Iran Democratic Front - موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: پنج شنبه, 23 خرداد 1398

 

سازمان عفو بین‌الملل قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی عقیدتی ۲۱ ساله در زندان تهران بزرگ (فشافویه) را شوکه‌آور می‌داند. این سازمان ضمن همدردی با خانواده علیرضا شیرمحمدعلی اعلام می‌کند او هرگز نباید زندانی می‌شد، چه برسد به این که به چنین سرنوشت تلخی دچار شود.

وکیل علیرضا شیرمحمدعلی اطلاع داده است که دو زندانی محکوم به قتل و قاچاق مواد مخدر با ضربات متعدد چاقو او را کشتند.

عفو بین‌الملل از مقام‌های ایران می‌خواهد فورا تحقیقاتی موثر، بی‌طرفانه، مستقل و شفاف درباره‌ی قتل علیرضا شیرمحمدعلی انجام دهند. شناسایی هرگونه قصوری از جانب حکومت که در مرگ آقای شیرمحمدعلی نقش داشته و جبران آن، باید بخشی از هدفهای تعیین شده برای این تحقیقات باشد. عفو بین‌الملل عمیقا نگران است که یک عامل موثر در قتل این بوده که علیرضا شیرمحمدعلی و دیگر زندانیان محکوم به جرایم غیر خشن از زندانیان محکوم به جرائم خشن جدا نگه‌داری نشده‌اند.

علیرضا شیرمحمدعلی با اتهاماتی از قبیل «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» پس از محاکمه‌ای ناعادلانه به ۸ سال زندان محکوم شده بود. به گفته وکیل او، محمد هادی عرفانیان، این اتهام‌ها تنها براساس نوشته‌های او در فضای مجازی مطرح شده بودند. پرونده آقای شیرمحمدعلی قرار بود در هفته‌های آینده در دادگاه تجدیدنظر بررسی شود.

مقامات ایران همچنین باید زندانیانی را که به خاطر مخالفت مسالمت‌آمیز در حبس ناعادلاانه هستند، آزاد کنند و اجازه دهند که ناظران بین‌المللی از جمله گزارش‌گر ویژه سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر ایران،مستقلا و بدون اطلاع قبلی از زندان‌ فشافویه و سایر بازداشت‌گاه‌های کشور بازدید کنند.

 

منتشرشده در اخبار حقوق بشر

مسعود کنعانی معروف به خادم النخیل، فعال محیط‌زیست ساکن اهواز با قرار کفالت به‌صورت موقت آزاد شد.

روز سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸، مسعود کنعانی معروف به خادم النخیل که توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت‌شده بود، با سپردن قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت آزاد شد.

بر اساس این گزارش نیروهای امنیتی روز دوشنبه پس از ورود و بازرسی منزل آقای کنعانی ایشان را بازداشت کردند.

مأموران امنیتی در زمان بازداشت توضیحاتی در رابطه با بازداشت این شهروند ارائه نکرده‌اند، اما گفته می‌شود آقای کنعانی با شکایت شمسایی مدیر عامل سابق سازمان آب و برق خوزستان بازداشت‌شده است.

به گفته فعالان حقوق بشر اهواز آقای کنعانی پس از بازداشت به زندان سپیدار منتقل و اتهام “تشویش اذهان عمومی به سبب انتقاد از مدیران وزارت نیرو و انتقال آب” به وی تفهیم شده است.

مسعود کنانی به دلیل فعالیت‌های محیط‌زیستی‌اش به خادم‌النخیل شناخته می‌شود. این شهروند به دلیل انتقاد و فعالیت‌های محیط زیستی  پیش‌ازاین نیز  توسط نیروهای امنیتی  احضار و بازداشت شده بود.

این فعال محیط‌زیست روز پنجشنبه ۱۸ آذر ۹۵ در تجمع اعتراضی جهت انتقال آب کارون به مناطق مرکزی ایران به همراه رقیه جعفری، فعال محیط‌زیست و راحیل موسوی عکاس و فعال مدنی در خرمشهر بازداشت‌شده بود.

همچنین روز جمعه ۱۲ شهریورماه ۹۵، آقای کنعانی در اعتراض به اقدامات ضد محیط زیستی شرکت نفت  از طریق چادر زدن مقابل این شرکت متحصن شده بود که توسط حراست پالایشگاه آبادان بازداشت و به ارگان‌های امنیتی منتقل شد.

آقای کنعانی پیش‌تر در بخش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران در اهواز مشغول به‌کار بوده که به دلیل فعالیت‌هایش در خصوص نخلستان‌ها و نیز کمپین مخالفت با طرح‌های انتقال آب کارون به مناطق مرکزی ایران، از کار اخراج شده است.

 

منبع: کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

منتشرشده در اخبار حقوق بشر
Go to top