جنگ طلبانه در منطقه خاورمیانه نموده است. دومین کنفرانس این شورا به منظور حل پایه ای ترین مشکلات اپوزیسیون یعنی پراکندگی و عدم انسجام و همبستگی در میان آنها پرداخت و گامی دیگر در راه به ثمر رساندن اهداف خود برداشت.

با برگزاری دومین کنفرانس شورای دموکراسی خواهان ایران فصول مشترک اهداف و استراژی کنفرانس به شرح ذیل پیگیری شد.

1..این کنفرانس در پاسخ به ضرورتهای اصلی شرایط کنونی یعنی اتحاد و همبستگی بین نیروهای اپوزیسیون و آماده نمودن زمینه های آن در حد وسیع وارد گفتگو شده است.

2..در این کنفرانس جمهوری اسلامی به عنوان یک حکومت فاسد، رانت خوار، ضد منافع ملی و ضد امنیت ملی شناخته شده و باید از قدرت ساقط شود. این خواسته دموکراسی خواهان ایران است.

3..سقوط جمهوری اسلامی ضروری است بدست مردم ایران از طریق جنبشهای اعتراضی آنها و با حمایت شورای دموکراسی خواهان ایران در اتحاد با اپوزیسیون سراسری عملی شود.

4..تاکید شده است که، استقرار دموکراسی به منظور برقراری آزادی و عدالت در کشور متکثرایران هدف سیاسی و اجتماعی این کنفرانس و مبنایی برای اتحاد و همبستگی نیروهای اپوزیسیون است.

5..تشکیل آلترناتیو دموکراتیک، گامی مهم برای تغییر جمهوری اسلامی و محوری برای طرح برنامه های فوری در ایران پس از جمهوری اسلامی خواهد بود.

6..در این کنفرانس از سیاستهای اتحادیه اروپا به ویژه آلمان، انگلیس و فرانسه در رابطه با جمهوری اسلامی انتقاد شده و از آنها خواسته شد که دست از حمایت از جمهوری مستبد و فاسد اسلامی

برداشته و از خواسته های مردم ستم دیده ایران و منافع دراز مدت کشور ایران اعلام حمایت نمایند.

دبیر خانه شورای دموکراسی خواهان ایران

منتشرشده در اخبار سیاسی

پوشش خبري العربيه از دومين كنفرانس شوراي دمكراسي خواهان ايران در كلن المان ..بخش دوم

منتشرشده در اخبار سیاسی

پوشش خبري العربيه از دومين كنفرانس شوراي دمكراسي خواهان ايران در كلن المان ..بخش اول

منتشرشده در اخبار سیاسی

رییس‌جمهور آمریکا پس از دیدار با پوتین در هلسینکی در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه فاکس نیوز، اعتراضات ماه‌های گذشته در ایران را با لغو برجام توسط آمریکا مرتبط دانسته و گفت، ایالات متحده "صد در صد" حامی مردم ایران است.

دونالد ترامپ در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی "فاکس نیوز" گفت اعتراضات و ناآرامی‌ها در ایران از وقتی رخ داد که او از برجام خارج شد. رییس‌جمهور آمریکا در این مصاحبه که پس از ملاقاتش با پوتین در هلسینکی انجام شد، گفت روسیه هنوز هم از توافق هسته‌ای با ایران حمایت می‌کند زیرا این کشور همچنان دارای روابط تجاری با ایران است و به همین دلیل این توافق در جهت منافع مسکو است.

ترامپ با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران و اعتراضات اخیر گفت: «این برای ما یا برای دنیا خوب نیست اما آنها در همه شهرهایشان شورش کرده‌اند. تورم بیداد می‌کند و به نهایت خود نزدیک می‌شود. نه اینکه بخواهی به کسی صدمه‌ای بزنی، اما رژیم [ایران] اجازه نمی‌دهد که مردم بدانند ما صد در صد پشت‌شان هستیم.»

ترامپ اردیبهشت امسال به یکی از مهمترین وعده‌‌های انتخاباتی خود عمل کرده و ایالات متحده را از توافق هسته‌ای که قدرت‌های غربی در سال ۲۰۱۵ با ایران امضا کرده بودند، خارج کرد. او در طول مبارزات انتخاباتی خود این توافق را "بدترین توافق تاریخ آمریکا" خوانده و وعده داد بود در صورت ورود به کاخ سفید آن را لغو خواهد کرد.

او پس از خارج کردن آمریکا از برجام تحریم‌های نفتی و غیرنفتی این کشور علیه ایران را نیز دوباره به اجرا گذاشت.  

به گفته رییس‌جمهور آمریکا گستردگی و ابعاد اعتراضاتی که در سراسر ایران رخ داده "احتمالا بیشتر از هر زمان دیگری در گذشته بوده" و همه این شورش‌ها از وقتی رخ داد که او به این توافق پایان داد.

در ماه‌های گذشته در شهرهای مختلف ایران اعتراضاتی نسبت به وضعیت اقتصادی، افزایش پرشتاب نرخ دلار در برابر ریال، کمبود آب آشامیدنی و وضعیت زیست‌محیطی رخ داده است. معترضان علیه مقام‌های جمهوری اسلامی شعار داده و مخالفت‌شان را از جمله با هزینه کردن سرمایه‌های کشور برای مصارف نظامی خارجی اعلام کردند.

ترامپ پیش‌تر نیز گفته بود خروج آمریکا از برجام موجب شده تا ایران "ظرف چند ماه تغییر رفتاری آشکار داشته باشد." او فعالیت منطقه‌ای ایران در سوریه و یمن را نسبت به گذشته کمتر خوانده و اضافه کرده بود ایران پس از لغو برجام توسط آمریکا توجه کمتری به منطقه دریای مدیترانه داشته است.

سیگال مندلکر، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در سفر اخیر خود به امارات متحده عربی در پاسخ به پرسش خبرنگار آسوشیتدپرس تأکید کرده بود اعتراضات مردمی ماه‌های گذشته در ایران با فشارهای مالی آمریکا بر جمهوری اسلامی مرتبط بوده است. مندلکر اظهار امیدواری کرده بود که این تلاش‌ها بتواند به محدود کردن "فعالیت‌های شرورانه" ایران در خاورمیانه منجر شود.

در پاسخ به این اظهارات سفیر ایران در آن زمان با ارسال جوابیه‌ای به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بود: «اعتراضات سیاسی و اقتصادی و تظاهرات در ایران برای یک کشور پر جنب و جوش و دموکراتیک با ۸۰ میلیون جمعیت کاملا طبیعی است و این حق مردم ایران است.»

منتشرشده در اخبار سیاسی

فعالان محیط زیست در ایران هشدار داده‌اند که اداره منابع طبیعی و استانداری ایلام در حال ساخت یک پارک مصنوعی در جنگل‌های ارغوانی این استان است؛ منطقه‌ای بکر در ایران که حالا با وجود مخالفت‌های اداره محیط زیست، قرار است به یک قطب گردشگری بدل شود. اما نگرانی فعالان محیط زیست این است که این پروژه، طبیعت چندانی را برای گردشگری پایدار باقی نگذارد. 

منتشرشده در اخبار فرهنگی

جمعیت اقلیت‌های دینی در ایران رو به کاهش است و چهل سال بعد از پیروزی انقلاب و روی کار آمدن حکومت جمهوری اسلامی، جمعیت شهروندان زرتشتی، یهودی و مسیحی به یک سوم کاهش یافته است.

کوروش نیکنام، موبد زرتشتی و نماینده سابق مجلس ایران می‌گوید که بیکاری، محرومیت استخدامی، محدودیت آزادی و تبعیض‌های قانونی، نقشی اساسی در رشد منفی جمعیت این اقلیت‌ها دارد.

بر اساس اصل ۱۳ قانون اساسی "ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیت‌های دینی شناخته می‌شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل می‌کنند".

هرچند آماری رسمی از تعداد شهروندان زرتشتی، یهودی و مسیحی در ایران وجود ندارد اما به گفته کوروش نیکنام، جمعیت شهروندان زرتشتی در سال ۱۳۵۷ بیش از شصت هزار نفر بود که اکنون به بیست هزار نفر کاهش یافته است.

هارون یشایایی، تهیه کننده سینما و رئیس سابق انجمن کلیمیان تهران می‌گوید که به آمار نمی‌شود اعتنا کرد ولی در سرشماری سال ۱۳۵۵ یعنی حدود ۴۵ سال قبل، تعداد یهودیان در ایران حدود شصت هزار نفر بود و اکنون به بیست هزار نفر رسیده است.

روبرت بگلریان، نماینده ارامنه جنوب در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس تعداد شهروندان ارمنی در ایران را بین پنجاه تا شصت هزار نفر عنوان می‌کند و می‌گوید که "تعداد ایرانیان ارمنی قبل از انقلاب ۵۷ حدود ۲۵۰ هزار نفر بوده است.

روبرت صافاریان، مستندساز و منتقد سینما در مطلبی در وبلاگش نوشته است که "براساس آمارها بعد از انقلاب به این طرف تعداد ارمنه در ایران به بیست درصد کاهش یافته (از این تعداد هم بخش قابل توجهی در تدارک برنامه‌ریزی برای مهاجرت هستند) و این یعنی هشتاد درصد ارامنه،‌ ایران را ترک کرده‌اند."

"جامعه هم چندان اطلاعی از این موضوع ندارد چون کسی چیزی نمی‌نویسد و حتی خود ارمنی‌ها هم در شعر و داستان‌هایشان کمتر به آن پرداخته‌اند. هرچند نوع دیگری از ادبیات ارمنی-فارسی که در خارج از کشور شکل گرفته هم چندان حضور قدرتمندی ندارد که بتواند در برابر چنین اتفاقاتی نظرات را به خود جلب کند یا دست‌کم برای مترجمان کشش ترجمه را باعث شود. درحالیکه این رفتن‌ها بسیار از نظر اجتماعی مهم و تاثیرگذار هستند چون نشان می‌دهد جامعه‌ ارمنی آینده‌ خود را در جایی دیگر می‌جوید."

چرا اقلیت‌های دینی، ایران را ترک می‌کنند؟

کوروش نیکنام، موبد زرتشتی و نماینده سابق شهروندان زرتشتی در مجلس می‌گوید: "مهم‌ترین دلیلش بیکاری است. جوان‌های زرتشتی همه تحصیل کرده هستند و وقتی فارغ‌التحصیل می‌شوند به خاطر محدویت‌هایی که در بسیاری از مراکز دولتی ایران مثل ارتش، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش، ارشاد و مراکز دیگر وجود دارد امکان استخدام ندارند و طبیعتا باید خودشان سرمایه‌ای برای ایجاد کار داشته باشند ولی در کشورهای دیگر امکانات کاری و شغلی براساس تخصص‌شان فراهم است و به دلیل بیکاری و عدم درآمد از ایران می‌روند."

براساس قانون ارتش جمهوری اسلامی که هفتم مهرماه ۱۳۶۶ در مجلس تصویب شده و به تایید شورای نگهبان رسیده، تدین به اسلام از شرایط اصلی استخدام در ارتش است. تبصره ماده ۲۹ این قانون البته می‌گوید که "اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی که تا تصویب این قانون استخدام شده‌اند از نظر ادامه خدمت از بند الف (متدین بودن به دین اسلام) مستثنی می‌باشند".

اقلیت‌های دینی بعد از تصویب این قانون در حالی از استخدام در ارتش محروم شدند که همچون سایر شهروندان ایرانی باید خدمت سربازی را بگذرانند. به غیر از ارتش، محدودیت قانونی برای استخدام اقلیت‌های دینی در هیچ سازمان و ارگان دیگری وجود ندارد با این حال به گفته نماینده سابق زرتشتیان در مجلس، امکان استخدام در بسیاری از نهادهای دولتی وجود ندارد. این در حالی است که براساس اصل ۲۸ قانون اساسی ایران "هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، برگزیند. دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید."

محدودیت در آزادی‌های فردی و اجتماعی دیگر دلیل مهاجرت اقلیت‌های دینی از ایران است. کوروش نیکنام می‌گوید: "به عنوان مثال وقتی در ایران ماه رمضان می‌شود هرکسی با هر دین و آئینی باید همچون مسلمانان کسب و کارش را تعطیل بکند و در خیابان حق خوردن چیزی را ندارد. ماه محرم که می‌شود هر دین و آئینی باید حرمت بقیه را نگه دارد نه عروسی بکند، نه شادی بکند نه آهنگی بگذارد. از سوی دیگر مسئله حجاب اجباری است که در فرهنگ و دین دیگران یعنی زرتشتیان و ارامنه اجباری نیست ولی باید تابع قانون دیگران باشند، این گونه مسائل سبب می‌شود ایرانی‌هایی که توانش را دارند برای برخورداری از آزادی‌های فردی و اجتماعی از ایران مهاجرت کنند."

برای اقلیت‌های دینی اما قوانین ارث و قصاص چالش برانگیزترین قوانین هستند. کوروش نیکنام می‌گوید: "این قوانین، خطرناک هستند و باعث می‌شوند که اقلیت‌های دینی در ایران، احساس امنیت نکنند و خودشان را شهروند درجه دو و سه بدانند نه شهروندانی که احساس می‌کنند زیر پوشش حکومتی هستند که به آنها پناه و امکانات می‌دهد. آنها طبیعتا ترجیح می‌دهند بروند کشورهای اروپایی و آمریکا که آزادی بدون در نظر داشتن دین وجود دارد. می‌گویند انسان که یک بار بیشتر دنیا نمی‌آید، می‌روند که زندگی کنند."

براساس ماده ۸۸۱ مکرر قانون مدنی " کافر از مسلم ارث نمی‌برد و اگر در بین ورثه متوفای کافر مسلم باشد وراث کافر ارث نمی‌برند اگرچه از لحاظ طبقه و درجه مقدم بر مسلم باشند." در دادگاه‌های ایران، اقلیت‌های دینی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده‌اند هم مشمول این ماده قانونی قرار می‌گیرند و در قضیه ارث جزو "کفار" محسوب می‌شوند.

در قانون مجازات اسلامی برای مجازات قاتل اگر مقتول مسلمان باشد قصاص در نظر گرفته شده اما در همین قانون اگر مقتول از اقلیت‌های دینی (غیرمسلمان) باشد مجازات قاتل دیه است. از دیگر تفاوت‌ها و تبعیض‌های قانونی علیه شهروندان غیر مسلمان در ایران مسئله شهادت در دادگاه است که شهادت غیر مسلمانان، علیه مسلمانان پذیرفته نمی‌شود.

هارون یشایایی، از رهبران جامعه یهودی ایران و تهیه کننده فیلم‌های مطرحی چون هامون، ناخدا خورشید، اجاره‌نشین‌ها و هنرپیشه، به بیش از شش میلیون مهاجر ایرانی در خارج از کشور اشاره می‌کند و مهاجرت اقلیت‌های دینی از ایران را همچون مهاجرت بقیه مردم ایران می‌داند:

"بعد از انقلاب، بقیه اقلیت‌های دینی، مشکلات یهودی‌ها را نداشتند ولی علیرغم فشارها، یهودی‌ها در ایران مانده‌اند که هم به قابلیت‌های فرهنگی مردم ایران برمی‌گردد و هم به امکاناتی که دولت جمهوری اسلامی لااقل برای انجام شعائر مذهبی و دینی در اختیار اقلیت‌های دینی گذاشته. یهودیان ایران هیچ مشکلی در انجام فرایض دینی نداشته و ندارند و علیرغم فشارهایی از خارج از ایران وارد می‌شد حضور بیست هزار یهودی در ایران مهم است."

روزنامه گاردین چاپ لندن، تیر ماه ۱۳۸۶ در گزارشی اعلام کرده بود که برای خروج از ایران به ایرانیان یهودی پنج هزار پوند برای هر نفر و سی هزار پوند برای هر خانواده پیشنهاد می‌شده است؛ علاوه بر مشوق‌های دولت اسرائیل به یهودیانی که به این کشور مهاجرت می‌کنند.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که هم اکنون در زندان اوین در بازداشت به سر می برد با اتهاماتی از قبیل عضویت در لگام، تحصن مقابل کانون وکلا ، بازکردن صفحه فیسبوک، مصاحبه با رسانه‌های مختلف و ملاقات‌های محرمانه با دیپلمات‌های سفارتخانه‌های خارجی در تهران مواجهه شده است.

رضا خندان همسر نسرین ستوده در این رابطه در فیس بوک خود نوشته که بازداشت همسرش به دستور کتبی وزارت اطلاعات صورت گرفته است و هم اکنون دو پرونده برای او تشکیل شده است: یک پرونده با حکم پنج سال حبس تعزیزی است که در تاریخ ۱۳ مهر ۹۵ به طور غیابی صادر شده است و پرونده‌ دومی که از ماه‌ها پیش باز شده و در حال رسیدگی است.

رضا خندان با اشاره به چند نکته پیرامون بازداشت نسرین ستوده و نوشته:

۱ – بازداشت او به دستور کتبی وزارت اطلاعات صورت گرفته است.

۲ – هم اکنون ۲ تا پرونده برای او تشکیل شده است:

– یک پرونده با حکم ۵ سال حبس تعزیزی است که در تاریخ ۱۳ مهر ۹۵ به طور غیابی صادر شده است.

– پرونده‌ی دومی که از ماهها پیش باز شده و در حال رسیدگی است.

مصادیق اتهامات او در دادگاهی که به طور غیابی تشکیل و منجر به ۵ سال حکم حبس شده است؛ شامل موارد متعددی است؛ از جمله:

تحصن مقابل کانون وکلا – بازکردن صفحه فیسبوک – مصاحبه با رسانه‌های مختلف – ملاقات‌های محرمانه با دیپلمات‌های سفارتخانه‌های خارجی در تهران – عضویت در لگام (کمپین لغو گام به گام اعدام) – صدور بیانیه‌هایی در دفاع از محکومین نفاق و گروهک القاعده – حضور در اغتشاش دراویش – . . .

۳ – از اتهامات مربوط به پرونده‌ی اخیر, غیر از پرونده‌ی دختران خیابان انقلاب و شکایت بازپرس دادسرای کاشان, اطلاعات زیادی نداریم چرا که در پرونده‌های سیاسی حضور وکلا (غیر از ۲۰ تا وکیل خاص) در مراحل بدوی ممنوع شده است.

۴ – هفته گذشته نسرین به دادسرا احضار و اتهام عضویت در لگام به او تفهیم شده است. این در حالی است که یک بار این اتهام در پرونده ای که منجر به صدور ۵ سال حکم شده است؛ مورد رسیدگی قرار گرفته است.

موراد فوق نکاتی بود که رضا خندان در صفحه فیس بوکش به آن اشاره کرد.

دلیل بازداشت این وکیل دادگستری٬ شکایت دادستان کاشان گزارش شده است.

رضا خندان در رابطه بازداشت همسرش پیش تر در صفحه فیس‌بوک شخصی‌اش نوشته‌ بود: «بازداشت غیرقانونی او به دلیل شکایت “مهدی پِیتام” بازپرس پرونده شاپرک شجری‌زاده (از دختران خیابان انقلاب) مستقر در دادسرای شهر کاشان بوده‌است.

بنابر این بازداشت نسرین به خاطر دفاع حقوقی از دختران خیابان انقلاب بوده و در راستای انجام وظایف‌ای حرفه‌ای خود صورت گرفته است.

هم اکنون برای او بازداشت موقت توسط بهروز شاه محمدی بازپرس شعبه ۷ دادسرای معروف به اوین صادر شده است. نسرین اعلام کرد در اعتراض به تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری از انتخاب وکیل خودداری می کند.»

رضا خندان چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ از بازداشت نسرین ستوده به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام خبر داده بود. برای نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر که ۲۳ خرداد، در منزل شخصی‌اش توسط پلیس امنیت بازداشت و به دادسرای اوین منتقل شده بود، وثیقه سنگین ۶۵۰ میلیون تومانی صادر شده بود.

رضا خندان در این خصوص به کمپین گفت: « برای خانم ستوده از سوی دادسرا، وثیقه ۶۵۰ میلیون تومانی صادر شده که وی نسبت به صدور این وثیقه اعتراض داشته و به همین دلیل قرار بازداشت موقت از سوی بهروز شاه محمدی بازپرس شعبه ۷ اوین برای این وکیل حقوق بشری صادر شده است.»

گفتنی است، عفو بین‌الملل با انتشار اطلاعیه‌ای در روز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷، نسبت به بازداشت این وکیل دادگستری هشدار داد و اعلام کرد: «بازداشت نسرین ستوده، یکی از وکلای برجسته مدافع حقوق بشر، یک حمله بی‌رحمانه به مدافعان حقوق بشر شجاع و توانمند در ایران است.»

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر پیش‌تر، در تاریخ ۱۳ شهریور ماه ۱۳۸۹ بازداشت شد و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۱ سال حبس تعزیری،۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت الخروجی از کشور محکوم شد. این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۶ سال حبس تعزیری و ۱۰ سال محرومیت از حرفه وکالت تقلیل یافت. این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، پس از تقریبا ۳ سال حبس در روز ۲۷ شهریور ماه ۱۳۹۲ از زندان اوین آزاد شد.

وی بر اساس رای دادگاه به مدت ۱۰ سال از وکالت محروم بود، اما این وکیل اعلام کرد از آنجا که صدور حکم محرومیت از وکالت وی در صلاحیت دادگاه انقلاب نبوده و بر اساس ماده هفده قانون استقلال وکلا، هیچ دادگاهی جز دادگاه انتظامی وکلا قادر به تعلیق یا لغو پروانه وکیلی نیست، او به وکالت خود ادامه خواهد داد پس از آن در زمستان سال ۱۳۹۳ معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای اوین به عنوان شاکی خواستار ابطال پروانه وکالت خانم ستوده از سوی دادگاه انتظامی وکلا شد. خانم ستوده طی چند جلسه دادگاه از سوی دادگاه انتظامی وکلا به تعلیق پرونده وکالتش به مدت سه سال محکوم شد.

این وکیل و فعال حقوق بشر در اعتراض به این حکم از تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۳ در مقابل ساختمان کانون وکلای تهران دست به تحصن زد. در تاریخ ششم تیرماه ۱۳۹۴ اعلام شد که دادگاه انتظامی وکلا حکم تعلیق پرونده وکالت او را از سه سال به نه ماه کاهش داده است. او پس از اعلام این حکم به تحصن خود در مقابل ساختمان کانون وکلا پایان داد.

کارزار لگام چیست؟‌

کارزار لغو گام به گام اعدام (لگام) کارزاری بود که در آذرماه سال ۱۳۹۲ با ابتکار هشت نویسنده، هنرمند و فعالان سیاسی و حقوق بشر راه اندازی شد.

این کارزار با فراخوان بابک احمدی (نویسنده و مترجم)، سیمین بهبهانی ( نویسنده و شاعر)، علی رضا جباری (نویسنده و مترجم)، فریبرز رئیس دانا (اقتصاددان و فعال سیاسی)، پروین فهیمی(فعال حقوق بشر – مادر سهراب اعرابی از قربانیان اعتراضات سال ۸۸)، اسماعیل مفتی زاده (فعال حقوق بشر)، محمد ملکی (فعال سیاسی و رییس اسبق دانشگاه تهران) و محمد نوری زاد (نویسنده و فیلمساز) آغاز به کار کرد.

در بیانیه اولیه این کارزار آمده بود:‌ «ترویج و نهادینه کردن خشونت، مردم هر جامعه را از حرکت در مسیر بایسته ی خویش باز می دارد، راه بر آرامش روانی مردم می بندد و هرگونه فرصت اصلاح و بهسازی را از دسترس آنان دور می دارد.»

در بخشی دیگری از این بیانیه آمده است: «در فردایی محتوم، ضرورت های تربیتی، ما مردم ایران را به پذیرش این اصل بدیهی وادار خواهد کرد که از اعدام مجرمان و متهمان، از هر سنخ و گروه، دست برداریم و به جای آن به اعمال شیوه های سازنده ی تربیتی بپردازیم.»

بعد از آغاز این کارزاد افراد شناخته شده دیگری همچون نسرین ستوده، جعفر پناهی، نرگس محمدی و اصغر فرهادی نیز به این کارزار پیوستند.

نسرین ستوده اکنون برای حمایت از این کارزار تفهیم اتهام شده است.

منابع

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی، عفو بین الملل و یورو نیوز

منتشرشده در اخبار حقوق بشر
Go to top