داریوش

داریوش

به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از رادیو فرهنگ دیروز در ٣٠ مهر همراه شدیم با سعید اقبال فعال مدنى و حقوق بشرى و در گفتگویى از آخرین شرایط محمد نظرى زندانى سیاسى که اکنون ٨٣ روز از اعتصاب غذاى وى در زندان رجایى شهر کرج میگذرد ، این زندانى سیاسى ٢۴ سال میباشد که بدون یکروز مرخصى پشت میله هاى زندان میباشد و دارى حکم ناعادلانه است و بهمین خاطر براى آزادى و یا مرگ دست به اعتصاب غذا زده است ، در این گفتگو همچنین از وخامت جسمى ، کاهش وزن و افت فشار وى صحبت شد ، در ادامه آقاى اقبالى ابراز امیدوارى کردند که با گرفتن وکیل و ضمانت شاهد آزادى یکى از قدیمى ترین زندانى سیاسى باشیم ، در ادامه به سایر زندانیان سیاسى در زندانهاى مختلف کشور اشاره شد که از جمله زینب جلالیان ، آتنا دائمى، گلرخ ایرایى، فاطمه مثنى، مریم اکبرى منفرد، سعید ماسورى ، دانیال و زانیار مرادى، سعید شیرزاد ، آرش صادقى ، یوسف عمادى ، سهیل عربى ، اسماعیل عبدى ، محمود بهشتى لنگرودى ، رضا شهابى ، محسن عمرانى ، احمدرضا جلالى و زندانیان گمنامى چون علیرضا توکلى ، محمد مهدى زمان زاده ، سیامک میرزایى، حمید بابایى و امید على مرادى ، فرهاد ظهیر پور ، محمد على شمشیر زن و بسیارى دیگر از فعالین مدنى و حقوق بشر در سرتاسر ایران ، توجه شما دوستان را به شنیدن این گفتگو جلب مینمایم.

 

 

 

 

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

خواسته ها : محاکمه علنی،اعزام به مراجع قضایی و درمانی و ملاقات با لباس شخصی و تفکیک از زندانیان خطرناک و کلاهبردار

اینجانب سهیل عربی چهار سال از بهترین روز های زندگی ام را به جرم بیان حقیقت پشت میله های زندان گذراندم به هرسختی بود تاکنون مقاومت کرده ام بلکه صدایم شنیده شود و بابت چهار سال شکنجه شدن به جرم اظهار نظر و متفاوت اندیشیدن از من دلجویی شود. اما شرایط را برایم هرروز سخت تر از گذشته کردند اعتصاب غذای خشک و تر خود را در اعتراض به شرایط دشواری که برایم درست کرده اند آغاز میکنم و تا زمانی که خواسته هایم را نگیرم حتی اگر به قیمت از دست دادن جانم تمام شود ادامه میدهم خواسته های من به شرح زیر است:

۱_محاکمه علنی توسط قضات عادل (هیچ‌ مطلب توهین آمیزی توسط من منتشر نشده است و مطابق اصل ۲۳ قانون اساسی هیچکس را نمیتوان به صرف داشتن عقاید متفاوت مورد مجازات قرار داد) لذا قاضی اگر عروسک خیمه شب بازی قرارگاه ثارالله نباشد حکم برائت مرا از این اتهام خواهد داد.

۲_ من یک زندانی سیاسی هستم یعنی برای توامان داشتن آزادی و برابری جنگیده ام و روشنگری کرده ام نه دزدی کرده ام و نه دست به اسلحه برده ام و نه آزارم به کسی رسیده است لذا باید تفاوتی بین‌ من و یک خلافکار و مجرم واقعی باشد پس تحت هیچ شرایطی لباس تحقیر آمیز زندان را نمیپوشم و خواهان تفکیک زندانیان خطرناک و کلاهبردار میباشم. هرروز که من در زندان باشم به جرم شما مسئولان جمهوری اسلامی می افزاید نظر به اینکه ممکن است روزی وجدان شما یا مردم بیدار شود و وضعیت اسفناک اکنون تغییر کند پیشنهاد میکنم دست از جنایت بردارید.

هشدار میدهم مرگ من هزینه سنگینی برای شما خواهد داشت.

سهیل عربی / بند ۸ زندان اوین

 

 

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

به گزارش از جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از رادیو فرهنگ در پی طرح اتهامات جدید علیه نازنین زاغری رتکلیف، کارشناسان مسائل حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی فوری او شدند. اخیرا سپاه پاسداران سه اتهام جدید علیه این شهروند ایرانی-بریتانیایی مطرح کرده است.

کارشناسان مسائل حقوق بشر سازمان ملل روز ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت نازنین زاغری ابراز نگرانی کردند. دو هفته پیش، اتهامات جدیدی علیه نازنین زاغری از سوی دادسرای زندان اوین مطرح شده بود. این اتهامات جدید از جمله شامل مواردی چون دریافت پول از بی‌بی‌سی و بنیاد نیکوکاری تامسون رویترز، و همچنین شرکت در تظاهرات جلوی سفارت جمهوری اسلامی در لندن می‌شود.

بر اساس بیانیه یادشده، این اتهامات می‌تواند مدت حبس نازنین زاغری را تا ۱۶ سال افزایش دهد.

در این بیانیه آمده است: «ما معتقدیم که خانم زاغری-رتکلیف به شکل خودسرانه به زندان افتاده است و حق او برای دسترسی به یک محاکمه عادلانه در برابر یک دادگاه مستقل و بی‌طرف سلب شده است.»

کارشناسان مسائل حقوق بشر سازمان ملل رفتار ایران را نقض آشکار قوانین بین‌الملل دانسته‌اند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «ما به‌شدت نگران تاثیر طرح اتهامات جدید بر وضعیت روحی و جسمی خانم زاغری هستیم. ما از مسئولان ایران می‌خواهیم که خانم زاغری را فورا آزاد کرده و سلامت جسمانی و روحی او را تضمین کنند.»

گفته می‌شود که خانم زاغری در هنگام طرح اتهامات جدید در دادسرای اوین از حق بهره گرفتن از حضور وکیل خود محروم بوده است. از آن گذشته، وکیل خانم زاغری نیز در جریان اتهامات جدید قرار نگرفته است.

کارشناسان مسائل حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده‌اند که در ارتباط با خواست آزادی فوری نازنین زاغری، به تماس‌های خود با مقامات و مسئولان ایران ادامه خواهند داد.

 

 

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از  خبرگزاری پیام نیوز ۹ شهروند بهایی ساکن کرمانشاه روز گذشته چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ توسط مامورین امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

بنابرگزارش مجموعه حقوق بشری پیام نیوز پیمان قیامی،عزت الله شهیدی، فروزان امینی ،کامبیز مرادی پور، سپیده احراری ، امرالله اسلامی، نعمت الله شادابی، سینو رسولی و امیر کدیور ۹ شهروند بهایی می باشند که توسط مامورین امنیتی در منزلشان بازداشت و پس از آن محل زندگی آنان مورد تفتیش کامل قرار گرفته است.

به گفته یک منبع مطلع: هنوز از دلایل بازداشت این نه شهروند بهایی اطلاعی در دست نیست و همچنین احتمال می رود این افراد را به بازداشتگاه وزارت اطلاعات کرمانشاه منتقل کرده باشند."

لازم به ذکر است که سپیده احراری در حالی بازداشت شده است که وی در دوران بارداری حضور دارد و شرایط بازداشت و استرس برای وی بسیار مشکل زا می باشد.

عزت الله شهیدی و فرزوان شهیدی پدر و مادر ایقان شهیدی یکی از زندانیان عقیدتی سابق می باشند که فرزند آنان به مدت پنج سال در زندان رجایی شهر محبوس بود.همچنین تعدادی دیگر از بازداشت شدگان اخیر پیشتر نیز بازداشت شده بودند.

هزاران نفر از پیروان آیین بهایی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی زندانی، شکنجه یا اعدام شده‌اند. بسیاری دیگر از پیروان این آئین نیز از سایر حقوق اجتماعی و اقتصادی خود همچون حق تحصیل یا کار محروم شده‌اند.

 

 

 

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

سازمان حقوق بشر ایران: "امیرحسین پورجعفر" که به اتهام قتل "ستایش قریشی" به اعدام محکوم شده، جهت اعدام به سلول انفرادی واقع در زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. قرار است حکم اعدام وی صبح روز آینده در این زندان به اجرا درآید.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، روز گذشته "امیرحسین پورجعفر" به سلول انفرادی واقع در زندان رجایی شهر کرج منتقل شد تا حکم اعدام وی صبح روز پنج‌شنبه ۲۷ مهر ماه در محوطه این زندان به اجرا درآید. وی تا هفته گذشته در کانون اصلاح و تربیت تهران که به کودکان متهم و یا محکوم اختصاص دارد نگهداری شده بود. او متهم بود فروردین ماه سال گذشته زمانی که تنها ۱۶ سال سن داشته مرتکب تجاوز و قتل دختر خردسالی به نام "ستایش قریشی" شده است.

باوجود تاکید صریح کنوانسیون حقوق کودک مبنی بر اینکه افرادی که زیر سن ۱۸ سال مرتکب جرم می‌شوند نباید به مجازات غیرقابل بازگشت محکوم شوند، پیش‌تر مقامات قضائی ایران برای اعدام کودکان تا رسیدن ایشان به سن ۱۸ سالگی صبر می‌کردند. این روش هرچند به قصد فریب جامعه جهانی و اجرا نکردن کنوانسیون حقوق کودک صورت می‌گرفت، به نظر می‌رسد اینبار همان نیز قرار نیست اجرا شود.

روز گذشته سازمان حقوق بشر ایران از مقامات ایران خواسته بود، بدون درنگ اعدام این زندانی و تمام کسانی که در کودکی مرتکب جرم شده‌اند را متوقف کنند. اعدام "امیرحسین پورجعفر" بدون شک نقض کنوانسیون حقوق کودک است که ایران نیز آن را امضا کرده و باید به آن پایبند باشد.

 

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

سازمان حقوق بشر ایران، ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۶: مقامات قضایی در ایران باید فوراً برنامه ریزی برای اعدام "امیرحسین پورجعفر " که در زمان ارتکاب قتل ۱۶ سال داشت را متوقف کنند.

سازمان حقوق بشر ایران از مقامات ایران می‌خواهد بدون درنگ اعدام این زندانی و تمام کسانی که در کودکی مرتکب جرم شده‌اند را متوقف کنند. اعدام "امیرحسین پورجعفر" بدون شک نقض کنوانسیون حقوق کودک است که ایران نیز آن را امضا کرده و باید به آن پایبند باشد.

محمود امیری مقدم سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران گفت: "اعدام امیرحسین پورجعفر هم مانند قتل ستایش یک جنایات است. مقامات حکومت ایران می‌بایستی به جای ترویج فرهنگ خشونت به فکر چاره‌ای برای جلوگیری از رشد روز افزون  خشونت باشند که هر روز در ایران قربانی می‌گیرد."

دادستان عمومی و انقلاب ورامین می‌گوید "امیرحسین پورجعفر"، قاتل ستایش اکنون با احتساب سال قمری ۱۸ سال تمام دارد و می‌شود وی را اعدام کرد. این در حالی است که وی در زمان ارتکاب قتل تنها ۱۶ سال داشت.

باوجود تاکید صریح کنوانسیون حقوق کودک مبنی بر اینکه افرادی که زیر سن ۱۸ سال مرتکب جرم می‌شوند نباید به مجازات غیرقابل بازگشت محکوم شوند، پیش‌تر مقامات قضائی ایران برای اعدام کودکان تا رسیدن ایشان به سن ۱۸ سالگی صبر می‌کردند. این روش هرچند به قصد فریب جامعه جهانی و اجرا نکردن کنوانسیون حقوق کودک صورت می‌گرفت، به نظر می‌رسد اینبار همان نیز قرار نیست اجرا شود.

طبق اظهارات وکیل "امیرحسین پورجعفر" به یک رسانه رسمی، وی متولد ۲۶ آذر ماه ۱۳۷۸ است و با این حساب در زمان ارتکاب قتل ستایش در ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۵ هنوز ۱۶ سال تمام هم نشده بود.

دادگاه کیفری یک تهران حکم اعدام "امیرحسین پورجعفر" را بر اساس یک ارزیابی از سوی پزشکی قانونی مبنی بر این که او در زمان وقوع جرم از رشد و کمال عقلی برخوردار بوده و ماهیت جرم و پیامدهای اقدام خود را درک می‌نموده صادر کرده است.

دادستان ورامین به رسانه‌ها گفته است که حکم این نوجوان که هم اکنون در کانون اصلاح و تربیت تهران نگهداری می‌شود در تاریخ ۲۷ مهر ماه به اجرا در میاید.

گفتنی است، از ابتدای سال میلادی جاری تا کنون، نهاد آمار سازمان حقوق بشر ایران موفق به ثبت اعدام پنج کودک-مجرم در ایران شده است.

 

 

 

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

بنا به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، ۲۳ مهر ماه ۱۳۹۶: یک زندانی که با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود در زندان مرکزی رشت (لاکان) اعدام شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز شنبه ۲۲ مهر ماه یک زندانی در زندان مرکزی رشت اعدام شد. این زندانی که با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود "حمیدرضا خوشبخت" نام داشته است.

منابع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفتند، حمیدرضا که متولد سال ۱۳۷۲ بود، حدود چهار سال پیش یعنی زمانی که ۲۰ سال سن داشت مرتکب قتل و بازداشت شده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

طبق گزارش واحد آمار سازمان حقوق بشر ایران ۱۴۲ اعدام از میان ۵۳۰ اعدام در سال ۲۰۱۶ با اتهام قتل عمد صورت گرفته است. عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.

 

 

 

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

حسین تاج، وکیل احسان مازندرانی روزنامه نگار زندانی، از اعتصاب غذای اعتراضی موکل خود خبر داده است. او علت این اقدام اعتراضی را اشتباه اجرای احکام، دادستانی و اوین و مخالفت بدون دلیل دادستان تهران با مرخصی موکلش اعلام کرده است.

حسین تاج خبر اعتصاب غذای موکلش را در توییتر خود اعلام کرده  و نوشته است: «احسان مازندرانی در اعتراض به اشتباه اجرای احکام، دادستانی و اوین و مخالفت بدون دلیل دادستان تهران با مرخصی اش در سکوت اعتصاب غذا کرد.»

پیش‌تر  در گزارشی در خبرگزاری ایلنا حسن تاج گفته بود که موکلش به خاطر مشکلات جسمی و بیماری خود چیزی جز آب نمی‌تواند بخورد.

او درباره احتساب یک ماهی که موکلش به اشتباه آزاد شده بود، گفته:«هنوز کسی مسوولیت این اشتباه را برعهده نگرفته است. مسوولان ذیربط می‌گویند آن اشتباه تقصیر ما نبوده است و به نظر می‌رسد تنها زیان دیده از آن ماجرا موکل من باشد و این درحالی است که موکل صراحتاً و به‌طور مکتوب این اشتباه را اعلام کرده است لیکن مورد توجه قرار نگرفته و به همین خاطر درخواست ما آن است که این مدت زمان، جزو مدت حبس آقای مازندرانی محسوب شود.»

او در تاریخ ٢٣بهمن ماه  سال ۹۵ با اتمام دوره محکومیت و ابلاغ رسمی از زندان آزاد شده بود اما دوباره بازداشت شد.

به دنبال بازداشت مازندرانی، همسر او ملیحه حسینی مدارک رسمی مربوط به آزادی همسرش را در اینستاگرام خود منتشر کرد که به دنبال آن حساب کاربری او در این شبکه اجتماعی از دسترس خارج شد.

واکنش مسوولان به این مدارک از قول خانم حسینی این بوده که گفته‌ بودند در آزادی احسان مازندرانی اشتباه شده است. او در توییتر خود نوشته است:

«احسان مازندرانی ٢٣بهمن با اتمام دوره محکومیت و ابلاغ رسمی از زندان آزاد شد. امروز با یورش مأموران ساس {سازمان اطلاعات سپاه} بازداشت شد. دلیل بازداشت: {در آزادی‌اش} اشتباه کردیم.»

اجرای احکام دادسرای فرهنگ و رسانه نیز از اشتباه زندان اوین در آزاد کردن احسان مازندرانی خبر داده و گفته بود که محکوم، متواری بوده است.

احسان مازندرانی، فارغ‌التحصیل دانشکده خبر است که در سال ۹۲ و به دنبال روی کار آمدن دولت حسن روحانی، به مدیر مسوولی روزنامه فرهیختگان منصوب شد.

با کلید خوردن پروژه نفوذ در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران اما او در یازدهم آبان ماه سال ۹۴ همراه با عیسی سحرخیز، آفرین چیت‌ساز، سامان صفر‌زایی و داود اسدی، دستگیر و مدتی بعد محاکمه شدند. مازندرانی بارها در زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

این زندانی سیاسی پیش‌ از آن هم در اسفند سال ۹۱ و به دنبال موج بازداشت روزنامه‌نگاران در آن سال، در دفتر روزنامه اعتماد بازداشت شد و پس از حدود سه هفته با سپردن وثیقه از بند ۲۰۹ زندان اوین آزاد شد.

 

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

صبح امروز سه شنبه یازدهم مهر ماموران امنیتی در تبریز، منزل یکی از فعالان حقوق کودکان و شاعر را مورد تفتیش قرار دادند و وسایل شخصی وی را توقیف کردند.

یک منبع مطلع در این خصوص به رادیو فرهنگ گفت: «صبح امروز ماموران اطلاعات با حکم دادستانی به منزل “امید اقدمی” یورش برده و مقداری از کتاب ها و دست نوشته ها و همینطور لبتاپ وی را توقیف کردند».

این منبع مطلع که نخواست نامش فاش شود ادامه داد: «در لحظه ورود ماموران امنیتی، “امید اقدمی” در منزل حضور نداشت، اما خانواده و مادر این فعال حقوق کودک را مورد فحاشی، توهین و تهدید قرار دادند».

گفتنی است چندی پیش وزارت اطلاعات در دو نوبت اقدام به احضار این شهروند کرده که یک بار آن در ایام انتخابات و دفعه بعدی در ۲۸ مرداد سال جاری اتفاق افتاده و در هر دو این احضارها وی به مورد تهدید و ارعاب قرار دادند.

انجمن دوست‌داران حقوق کودک تبریز از مدتی پیش مورد حساسیت وزارت اطلاعات قرار گرفت، تا جایی که چندی قبل این موسسه ی خیریه ی غیر دولتی در خبرگزاری فارس نیوز منتسب به سپاه، با اتهاماتی چون مرکز تجمع ورشکستگان سیاسی و خانه ی تیمی متهم شد.

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

سهیل عربی زندانی سیاسی بند هفت زندان اوین همچنان در اعتصاب غذا و در شرایط بد جسمی بسر میبرد و به افت فشار و کاهش قند خون و کاهش وزن و همچنین وجود خون در ادرار دچار است.

وی در نامه ای که از زندان اوین نوشته است، اینگونه می گوید:

یاور مظلومان باش و از شمر بی رحم تر های زمانه ات را برانداز؛

به یاد مصطفی کریم بیگی و تمام جانباختگان جنبش آزادی و عدالت خواهی در سرزمینم؛

هیچکس و هیچ چیز مقدس تر از یک مبارز نیست، مبارز آنکس که از جانش میگذرد تا ستمکاران فاسد را سرنگون کند.

امروز عاشورا است، رخت عزا پوشیده اید و برای شهدای کربلا اشک می ریزید و بر سینه می کوبید اما صادقانه بگویم این اشک ها و سینه زدن ها هیچ ارزشی ندارد، وقتی هنوز قاتلان مصطفی ها محاکمه نشده اند . از شمر بی رحم تر هایی چون ناقاضی صلواتی ، مقیسه و بازجوهای قرارگاه ثارالله ، لاریجانی ، جعفری دولت آبادی ها مارا به مرگ قطره چکانی محکوم و بی رحمانه شکنجه می کنند. آن ها مبارزین و مقدسات ما مصطفی کریم بیگی، ترانه موسوی، محمد مختاری ها را کشتند، نخبه ها و دانشمند های ما را به زنجیر کشیدند و شما همچنان در سکوتی خفت بار غرق شده اید. آری به جای لعنت بر شمر و یزید لعنت بر خودی بگویید که در برابر ظالم سکوت میکند و حتی با آن ها همدست میشود با لبان خشکیده ام بر سر شما فریاد میزنم تنها یکبار زندگی میکنیم هیچ پست و مقام و ثروتی با ارزش تر آزاده زیستن نیست.

همراه شوید و دست در دست هم به مهر و خرد زادگاهمان را از شر مهره داغ بر پیشانی های فاسد رها سازیم.

یاد مصطفی کریم بیگی ها را گرامی داریم یاور مامان شهناز ها باشیم و مصطفی های اکنون را نیز دریابیم.

آرش صادقی، علی شریعتی، سواداآغاسر،یوسف عمادی،رضا شهابی،مجید اسدی و تمام زندانی های سیاسی و خانواده هایشان را تنها نگذاریم.

به جز من نزارزکا و ابراهیم کرد هم در اعتصاب غذا هستند، ای کاش پیش از اینکه جان بسپاریم فریادی بر سر قضات و قوه قضاییه ظالم شوید.

و خواهان محاکمه علنی و عادلانه ما شوید.

در ۳۸ مین روز از اعتصاب غذای خود با قند ۴۰ و ۱۹ کیلو کاهش وزن بازگو میکنم:
من به مقدسات توهین نکردم، جرم من فریاد بر سر کسانی است که مقدساتمان ( مصطفی و ترانه ها ) را بیرحمانه کشتند.

سهیل عربی بند ۷ زندان اوین

 

 

 

تنظیم کننده امیدمحمدی

صفحه1 از17
Go to top