Iran Democratic Front - موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: چهارشنبه, 22 خرداد 1398

زهرا محمدی، عضو انجمن فرهنگی-اجتماعی «نوژین» با گذشت بیست روز در شرایط نامعلومی کماکان در بازداشت نهادهای امنیتی به سر می‌برد. علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده و اعتراض‌های مدنی انجام‌شده به بازداشت این فعال مدنی تاکنون پاسخ روشنی از مراجع قضایی و امنیتی در ارتباط با وضعیت ایشان حاصل نشده و عدم برقراری تماس و ملاقات موجب نگرانی از سوی خانواده ایشان شده است.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، زهرا محمدی فعال مدنی ساکن سنندج که صبح روز پنج‌شنبه ۲ خردادماه ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت‌شده بود، کماکان به دلایل نامعلوم در بازداشت بسر می‌برد.

تا این لحظه علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده خانم محمدی اطلاعات دقیق از وضعیت و دلیل بازداشت ایشان در دست نیست و نیروهای امنیتی و مسئولان قضایی از پاسخگویی به خانواده این شهروند بازداشتی خودداری می‌کنند.

روز پنج‌شنبه ۲ خردادماه ۱۳۹۸، خانم محمدی به همراه ادریس منبری و ریبوار منبری از اعضای انجمن فرهنگی-اجتماعی «نوژین» در سنندج توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. به گزارش منابع آگاه این بازداشت‌ها با خشونت همراه بوده است.

روز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، ریبوار منبری و ادریس منبری از اعضای بازداشت شده انجمن فرهنگی-اجتماعی «نوژین» در سنندج با تامین قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شدند.

زهرا محمدی،‌ ۲۷ ساله در مدت بازداشت خود تنها یک بار توانسته در روز چهارشنبه ۸ خرداد، برای دقایقی با خانواده تماس تلفنی برقرار کند، اما از دلایل بازداشت و محل نگهداری ایشان اطلاعاتی حاصل نشده است.

روز دوشنبه ششم خردادماه، اعضای انجمن فرهنگی – اجتماعی «نوژین» به دلیل تداوم بازداشت خانم محمدی در مقابل دادگستری سنندج دست به تجمع اعتراضی زده و خواهان آزادی فوری و بی‌قید شرط عضو بازداشتی این انجمن شدند.

همچنین شورای سازمان‌های مردم‌ نهاد کردستان نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی بی‌قیدوشرط خانم محمدی شده بود.

این شورا در این بیانیه از نیروهای امنیتی و مسئولان قضایی کردستان خواستار شفافیت و توضیح در رابطه با بازداشت سه تن از اعضای انجمن فرهنگی – اجتماعی «نوژین» شده است.

خانم محمدی از اعضای هیئت‌مدیره انجمن فرهنگی-اجتماعی «نوژین» به همراه دیگر اعضا این انجمن تاکنون در مناطق کردنشین ایران فعالیت‌های مدنی و فرهنگی مستمری نظیر تلاش برای حفظ محیط‌زیست، فرهنگ سازی در زمینه محیط زیست، تبلیغ فرهنگ کُردی و برگزاری کلاس‌های آموزشی رایگان برای آموزش ادبیات ،رسم‌الخط کُردی و همچنین مهار آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع این مناطق داشته‌ است.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

علیرضا شیرمحمدعلی(شیرمحمدی)، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ ( فشافویه)  به‌دست دو زندانی که به جرائم مواد مخدر و قتل عمد دوران محکومیت خود را در این زندان سپری می‌کردند به قتل رسید.

حشمت طبرزدی دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران با انتشار یادداشتی در رابطه با قتل این زندانی سیاسی در زندان، ضمن عرض تسلیت به خانواده آقای شیرمحمدعلی از نهادهای حقوق بشری و مسئولان، خواسته تا به این موضوع که به گفته ایشان جنایات رژیم عنوان شده رسیدگی کنند. 

متن کامل این یادداشت به نقل از جبهه دموکراتیک ایران را در ادامه بخوانید:

حشمت طبرزدی، خون علیرضا شیر محمد علی بر گردن خامنه ای است

علیرضا شیر محمد علی را به اتهام توهین به خامنه ای و خمینی به زندان محکوم کردند که اساسا این اتهام مبنای حقوقی و قانونی ندارد و مغایر با ازادی بیان و اعلامیه ی جهانی حقوق بشر است.در اصل این اتهام بی اساس است.

پس حکومت از طریق قوه ی قضاییه مرتکب جرم و سو استفاده از قدرت شده که رئیسی که پیشتر و در دهه ی ۶۰ عضو کمیته ی مرگ بوده است، در جرم اخیر نیز شریک است.

جرم بعدی مسئولین حکومتی اعم از سازمان زندانها و قوه ی قضاییه و دولت ، از طریق وزارت اطلاعات ، این است که به ایین نامه ی نحوه ی نگهداری زندانیان سیاسی و تفکیک جرایم عمل نکرده و زندانی سیاسی و بی گناه را در کنار زندانیان خطرناک و قاتل انداخته و عملا موجبات مرگ این جوان بیگناه را فراهم نموده اند.

پس مسئولین رژیم حاکم، در رده های گوناگون به ویژه شخص علی خامنه ای در قتل این جوان، همچون هزاران اعدامی یا کشته شده و قربانی در زندان شریک هستند و باید 

در پیشگاه قانون، افکار عمومی، تاریخ و خانواده های قربانیان پاسخگو باشند.

این ضایعه ی بسیار اسفناک را به خانواده ی زنده یاد شیر محمد علی تسلیت گفته و از نهاد های بین المللی و مسئول درخواست رسیدگی به جنایات سران رژیم حاکم بر ایران را دارم.

حشمت اله طبرزدی

دبیرکل جبهه ی دموکراتیک ایران

۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۸ خورشیدی

 

به گزارش  شبکه های اجتماعی و برخی وب سایت‌های خبری و حقوق بشری، علیرضا شیرمحمدعلی (شیرمحمدی)، ۲۱ ساله  زندانی سیاسی به دست دو زندانی مواد مخدر و قتل عمد در  تیپ یک اندارزگاه ۱۱ زندان تهران بزرگ (فشافویه) به قتل رسید.

بر اساس این گزارش در تیپ یک اندرزگاه یازده زندان فشافویه، آقای شیرمحمدی  توسط دو زندانی به نام‌های «خلیل زاده»، متهم به حمل و نگه‌داری مواد مخدر و «شجاع زاده»، متهم به قتل عمد و محکوم به اعدام، با چاقو از ناحیه شکم و شاهرگ به‌شدت زخمی شده و درراه انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهد.

آقای شیرمحمدعلی در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۷، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و توسط قاضی صلواتی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب بابت اتهامات “توهین به مقدسات”، “توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبر انقلاب” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال زندان محکوم شد.

آقای شیرمحمدعلی به همراه به برزان محمدی شهروند ۴۱ ساله اهل سروآباد کردستان در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری در این زندان و درخواست انتقال به زندان اوین  از روز ۲۳ اسفند ۹۷ دست به اعتصاب غذا زده بودند.

این دو زندانی سیاسی در یادداشتی دلیل اعتصاب غذای خود را نبود امکانات و نداشتن امنیت جانی عنوان کرده و درقسمتی از این یادداشت نوشته بودند که اعتصاب غذا کرده‌ایم تا با این روش به بودن خود در اینجا اعتراض کرده باشیم؛ ولی سلامت جان ما هیچ اهمیتی برای عوامل زندان و روسای آن ندارد؛ در این زندان حقوق انسان‌ها فاقد اهمیت است و این امر باعث به وجود آمدن مشکلات عدیده ازجمله مریضی و مرگ‌ومیر مددجویان می‌شود. با توجه به شعارهای آزادی بیان و حقوق شهروندی انسان‌ها به کدام مرجع باید حرف‌های خود را اعلام کنیم تا مسئولین مربوطه به خواسته‌هایمان رسیدگی کنند. چندین بار تاکنون اعلام کرده‌ایم اما رسیدگی نشده است.

منتشرشده در اخبار حقوق بشر
Go to top