Iran Democratic Front - موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: پنج شنبه, 13 دی 1397

طبرزدی
استاد و دانشجوی اگاه،باغیرت و مسئول فردا به جای شرکت در کلاس درس،
در میتینگ های گرامیداشت هفتمین روز دانشجویان مظلوم شرکت خواهد کرد.

منتشرشده در اخبار سیاسی

طابق گزارش رسانه‌های ایران از عصر روز چهارشنبه، ۱۲ دی‌ماه بوی نامطبوعی در برخی مناطق تهران استشمام می‌شود که تلاش ماموران آتش‌نشانی و محیط زیست برای یافتن منشاء آن تا شامگاه به نتیجه‌ای نرسیده است.

گفته می‌شود بوی بد در مرکز تهران، بخش شرقی تهران‌پارس و مناطقی از غرب پایتخت شدیدتر است. روزنامه ایران، ارگان مطبوعاتی دولت ترکیدگی لوله فاضلاب در میدان انقلاب را منشاء احتمالی بوی تعفن اعلام کرد.

روابط عمومی شرکت فاضلاب تهران این گمانه‌زنی را نادرست خوانده و می‌گوید: «تاکنون هیچ گزارشی از ترکیدگی شبکه فاضلاب اعلام نشده. با توجه به شیب‌داربودن كانال‌های فاضلاب اگر [یکی از آنها] تركیده بود باید از نقطه‌ای دیگر فاضلاب بیرون می‌زد که این اتفاق رخ نداده است.»

"بوی مشمئزکننده" در پایتخت

برخی منابع خبری نیز احتمال داده‌اند که نشت گاز در مراکز پالایشگاهی علت انتشار بوی بد در پایتخت باشد. کیومرث کلانتری، مدیرکل محیط زیست استان تهران در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد از ساعت چهار بعد از ظهر روز چهارشنبه "بوی مشمئزکننده‌ای" در مناطق ۲،۶، ۸، ۱۱ و ۱۹ تهران پخش شده که شبیه بوی ماده‌ای به نام "مرکاپتان" است که برای بو دار کردن گاز استفاده می‌شود.

کلانتری می‌گوید مدیرعامل شرکت گاز استان تاکنون این موضوع را تائید نکرده اما این احتمال هم وجود دارد که این کار توسط یکی از پیمانکاران این شرکت انجام شده باشد.

مدیرکل محیط زیست تهران غروب چهارشنبه گفته که شهرداران مناطق ۲۲ گانه تهران سرگرم بررسی محیطی برای یافتن منشاء بوی نامطبوع در پایتخت هستند و قرار است نشست مدیریت بحران استان نیز برای رسیدگی به این مسئله برگزار شود.

از عوامل زیست محیطی و تغییرات جوی از جمله پدیده "وارونگی هوا" نیز به عنوان منشاء احتمالی بوی تعفن در تهران یاد شده که مسئولان محیط زیست آن را تائید نمی‌کنند. در چنین شرایطی که در فصل پاییز معمولا رخ می‌دهد به علت تغییر فشار هوا، آلاینده‌ها در لایه‌های پایین‌تر جوی متمرکز می‌شوند.

"بوی تعفن" سابقه‌دار

منشاء بوی تعفن در بسیاری از مناطق تهران در  روز ۱۲ دی‌ماه هر چه باشد، چنین اتفاقی در مناطق مختلف پایتخت پیش از این نیز بارها رخ داده و اطراف فرودگاه بین‌المللی "امام خمینی" از سال‌ها پیش تا کنون همچنان درگیر آن است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین خلیل‌آبادی در روزهای پایانی فروردین ماه امسال گفته بود آب‌های رونده سطحی که از اطراف شهر ری به ورامین منتقل می‌شود درست تصفیه نمی‌شود و به همین علت "بوی زننده" آن در برخی مناطق مانند حسن‌آباد به مشام می‌رسد.

تیرماه سال ۹۴ نیز روزنامه شهروند از نارضایتی ساکنان غرب و شمال غرب تهران از افزایش بوی ناخوشایند فاضلاب و تعفن در این مناطق خبر داد و علت آن را ورود مستقیم فاضلاب درست تصفیه نشده دو هتل بزرگ اوین و آزادی و چند مجتمع مسکونی به رودخانه ونک عنوان کرد.

یکی از معضلات این مناطق، دست‌کم در آن زمان، تصفیه فاضلاب در فضای باز بوده که گفته می‌شود به جز بوی نامطبوع، عامل افزایش برخی بیماری‌های عفونی و پوستی در میان ساکنان غرب تهران بوده است.

بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه

بوی تعفن در اطراف فرودگاه بین‌المللی تهران هم قصه‌ای قدیمی است که ظاهرا منشاء آن مشخص شده اما بودجه‌ای که برای رفع آن در نظر گرفته‌اند تا کنون نتیجه رضایت بخشی به دنبال نداشته است.

مسئولان در سال‌های قبل معمولا بوی تعفن در کیلومترها از بخشی از مسیر تهران تا فرودگاه را انکار می‌کردند. پس از مدتی گاوداری‌های منطقه، زمانی واحدهای دفن زباله و زمانی دیگر فاضلاب واحدهای تولیدی به عنوان منشاء تولید این بوی نامطبوع معرفی شدند.

سرانجام سال گذشته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ۲۸ کانون را عامل ایجاد بوی تعفن در این مسیر اعلام کرد و گفت:«دفن پسماندهای شهرداری تهران در کهریزک و فاضلاب شهرستان اسلامشهر و بهارستان مهم‌ترین و اساسی‌ترین موضوعات برای کاهش بوی اطراف فرودگاه بین‌المللی امام خمینی است و پس از آن واحدهای لبنی و دامداری، کشتارگاه دام و طیور عامل ایجاد این بوی نامطبوع هستند.»

بوی تعفن در مسیر فرودگاه بین‌المللی تهران همچنان برطرف نشده است و اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال ۹۷ حکایت از ادامه این وضعیت دارد. بسیاری از کارشناسان معتقدند با این بودجه تنها می‌توان بخش کوچکی از کانون‌های ایجاد بوی نامطبوع را کنترل کرد و این وضعیت به این زودی بهبود چشمگیری نمی‌یابد.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز پنج‌شنبه بعد از چندین روز سرانجام با استعفای حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت موافقت کرد.

آقای روحانی در حکمی سعید نمکی را به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب کرد.

به گزارش وب سایت جماران، سعید نمکی که به عنوان جانشین آقای قاضی زاده معرفی شده، پیش از این، معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه بوده و سابقه معاونت در سازمان محیط زیست را نیز در کارنامه خود دارد. براساس این گزارش، آقای نمکی پزشک است و در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز تدریس می کند.

در چند روز اخیر خبرهای ضد و نقیضی درباره استعفای حسن قاضی زاده از سمت وزارت بهداشت منتشر شده بود و دلایل مختلفی نیز برای این استعفا مطرح شد.

در ابتدای هفته الیاس حضرتی، نماینده مجلس در توییتر نوشت که آقای قاضی زاده به دلیل "کاهش بودجه بهداشت و سلامت" استعفا داده است.

برای سازمان بیمه سلامت، ۱۲ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۹۸ تصویب شده که به نوشته رسانه ها در ایران، یک ‌دوم تا یک ‌سوم کمتر از بودجه درخواستی این سازمان است.

اما مژگان خانلود، سخنگوی ستاد بودجه در دفاع از بودجه دولت گفت: "اعتبارات بخش سلامت و بهداشت در دولت یازدهم و دوازدهم ۳.۲ برابر شده است."

علی نوبخت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم گفت که بودجه وزارت بهداشت از سال گذشته ده درصد بیشتر شده و "وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند و مسئله استعفای وزیر نیز فرار رو به‌ جلو است."

با توجه به افزایش قابل توجه قیمت ارز و بازگشت تحریم‌های آمریکا، این گمانه مطرح است که بودجه واقعی وزارت بهداشت کاهش یافته است.

وزیر بهداشت ایران یکی از وزرای شاخص دولت حسن روحانی بوده است و بر اساس گزارش های رسمی، در دوران مسئولیت او، اجرای طرح تحول نظام سلامت موجب شد تا هفت و نیم میلیون نفر که هیچ بیمه ای نداشتند، از بیمه بهداشت و درمان برخوردار شوند.

اجرای این طرح جنجال‌برانگیز سبب شد که شایعه استیضاح آقای قاضی‌زاده تقریبا در تمام دوران وزارتش مطرح باشد.

موافقان دولت حسن روحانی طرح تحول سلامت را یکی از مهمترین اقدامات دولت او قلمداد می‌کنند که برای اقشار کم‌درآمد و فقیر فرصت برخورداری از درمان‌هایی را فراهم کرده که پیشتر در دسترسشان نبوده است.

آقای روحانی در مراسم تحلیف دور دوم ریاست جمهوری‌اش، طرح تحول سلامت را در کنار برجام به عنوان دو دستاورد بزرگ دولت اولش قلمداد کرد.

مخالفان، اجرای این طرح را موجب "ریخت و پاش و پزشک‌سالاری، افزایش هزینه درمان و شکاف درآمد پزشک و پرستاران" می‌دانند.

پرداخت‌های معوقه بیمارستان‌ها به پرسنل و پرداخت‌های معوقه بیمه‌ها به پزشکان و بیمارستان‌ها هم از دیگر انتقاداتی است که به این طرح وارد شده است.

طرح تحول نظام سلامت از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ در بیمارستان‌های وزارت بهداشت با هدف "حفاظت مالی مردم، عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و ارتقاء کیفیت خدمات، شروع به کار کرد.

با اجرای این طرح پرداخت از جیب بیمار کاهش یافت. بیمار ساکن شهرها برای بستری در بیمارستان دولتی شش درصد و ساکنان روستا، سه درصد باید بپردازند در حالی که پیش از آن این میزان به حدود ٣٨ درصد می‌رسید. با اجرای طرح تحول سلامت نه میلیون نفر دفترچه بیمه سلامت ایران دریافت کردند.

منتشرشده در اخبار سیاسی
Go to top