امید

امید

طبرزدی در لایو اینستاگرام، خطاب به دستگاههای حکومتی؛

دست از سرکوب مردم بردارید،اینبار چون شهاب بر سر شما فرود خواهم امد و در میدان و خیابان
علیه شما سخن خواهم گفت.

دهها برنده جایزه صلح نوبل در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، خواستار دخالت او در پرونده احمدرضا جلالی و آزادی پزشک زندانی درایران شدند. این سومین نامه‌ای است که این گروه ذر یک سال گذشته به رهبران ایران نوشته‌اند.

در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۲۱ برنده جایزه صلح نوبل از وی خواسته‌اند شخصا در پرونده احمدرضا جلالی، پزشک زندانی در ایران دخالت کرده و موجبات آزادی این زندانی را فراهم آورد.

به گزارش "کمپین حقوق بشر در ایران" این نامه در تاریخ ۱۹ آذر ۹۷ (۹ دسامبر ۲۰۱۸) نوشته شده و سومین نامه‌ای است که این گروه در یک سال گذشته درباره احمدرضا جلالی به مقام‌های جمهوری اسلامی نوشته‌ است. نویسندگان نامه این بار به‌طور مستقیم از رهبر  جمهوری اسلامی درخواست آزادی دکتر جلالی را داشته‌اند. دو نامه قبلی برندگان جایزه صلح نوبل  پاسخی از سوی مقام‌های ایران نگرفته است.

برندگان جایزه صلح نوبل در بخشی از نامه خود نوشته‌اند طبق اطلاعات موثقی که به دست‌شان رسیده، می‌دانند وضعیت پزشکی احمدرضا جلالی در زندان به سرعت رو به وخامت است و او به شدت نیاز به درمان پزشکی دارد. برندگان جایزه صلح نوبل نوشته‌اند: «طبق شواهد و مدارک که ما به آن آگاهی داریم، او لیاقت یک محاکمه عادلانه را دارد چیزی که حتما به آزادی او خواهد انجامید.»

نویسندگان نامه خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته‌اند: «ما با احترام درخواست می‌کنیم که شما مستقیما وارد عمل شده و بازگشت دکتر جلالی را به خانه و نزد همسر و بچه‌هایش و ادامه فعالیت کاریش برای منافع بشری مهیا کنید.»

در آبان سال گذشته (۱۳۹۶) برندگان جایزه نوبل در نامه‌ای به غلامعلی خوش‌رو، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل نوشتند که آنها نمی‌توانند در مقابل بازداشت و حکم اعدام یک محقق ساکت بمانند.

احمدرضا جلالی در ایران در رشته پزشکی تحصیل کرده و در مرکز حوادث طبیعی فعالیت داشته است. او در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸) برای ادامه تحصیل  به سوئد می‌رود و در آنجا در همین رشته مدرک دکترایش را می‌گیرد. جلالی فوق دکترای خود را در رشته پزشکی بحران در دانشگاه پیه‌مونتو ایتالیا گذارند و پس از آن به همراه همسر و دو فرزنش ساکن کشور سوئد شد.

این پزشک و پروهشگر اردیبهشت سال ۱۳۹۵هنگامی که به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفت، بازداشت و سپس به اتهام "محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل" به اعدام محکوم شد. دادستان تهران احمدرضا جلالی را به "انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش" متهم کرده است. او از جمله به انتقال اطلاعات به اسرائیل در رابطه با دانشمندان هسته‌ای ایران متهم شده است.

آقای جلالی بیش از یک سال است که در زندان اوین بیمار و با کاهش وزن شدیدی مواجه است. او روز ۲۵ آبان ماه با وخامت حالش به بیمارستان طالقانی منتقل و تحت عمل جراحی از ناحیه شکم قرار گرفت. با این حال مجددا به زندان بازگردانده شد.

با درخواست مرخصی درمانی او پس از عمل جراحی موافقت نشد و خانواده این پزشک زندانی با توجه به کاهش غیرعادی وزن او  در یک سال گذشته بارها خواستار انتقال او به بیمارستانی در بیرون از زندان و معاینه کامل پزشکی او شدند که با آن موافقت نشده است.

بیش از ۵۰۰ فعال نشریات دانشجویی در نامه ای به سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور، در مورد تبعات "سرکوب گسترده‌ هر نهاد مدنی مستقل و هر اعتراض مسالمت‌آمیز قانونی" در ایران هشدار دادند.

این دانشجویان با انتقاد از رئیس جمهور و دیگر مسئولان حکومتی ایران به خاطر نادیده گرفتن "اعتراض‌ها و مطالبات اجتماعی و دانشجویی" تاکید کردند: "امروز دیگر صدای پوتین نظامیان نه فقط از دانشگاه که از سرتاسر کشور به گوش می‌رسد."

این نامه، یک روز پس از آن منتشر می شود که شوراهای صنفی دانشجویان ٣۵ دانشگاه ایران، در بیانیه ای به مناسبت ۱۶ آذر، که در ایران "روز دانشجو" نامیده می شود، نسبت به تشدید فشارهای امنیتی علیه فعالان دانشجویی در یک سال اخیر هشدار داده بودند.

شوراهای صنفی در بیانه دیروز خود، مشخصا از "سرکوب دانشجویان" پس از اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶، "بازداشت بیش از ۳۰۰ دانشجو در سراسر کشور و صدور بیش از صد سال حکم حبس، مجازات شلاق و ممنوع‌الخروجی" برای دانشجویان انتقاد کرده بودند.

در نامه اخیر۵۰۰ فعال نشریات دانشجویی نیز، ضمن انتقاد از "نهادهای امنیتی موازی" آمده: "خبر بازداشت‌های اطلاعات سپاه و احضارهای گسترده به قوه قضاییه و تشکیل پرونده‌های قضایی آنقدر زیاد است که دیگر هر فعالیت ساده‌ مدنی، ترس از برخورد امنیتی و قضایی را به همراه دارد."

این فعالان افزوده اند: "در این بین دولت شما همچنان ساکت و منفعل است. دولتی که شعار و ادعایش نه به دانشگاه امنیتی بود، امروز نه تنها دانشگاه که کلیت فضای جامعه را امنیتی کرده است."

فعالان معترض نشریات دانشجویی، با ذکر نام و سِمت خود، خطاب به آقای روحانی نوشته اند: "امروز نیروی انتظامی شما، وزارت اطلاعات شما، وزارت کشور شما، در رقابتی تأسف‌بار با نهادهای امنیتی موازی برای بستن دهان‌ها و نفس‌ها دست به یکی کرده‌اند و البته شما همچنان فقط تکذیب می‌کنید."

این فعالان افزوده اند: "دستاورد این عدم پاسخگویی به مطالبات اجتماعی، چیزی جز خشونت و تباهی بنیان‌های مدنی و اجتماعی جامعه نخواهد بود... به هوش باشید که اگر در این نوع مقابله‌ دولت و حاکمیت با جمهور مردم تجدیدنظر نشود، متأسفانه نتیجه‌ چیزی جز نابودی ایران و تمامیت ارضی آن نخواهد بود."

فعالان نشریات دانشجویی مشخصا هشدار داده اند: "این نامه، صدای هشدار آخرین نسل دانشجویانی است که به شما اعتماد کردند."

حسن روحانی اخیرا، در سخنانی در آستانه روز دانشجو، گفته بود که ایران "آزادترین" دانشگاه‌های جهان را دارد.

روز سه‌شنبه، تجمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر (پلی‌تکنیک) تهران به مناسبت "روز دانشجو"، که با سر دادن شعارهایی در دفاع از مطالبات صنفی کارگران همراه بود، با مداخله اعضای بسیج دانشجویی به خشونت کشیده شد و چند دانشجو زخمی شدند.

در بیانیه دیروز شوراهای صنفی دانشجویان ٣۵ دانشگاه ایران، با اشاره به همین حمله آمده بود: "حضور مستمر افراد ناشناس لباس شخصی در محیط‌های دانشگاه، پرونده‌سازی‌های امنیتی و انضباطی برای دانشجویان و لغو اسکان دانشجویان و ارعاب خانواده‌هایشان - به ویژه در مورد دانشجویان زن - به شدت فزونی یافته است."

در واکنشی متقابل، مرتضی محمدی، از اعضای بسیج پلی‌تکنیک از "برخورد مقتدرانه انقلابیون" با "شعارهای کاملا سیاسی" دانشجویان معترض دفاع کرد و گفت آیت الله خامنه ای به او و همفکرانش مجوز داده که " آتش به اختیار" عمل کنند.

رهبر جمهوری اسلامی در خرداد ماه گشته، با توصیف جوانان مدافع حکومت ایران به عنوان "افسران جنگ نرم"، به آنها توصیه کرده بود در صورت کم‌کاری دستگاه های مسئول "آتش به اختیار" عمل کنند.

به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از دویچه وله فارسی قتل عبدالغفور جمال‌زهی، امام جمعه اهل سنت در رضاآباد استان گلستان نگرانی روحانیان سنی را برانگیخت. یک روحانی سنی در گفت‌وگو با دویچه وله گفت که برای رفع ابهام در پرونده ترور این روحانی سنی مسئولان شفاف برخورد کنند.

روز سه‌شنبه ۲۷ نوامبر (۶ آذر ۹۷) مولوی جمال‌زهی (رخشان) امام جمعه اهل سنت رضاآباد خان بیبین در استان گلستان در نزدیک منزل خود توسط افراد ناشناس و با تفنگ شکاری کشته شد.

عبدالرضا چراغعلی، سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان به رسانه‌های کشور گفت که این روحانی با  تفنگ شکاری و توسط افراد ناشناس مورد اصابت گلوله قرار گرفته است. به گفته این مقام محلی چهار گلوله به پا و پشت مولوی اصابت کرده و بر اثر برخورد تیر به پشت و آسیب زدن به ریه و قلب این روحانی کشته شده است.

او وعده داد که پرونده قتل مولوی جمال‌زهی به صورت جدی مورد "پیگیری ویژه‌" قرار خواهد گرفت.

سرپرست معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان همچنین هشدار داد که مردم استان ابعاد مسئله را از کانال‌ها و رسانه‌های رسمی دنبال کنند.

سرهنگ مسعود فروزان جانشین فرمانده انتظامی استان گلستان هم از تشکیل پرونده قتل این روحانی سنی و تحقیق ماموران خبر داد. این مقام انتظامی تاکید کرد که "سرنخ‌هایی هم تاکنون به دست آمده و به‌زودی قاتلان دستگیر می‌شوند و خبر آن اطلاع‌رسانی می‌شود".

در مراسم خاک‌سپاری مولانا عبدالغفور جمال‌زهی در استان گلستان صدها تن از پیروان اهل سنت ایران شرکت کردند

در مراسم خاک‌سپاری مولانا عبدالغفور جمال‌زهی در استان گلستان صدها تن از پیروان اهل سنت ایران شرکت کردند

در مراسم خاکسپاری این روحانی سنی تقریبا تمامی مقامات استانی شرکت کردند. مولانا گرگیج، امام جمعه اهل سنت در آزادشهر در مراسم خاکسپاری از مقامات امنیتی استان خواست اگر سرنخ‌هایی در مورد ترور این روحانی پیدا کردند فورا آن را گزارش کنند.

حسن امینی، حاکم شرع مردمی استان کردستان ترور عبدالغفور جمال‌زهی را با ارسال پیام محکوم کرد.

این روحانی سنی درباره نگرانی روحانیان اهل سنت بعد از این حادثه ترور به دویچه وله فارسی گفت: «احساس امنیتی که روحانیان سنی دارند تازه‌گی ندارد و از اول انقلاب مشکلات امنیتی داشتیم، استادان ما، شاگردان ما در قتل‌های زنجیره‌ای کشته شدند و همه اینها ترور بوده و قابل انکار نیست. اما چیزی جدیدی در منطقه کردستان پیش نیامده که ما نگران باشیم ولی ما همیشه احساس کرده‌ایم که ممکن است مشکلی برایمان پیش بیاید.»

این روحانی سنی تاکید کرد که در پرونده قتل مولانا عبدالغفور جمال‌زهی ابهامات رفع شود. او ادامه داد: «ما منتطر هستیم که عاملان و آمران این جنایت شناسایی شوند و به مجازات برسند. من در پیام تسلیتی که فرستادم هم گفتم که یک روحانی اهل سنت کشته شود و قاتلش پیدا نشود این موضوع سوال برانگیز است. ما منتظر هستیم که حکومت قاتل را پیدا ‌کند. اگر این قتل وابسته به یک جریانی هم باشد باید اعلام شود. ما منتظریم که نتایج تحقیق نیروهای امنیتی و قضائی اعلام شود.»

من یک کورد سنی هستم !
مهندس حشمت طبرزدی در جلسه شورای دمکراسی خواهان ایران در سه شنبه ۲۰ نوامبر ۲۰۱۸ گفت : من به عنوان یک عضو در شورای دمکراسی خواهان ایران این مطلب را با صراحت عرض می کنم ٬که در اینجا من یک کورد سنی هستم ! در واقع منتهی الیه مظلومیت و یا ستم مضاعفی که به نام فارس و به نام شیعه گری و یا به نام مرکزگرایی و اقتدار مرکزی ٬ بر حق اقوام و مذاهب و گروه ها دیگر شده است !

گروهی از کارشناسان حقوق بشر در سازمان ملل از حکومت ایران به دلیل زندانی‌کردن مدافعان حقوق بشر انتقاد کردند. ابراز نگرانی از وضعیت حبس و اتهامات اقامه شده علیه فرهاد میثمی و نسرین ستوده از محورهای اصلی این بیانیه است.

پنج کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی فعالان حقوق زنان در ایران شده‌اند. آنها در این بیانیه نوشته‌اند: «ما از دولت [ایران] می‌خواهیم تمام کسانی را که به دلیل تبلیغ برای حقوق زنان و دفاع از این حقوق زندانی شده‌اند، فورا آزاد کند.»

این کارشناسان همچنین از دولت ایران خواسته‌اند که حقوق این زندانیان تضمین شود، خودسرانه از آزادی محروم نشوند و پیش از حضور در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، حقوق آنها در تکمیل منصفانه پرونده تضمین شود.

کارشناسان سازمان ملل در همین پیوند به پرونده فرهاد میثمی، پزشک معلم و فعال مدنی، و نسرین ستوده، حقوقدان اشاره کرده‌اند.

فرهاد میثمی که مردادماه امسال به دلیل حمایت از کمپین علیه حجاب اجباری بازداشت شد به "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی"، "تبلیغ علیه نظام" و "اشاعه و ترویج بی‌حجابی" متهم شده است.

 بنا بر برخی خبرها دکتر میثمی از اواسط شهریورماه در اعتراض به عدم دسترسی به وکیل دست به اعتصاب غذا زده است. مسئولان زندان با انتقال توام با خشونت میثمی به بهداری اوین، او را بر خلاف میلش به سرم وصل کرده‌اند.

گزارشگران سازمان ملل در بیانیه خود ضمن ابراز نگرانی از فقدان دادرسی عادلانه در مورد فرهاد میثمی، خواهان تضمیمن حقوق او برای اعتصاب غذا شده‌اند. آنها تاکید کرده‌اند که راه پایان دادن به این اعتصاب گفت‌وگو با میثمی و رسیدگی جدی به خواست‌های اوست.

بخشی از بیانیه گزارشگران به انتقاد از حبس نسرین ستوده، وکیل سرشناس و فعال حقوق بشر، برمی‌گردد. او تا قبل از بازداشت در خردادماه امسال وکالت چند تن از زنان معترض به حجاب اجباری (دختران خیابان انقلاب) را به عهده داشت.

بنا بر خبرها، خانم ستوده در یک پرونده که حکم آن در ۱۳ مهر ۹۵ به صورت غیابی صادر شده، به پنج سال زندان محکوم شده است.

بازداشت و حبس رضا خندان، همسر نسرین ستوده نیز در بیانیه مورد انتقاد قرار گرفته است. رضا خندان صبح روز  ۱۳ شهریورماه سال جاری در منزلش بازداشت شد و چند روز بعد قوه قضائیه جمهوری اسلامی او را به "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی"، "تبلیغ علیه نظام" و"اشاعه و ترویج بی‌حجابی در جامعه" متهم کرد.

میشل فورست، گزارشگر ویژه سازمان ملل، در مورد شرایط مدافعان حقوق بشر، دیگو کارسیا سایان،  گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور استقلال قضات و وکلا، سئونگ فیل هونگ، رئیس گروه کاری سازمان ملل متحد درباره بازداشت‌های خودسرانه، ایوانا راجیج، مدیر گروه کاری سازمان ملل درباره تبعیض علیه زنان و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل در امور ایران این بیانیه را امضا کرده‌اند.

از جنبش کارگری در خوزستان پشتیبانی همه جانبه کنیم.
هم میهنان گرامی،کارگران نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد ، کارد به اسخوان رسیده هایی هستند که برای رسیدن به حقوق اساسی خود،به حرکت در امده اند.
این جنبش به زودی فراگیر شده و همه ی کارگران،معلمان،دانشجویان، کامیونداران، کار افرینان،دانش اموزان،مالباختگان،پرستاران، کسبه و سایر طبقات اجتماعی را که به نحوی متشکل هستند ، در بر خواهد گرفت.این حرکت توفنده است و زندان و سرکوب جلودار ان نخواهد بود.
باید در این مرحله از خواسته های به حق جنبش کارگری در خوزستان به صورت همه جانبه پشتیبانی کنیم و یکصدا خواهان ازادی رهبران انها چون اسماعیل بخشی و سایر رفقای بازداشت شده ی او باشیم.
حکومت بسیار وقیح است که در جلوی چشم هزاران تن از کارگران و سایر شهروندان، دست به بازداشت رهبران انها میزند اما کارگران به پشتیبانی کسبه و سایر شهروندان نیز،قوی تر از ان هستند که کوتاه بیایند.

حشمت اله طبرزدی- دبیر کل جبهه ی دموکراتیک ایران و سخنگوی همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران.
۲۸ ابانماه ۱۳۹۷ خورشیدی
هم میهنان گرامی،کارگران نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد ، کارد به اسخوان رسیده هایی هستند که برای رسیدن به حقوق اساسی خود،به حرکت در امده اند.
این جنبش به زودی فراگیر شده و همه ی کارگران،معلمان،دانشجویان، کامیونداران، کار افرینان،دانش اموزان،مالباختگان،پرستاران، کسبه و سایر طبقات اجتماعی را که به نحوی متشکل هستند ، در بر خواهد گرفت.این حرکت توفنده است و زندان و سرکوب جلودار ان نخواهد بود.
باید در این مرحله از خواسته های به حق جنبش کارگری در خوزستان به صورت همه جانبه پشتیبانی کنیم و یکصدا خواهان ازادی رهبران انها چون اسماعیل بخشی و سایر رفقای بازداشت شده ی او باشیم.
حکومت بسیار وقیح است که در جلوی چشم هزاران تن از کارگران و سایر شهروندان، دست به بازداشت رهبران انها میزند اما کارگران به پشتیبانی کسبه و سایر شهروندان نیز،قوی تر از ان هستند که کوتاه بیایند.

حشمت اله طبرزدی- دبیر کل جبهه ی دموکراتیک ایران و سخنگوی همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران.
۲۸ ابانماه ۱۳۹۷ خورشیدی

در حالی‌که وزرای خارجه اتحادیه اروپا مشغول رایزنی برای نجات برجام هستند، پرونده‌های ترورعلیه ایران دردسرساز شده‌اند. وزرای خارجه این اتحادیه، برای تحریم اقتصادی شهروندان ایرانی درگیر در این پرونده‌ها، به توافق رسیده‌اند.

وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان) توافق کردند شهروندان ایرانی‌ای را که در برنامه‌ریزی برای انجام ترور در دانمارک و فرانسه نقش داشته‌اند، مورد تحریم اقتصادی قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از اجلاس وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل هیچ نامی یا تصمیم مشخصی بیرون نیامد ولی توافق کلی برای اعمال تحریم انجام گرفت و وزرا مشغول تهیه لیستی از افراد احتمالی هستند که باید مورد تحریم قرار بگیرند.

برنامه ترور منتسب به ایران در دانمارک

دانمارک اکتبر ۲۰۱۸ دولت جمهوری اسلامی ایران را به برنامه‌ریزی برای ترور اعضای جنبش عربی آزادیبخش الاحواز در خاک این کشور متهم کرد. سرویس امنیتی دانمارک در همین رابطه یک تبعه ایران را نیز دستگیر کرده است. دانمارک سپس سفیر ایران در کپنهاگ را نیز احضار کرد و همچنین سفیر خود در تهران را برای مشاوره به کشور فرا خواند.

جمهوری اسلامی بارها دانمارک، هلند و بریتانیا را به پناه‌ دادن به اعضای گروه جنبش عربی آزادیبخش الاحواز متهم کرده است.

 تهران اتهامات وارده از سوی دانمارک را رد می‌کند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به این موضوع گفته بود که جمهوری اسلامی نیز خواستار روشن شدن پرونده "حمله تروریستی در دانمارک" است و این آمادگی را دارد که با مقامات امنیتی دانمارک در این زمینه همکاری کند.

پس از طرح اتهام علیه جمهوری اسلامی مبنی بر تلاش آن برای ترور مخالفانش در خاک دانمارک، آندرس ساموئلسن، وزیر خارجه این کشور، گفت که با "هم‌پیمانان و متحدان" دانمارک، از جمله اتحادیه اروپا، در حال مذاکره بر سر اعمال تحریم‌های احتمالی علیه تهران است.

اتهام ترور در پاریس

در اقدام مشابهی، اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی، ژوئیه سال ۲۰۱۸ به  اتهام جاسوسی در ایالت بایرن آلمان دستگیر شده است. گفته شده است که اتهام اسدی جاسوسی و برنامه‌ریزی برای قتل بوده است.

به نقل از منابع آگاه، اسدی ۵۰۰ گرم مواد منفجره را در اختیار یک زوج جوان ایرانی ساکن بلژیک قرار داده که قصد بمب‌گذاری در نشست سالانه "شورای ملی مقاومت" در پاریس را داشته‌اند.

حکومت ایران هر گونه اتهامی در رابطه با بمب‌گذاری در نشست سالانه "شورای ملی مقاومت" را رد کرده و آن را "سناریویی دروغین" علیه این کشور خوانده است. این در حالی است که به گفته دادستانی آلمان، اسدالله اسدی از سال ۲۰۱۴ دبیر سوم سفارت ایران در وین بوده است.

خبرگزاری دولتی ایران در گزارشی پیرامون صنعت نشر ایران هشدار داده که این صنعت از رونق افتاده و کتاب و کتابخوانی دچار رکود بی‌سابقه‌ای شده است.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی که با عنوان "نفس‌های صنعت نشر به شماره افتاده است"  روز یکشنبه، ۲۷ آبان (۱۸ نوامبر) منتشر کرد، "آمار ناامیدکننده کتابخوانی" در ایران را از جوانب گوناگون مورد توجه قرار داده است.

در این گزارش علاوه بر تیراژ پایین، کیفیت نازل فرم آثار، نبود سیاستگذاری‌های منسجم و مشخص در زمینه‌ی نشر کتاب دلایل دیگری برای بحران صنعت نشر برشمرده شده است.

گزارشگر ایرنا تاکید می‌کند که بخشی از مشکل صنعت نشر ایران، زمینه ساختاری دارد و بخشی دیگر به بحث کارگزاری بازمی گردد، «به این معنا که مشکل صنعت نشر مربوط به چند سال نیست بلکه دارای سابقه چند دهه‌ای است.»

علاوه بر این، مدیریت‌های ناپایدار، فقدان برنامه‌های بلندمدت و پویا و تعداد پایین کتابخانه‌های عمومی از دیگر علت‌های وضعیت اسفناک صنعت نشر ذکر شده است.

بهای بالای کتاب

گزارشگر ایرنا تاکید کرده است که افزایش بهای کاغذ، "اقتصاد نیم بند صنعت نشر" را با تهدیدهای بسیاری روبرو کرده است، «تا جایی که افراد کتابخوان نگران آنند که با افزایش قیمت کتاب دیگر نتوانند کتاب بخرند. به ویژه آن که دانشجویان مشتری‌های اصلی کتاب به حساب می‌آیند و افزایش قیمت‌ها، آنها را از خرید بازمی‌دارد.»

علاوه بر کاغذ، افزایش دستمزد نویسندگان و مترجمان و دیگر افراد دست‌اندرکار نشر از دیگر عوامل گران‌شدن کتاب به‌شمار می‌روند.

چندی پیش سایت‌های خبری ایران گزارش دادند که انتشارات علم کشاورزی ایران «به دلیل وضعیت بد فروش کتاب، وصول نشدن چک‌های فروش کتاب، عدم حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ناشران تخصصی و ...» ناچار شده است که شمار زیادی از کتا‌ب‌های خود را خمیر کند.

در گزارش ایرنا علاوه بر گران‌شدن تصاعدی بهای کاغذ، از گسترش دامنه قاچاق کتاب با چاپ غیرقانونی آثار پرفروش، ضعف محتوای آثار ادبی به‌ویژه ترجمه‌ آثار خارجی و رونق اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، به عنوان دیگر دلایل رکود بازار کتاب و کتابخوانی در ایران اشاره شده است.

کمک‌های رسمی برای تغییر وضعیت

گزارشگر ایرنا توصیه کرده است که می‌توان با ارائه‌‌ی برنامه‌های کوتاه‌ مدت همچون یارانه کتاب و برنامه‌های میان‌مدت مانند پشیتبانی مالی از ناشران و کتابفروشان و در برنامه ریزی‌های بلندمدت از طریق تقویت کتابخانه‌های عمومی صنعت نشر را رونق بخشید.

برنامه‌هایی مانند انتخاب پایتخت کتاب و راه‌اندازی فروش فصلی کتاب  که چند سال پیش اجرا شدند، توانستند توجه‌ مردم را به کتاب و کتابخوانی جلب کنند اما طرح‌ها اینچنینی هم با وجود مشکلات مالی دولت در حال حاضر شانسی برای اجرا نخواهند داشت.

 

تا پایان سال ۹۶ بیش از ۱۵ هزار مجوز انتشاراتی صادر شد در حالی که شمار کتابفروشی‌ها حدود پنج هزار تخمین زده می‌شود. به این ترتیب با در نظر گرفتن تیراژ متوسط یک‌هزار برای کتا‌ب‌های غیرتخصصی، به هر فروشگاه کتاب به طور متوسط دو کتاب می‌رسد.

در رابطه با مبارزه با بازنشر قاچاقی کتاب‌های محبوب و پرفروش این پرسش مطرح می‌شود که چرا قوه قضائیه یا دولت نمی‌توانند جلوی این معضل را بگیرند؟

در این رابطه عباس حسینی‌نیک، مدیر انتشارات مجد (ناشر کتاب‌های حقوقی) و بازرس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان در شهریور ۹۷ گفته بود: «قانون درباره کتاب‌هایی که مجوز ندارند یا کتاب‌هایی که حق مولف یا مترجم را ضایع می‌کنند حساس نیست و می‌گوید باید شاکی خصوصی وجود داشته باشد تا امکان پیگیری حقوق اثر فراهم شود؛ شاکی خصوصی هم معمولا وجود ندارد. دشواری‌های شکایت آنقدر زیاد است که اهل قلم ترجیح می‌دهند در فرآیند طولانی شکایت و پیگیری کارهای قضایی نیفتند.»

با گذشت دو هفته از آغاز اعتراضات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت ‌تپه در استان خوزستان، سندیکای کارگران از بازداشت دو نفر از نمایندگان شورای کارگران هفت‌تپه خبر داده است.

بنابر این گزارش اسماعیل بخشی و محسن آرمند روز یکشنبه ۲۷ آبان بازداشت شده‌اند.

تجمع اعتراضی کارگران هفت تپه به وضعیت صنفی و حقوق و مطالبات پرداخت‌نشده امروز هم در مقابل فرمانداری شوش ادامه داشته است. خبرگزاری کار ایران، ایلنا از حضور حدود ۷۰۰ نفر در این تجمع خبر داده است.

هم‌زمان به نقل از غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران گزارش شده است که مدیرعامل کشت و صنعت هفت تپه فراری است و "اصلا زندان نیست که فرصتی به او داده شود تا مشکلات را حل کند."

ناکامی مالکان خصوصی شرکت کشت و صنعت هفت تپه در حل مشکلات صنفی و پرداخت معوقات، باعث شده است کارگران خواهان بازگرداندن نیشکر هفت‌تپه به بخش دولتی و اداره شورایی آن باشند.

پیش از اظهار نظر آقای محسنی اژه‌ای اخبار ضد و نقیضی درباره مدیران این شرکت منتشر شده بود و مشخص نبود که آنها بازداشت شده یا فرار کرده‌اند.

خبرگزاری ایلنا هم در روزهای گذشته گزارش داده بود که برخی از سهامداران و اعضای هیئت مدیره هفت تپه در فهرست متخلفان ارزی بوده‌اند.

هم‌زمان با بالا گرفتن اعتراض‌ها که به مراسم نماز جمعه شوش هم رسید، استاندار خوزستان از بررسی مشکلات کارگران نیشکر هفت تپه در دولت خبر داده است.

غلامرضا شریعتی در توییتر نوشته است که جلسه ویژه‌ای برای حل مشکل کارگران نیشکر هفت تپه با وزیر اقتصاد و دارایی برگزار شده و "با پیگیری‌های انجام شده مقرر گردید موضوع حقوق کارگران نیشکر هفت تپه و مسائل آن در دولت مطرح شود و معاون اول رئیس‌جمهور هم صحبت‌هایی کرده‌اند تا موضوع به نحو احسن حل شود."

اما خبرگزاری ایلنا گزارش داده است که کارگران از محقق نشدن وعده‌هایی که در سال‌های اخیر برای پایان دادن به اعتراض‌ها به آنها داده شده راضی نیستند و قصد دارند که اعتراض‌های خود را تا وصول مطالباتشان ادامه دهند.

صفحه1 از14
Go to top