موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: پنج شنبه, 04 مرداد 1397

سرلشگر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، به تندی به تهدیدهای دونالد ترامپ علیه ایران پاسخ داده و او را "قمارباز" و "کاباره‌چی" خوانده است.

فرمانده شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفته است: "من حریف تو هستم، نیروی قدس حریف شماست. هیچ شبی نیست که ما نخوابیم و به شما فکر نکنیم."

آقای سلیمانی گفته است که "شأن رئیس جمهور" ایران این نیست که به توییت‌های دونالد ترامپ پاسخ بدهد، برای همین او به عنوان "یک سرباز" به آقای ترامپ جواب می‌دهد.

در روزهای اخیر تهدیدهای متقابل میان رهبران ایران و آمریکا بالا گرفته است، هرچند آقای ترامپ می‌گوید به دنبال "توافق واقعی" با ایران است و آقای روحانی هم سخنان او را "تهدیدات پوچ" دانسته است که ارزش پاسخ دادن ندارد.

قاسم سلیمانی به دونالد ترامپ گفته است آمریکا و متحدانش در رویارویی نظامی با ایران کاری از پیش نخواهند برد.

آقای سلیمانی گفته پس از اشغال عراق یکی از فرماندهان آمریکایی از او درخواست کرد برای تامین امنیت سربازان آمریکایی از نفوذش بر گروه‌های عراقی استفاده کند.

او جنگ افغانستان را هم مثال زده و گفته است آمریکا با نیروهای نظامی فراوان به افغانستان رفت، اما پس از چندین سال کار به جایی کشیده که برای مذاکره با طالبان "التماس" می‌کند.

آقای سلیمانی گفته در جنگ ۳۳ روزه نیز در نهایت اسرائیل نتوانست بر حزب الله لبنان پیروز شود.

فرمانده سپاه قدس گفته است تهدیدهای دونالد ترامپ "در دنیا سابقه ندارد."

دونالد ترامپ برخلاف نظر متحدان اروپایی و نهادهای بین‌المللی چون سازمان ملل، از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و قرار است که تحریم‌های آمریکا علیه ایران دوباره برقرار شوند و به این ترتیب جنگ لفظی میان رهبران دو کشور بالا گرفته است.

آقای ترامپ چند روز پیش خطاب به حسن روحانی گفت آمریکا را تهدید نکند "وگرنه بلایی سرتان خواهد آمد که کمتر کسی در تاریخ متحمل شده‌است."

پیش از آن آقای روحانی تهدید کرده بود: "اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود."

او همچنین گفته "بسیاری تنگه‌های دیگر" هم وجود دارد.

امروز عربستان سعودی در پی حمله حوثی‌ها صدور نفت از باب المندب را متوقف کرد. باب المندب تنگه‌ای است که دریای سرخ را به خلیج عدن متصل می‌کند.

قاسم سلیمانی خطاب به دونالد ترامپ گفته است: "جنگ را شما شروع می‌کنید، اما ما به پایان می‌رسانیم"

منتشرشده در اخبار سیاسی

دادگاهی در شهر سقز، بختیار خوشنام، روزنامه‌نگار و فعال مدنی را به شلاق و جریمه نقدی محکوم کرده است.

آژانس خبری موکریان می‌گوید شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری سقز در استان کردستان، آقای خوشنام را به اتهام "اخلال در نظم عمومی از طریق حضور در تجمع حمایت از همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق و ارسال گزارش برای رسانه ها" به ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و ۱۸ میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرده است.

گفته شده آقای خوشنام بدون دسترسی به وکیل محاکمه شده است.

آقای خوشنام مهر ماه سال ۱۳۹۶ هم برای مدتی بازداشت و با قید وثیقه آزاد شده بود. اتهام او فعالیت تبلیغی علیه نظام عنوان شده بود.

صدور حکم شلاق و جریمه نقدی برای آقای خوشنام چند روز پس از بازداشت مختار زارعی، فعال سیاسی کرد صورت می‌گیرد.

آقای زارعی به دادسرای عمومی و انقلاب سنندج احضار شده بود و او روز شنبه ۳۰ تیر با مراجعه به دادسرای سنندج بازداشت شد.

دلیل احضار آقای زارعی نوشتن "نامه انتقادی" به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران بوده و طبق گزارش‌ها او به "توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام" متهم شده است.

آقای زارعی پیش از این هم به دلیل فعالیت‌های سیاسی‌اش بازداشت شده بود.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر
Go to top