Iran Democratic Front - موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: سه شنبه, 08 بهمن 1398

بیست و سه نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران طرحی را برای تحت پیگرد قضایی قراردادن محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، آغاز کرده‌اند.

محمدرضا پورابراهیمی از امضا کنندگان طرح تعقیب قضایی وزیر خارجه ایران به خبرگزاری مهر گفته است "آقای ظریف در این شرایط نباید بر خلاف امنیت ملی خواستار مذاکره با آمریکا شود".

نمایندگان به مصاحبه وزیر خارجه ایران با نشریه آلمانی اشپیگل اعتراض دارند که در آن گفته بود علیرغم ترور قاسم سلیمانی فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه پاسداران امکان مذاکره با آمریکا در صورت بازگشت این کشور به توافق برجام و رفع تحریم ها، در قالب گروه ۱+۵ وجود دارد.

دونالد ترامپ در پاسخ به اظهارات آقای ظریف توییت کرده بود که "وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات ‌متحده است اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود، نه، مرسی!".

مذاکره با آمریکا در قالب گروه ۱+۵ سیاست اعلام شده از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای است اما سیاستمدارانی که خود را پیرو رهبر جمهوری اسلامی ایران معرفی می کنند گفته‌اند پاسخ ترامپ "تحقیر مردم پرافتخار ایران" و اظهارات وزیر خارجه "خلاف منافع ملی کشور در تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی" است.

مطابق آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، در صورتی که ده نفر از نمایندگان مجلس اعلام کنند که وزیری مرتکب "عدم رعایت شؤونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون" شده است، موضوع باید توسط کمیسیون مربوط رسیدگی و گزارش آن به هیات رئیسه ارائه شود.

 
ظریف: درهای مذاکره با آمریکا بسته نیست

در صورتی که موضوع در صحن مجلس به تایید نمایندگان برسد، پرونده شکایت "جهت رسیدگی به قوه‌ قضائیه و سایر مراجع ذی‌صلاح ارسال می‌شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی رسیدگی شود".

یک روز پیش از این همزمان با تجمع اعتراضی به اظهارات آقای ظریف در مقابل ساختمان وزارت خارجه ایران، این وزارتخانه با انتشار بیانیه ای از گفته های وزیر دفاع و اعلام کرد که منظور او مذاکره مستقیم با آمریکا بدون رفع شدن تحریم‌ها نبوده است.

پس از توییت ترامپ در پاسخ به وزیر خارجه ایران، شماری از نمایندگان نزدیک به آیت الله خامنه ای در مجلس خواستار برخورد با آقای ظریف شده بودند. امیرحسین قاضی زاده گفته بود "بهتر نیست مجلس دهم برای حسن ختام ضمن برخورد شدید با وزیر امور خارجه از قوه قضائیه بخواهد اخراج ایشان از وزارت امور خارجه فراهم شود؟"

مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم از آقای ظریف خواست که "با التماس مذاکره را گدایی نکند" و باعث نشود "حماسه‌های مردم در حمایت از انقلاب و رهبری بی‌خاصیت شود". آقای ذوالنوری هم جز امضا کنندگان طرح تعقیب قضایی وزیر خارجه ایران است.

ایالات متحده آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای برجام همه تحریم‌های رفع شده را علیه جمهوری اسلامی برگردانده و می گوید به دنبال توافق جدیدی با ایران است.

آیت الله خامنه‌ای هرگونه مذاکره با آمریکا را قویا رد کرده و آن را "سم مضاعف" خوانده است. جمهوری اسلامی ایران می‌گوید حاضر به مذاکره با ایالات متحده است به شرطی که آمریکا همه تحریم ها رفع کند و دوباره به توافق اتمی برجام برگردد.

منتشرشده در اخبار سیاسی

امیر رئیسیان وکیل برخی متهمان شاغل در نیشکر هفت‌تپه و معترضانی که در تجمع روز کارگر شرکت کرده بودند، از انتقال پرونده مرضیه امیری، ساناز الهیاری و امیرحسین محمدی‌فر به اجرای احکام "بدون تشکیل جلسه دادگاه تجدیدنظر" خبر داد.

آقای رئیسیان در این رابطه گفت در انتظار برگزاری دادگاه تجدید نظر بوده است اما "بنا به آنچه گفته می‌شود استجازه از رهبری، دادگاه تجدید نظر تشکیل جلسه نداد و حکم صادر شد."

این در حالیست که به گفته این وکیل، براساس ماده ۴۵۰ قانون آیین دادرسی کیفری، افرادی که به حبس محکوم می‌شوند، باید دادگاه تجدید نظر برای آنها برگزار شود.

آقای رئیسیان گفت: "این امر رعایت نشد و دادگاه تجدیدنظر برگزار نشد و حکم صادر شد."

پیش از این، موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه انقلاب استان تهران به خبرگزاری ایرنا گفته بود جلسه دفاع در دادگاه تجدید نظر تنها برای محکومان به اعدام تشکیل می‌شود و نیازی به برگزاری این جلسات برای محکومان اعتراضات کارگری نیست.

آقای رئیسیان همچنین با اشاره به ادغام پرونده‌های متهمان هفت تپه و تجمع روزکارگر در مرحله مرحله تجدیدنظرخواهی گفت متهمان اصلی هفت تپه، اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، امیرحسین محمدی‌فر، ساناز الهیاری، امیر امیرقلی، عسل محمدی و محمد خنفیر هستند و پرونده مرضیه امیری و عاطفه رنگریز مربوطه به تجمع آنها در روز کارگر در حمایت از کارگران هفت تپه است.

به‌گفته آقای رئیسیان بنا به تصمیمم دادگاه، چون پرونده تجمع روز کارگر "ماهیتا به پرونده هفت‌تپه مرتبط" بود باهم ادغام شدند.

او همچنین به "توجه ویژه" رئیس قوه قضائیه به این پرونده اشاره کرد و افزود: "ما انتظار داشتیم در رسیدگی به این پرونده دقت بیشتری شود و حداقل شاهد برگزاری دادگاه تجدیدنظر باشیم که متأسفانه محقق نشد."

ایران حق نشر عکس Social media
Image caption آقای رئیسیان گفت به دیوان عالی کشور اعتراض خواهد کرد

ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، اواسط شهریور امسال برای "تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه" به "احکام صادره در برخی پرونده‌های اخیر" دستور "ویژه‌ای" صادر کرد.

آقای رئیسیان گفت به دیوان عالی کشور اعتراض خواهد کرد.

 

 

عاطفه رنگریز و مرضیه امیری و ندا ناجی در اردیبهشت امسال در تجمع روز جهانی کارگر بازداشت شدند. اتهام خانم امیری و رنگریز "اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم عمومی" اعلام شد و سپس با قید وثیقه آزاد شدند اما "بدون تشکیل جلسه دادگاه تجدیدنظر" به ۵ سال حبس قطعی محکوم شدند. خانم ناجی نیز به اتهام "توهین به ماموران دولتی و اجتماع و تبانی" به پنج سال و نیم محکوم شد و همچنان در بازداشت موقت است.

متهمان پرونده شرکت نیشکر هفت تپه به ریاست احمد زرگر در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر هر کدام به ۵ سال زندان محکوم شدند.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در آبان ماه گذشته در اعتراض‌های کارگری هفت‌تپه بازداشت شده بودند و بعد از آزادی اعلام کردند که نیروهای وزارت اطلاعات آنها را شکنجه کرده‌اند.

وزارت اطلاعات و قوه قضاییه ایران شکنجه این دو را تکذیب می‌کنند.

Go to top