امید

امید

رئیس شورای شهر تهران فقر را مهم‌ترین ریشه آسیب‌های اجتماعی خواند و نسبت به بحرانی شدن وضعیت در ماه‌های آینده هشدار داد. او می‌گوید با ادامه کاهش ارزش پول ملی تورم افزایش می‌یابد و فقر در ایران حادتر می‌شود.

محسن هاشمی می‌گوید ارزش ریال در برابر ارزهای معتبر خارجی در شش ماه گذشته کمتر از نصف شده و این وضعیت نشان می‌دهد "ما با یک موج تورمی در نیمه دوم سال مواجه خواهیم بود که موجب کاهش قدرت خرید و سطح رفاه شهروندان می‌گردد و وضعیت فقر در کشور را به‌مراتب حادتر می‌کند".

محسن هاشمی این سخنان را روز گذشته (سه‌شنبه ۲۳ مرداد) در نشستی با موضوع "مدیریت شهری و آسیب‌های اجتماعی" بیان کرد و نسبت به عواقب "ابرچالش"هایی که به گفته او اغلب معلول بیکاری و فقر هستند هشدار داد.

به گزارش سایت خبری انتخاب هاشمی گفت: «شاید مهم‌ترین ریشه آسیب‌های اجتماعی فقر باشد، براساس برآورد‌ها در حال حاضر بیش از یک سوم مردم کشور در زیر خط فقر و یک دهک جامعه در زیر خط فقر مطلق قرار دارند.»

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال مجدد تحریم‌هایی که در آبان ماه صادرات نفت را نیز هدف می‌گیرد، پیش‌بینی می‌کند که دولت برای تامین بودجه "جهت جبران موج تورمی" با چالش جدی روبرو شود.

او می‌گوید این که "با سیاست‌های کلی شتابزده" باعث ایجاد یک موج تورمی یا کاهش ارزش پول ملی و درآمد جامعه شویم و بعد بخواهیم با اقدامات جبرانی موردی و محدود با آن مقابله کنیم، قطعا موثر نخواهد بود.

هجوم سونامی فقر

محسن هاشمی با بیان این که "امروزه فقر مانند یک سونامی از بالا بر جامعه وارد می‌شود" تاکید کرد که تمام بخش‌های حاکمیت با این پرسش واحد روبرو هستند که چگونه باید با ابرچالش آسیب‌های اجتماعی مواجه شد.

به گزارش انتخاب، رئیس شورای شهر تهران گفت: «آیا پاک کردن صورت ‌مسئله و جمع کردن متکدیان، معتادان متجاهر، کودکان کار، زنان خیابانی و کارتن‌خواب‌ها امکان‌پذیر است؟ یا اینکه باید فکری دیگر کرد و طرحی نو درانداخت و با رویکردی نوین سعی در مدیریت این ابرچالش داشت؟»

او می‌گوید "حرکت بهمن آسیب‌های اجتماعی" از مدت‌ها پیش آغاز شده و باید به جای منتظر بهمن ماندن تا بهمن ماه، همین امروز زنگ خطر را برای مسئولان و شهروندان به صدا درآورد تا "تا ابعاد این ابرچالش گسترده و غیرقابل‌کنترل نشود".

کاهش ارزش ریال در ماه‌های گذشته افزایش قیمت‌ها و تورم را به همراه داشته و بسیاری از خانواده‌های ایرانی، به خصوص قشر کم‌درآمد را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

مطابق برآوردهای گروه کارگری شورای عالی کار  قدرت خرید کارگران در هفته اول تیرماه به نسبت دی ماه سال گذشته بیش از ۴۸ درصد کاهش یافته است. ظاهرا این کاهش با در نظر گرفتن مولفه‌هایی نظیر مسکن و بهداشت به بیش از ۷۰ درصد می‌رسد.

اکبر علیپور، رئیس انجمن صنفی کارگران معدن چادرملو ۲۳ مرداد به خبرگزاری ایلنا گفت: «بدون این محاسبات نیز مشخص است که چقدر قدرت خرید دستمزد و به تبع آن سطح معیشت طبقه‌ی کارگر افول کرده ‌است.»

او می‌گوید اگر حداقل دستمزد تعیین شده برای امسال را در نظر بگیریم گمان نمی‌رود که حقوق ماهانه کارگران برای تامین مخارج یک هفته یک خانواده سه نفری هم کافی باشد.

خطر فروپاشی خانواده‌های کارگری

علیپور با انتقاد از وضعیت نامناسب معیشتی مردم گفت: «باید بپذیرند که اگر در مزد ۹۷ بازنگری جدی اعمال نشود، خانوارهای کارگری دچار فروپاشی خواهند شد؛ این فروپاشی قابل پیش‌بینی است؛ همین الان اکثریت قریب به اتفاق جامعه‌ی کارگری ایران در مرز استیصال است.»

این فعال صنفی کارگری می‌گوید اگر ضرورت اصلاح میزان حداقل دستمزد جدی گرفته نشود "عواقب ناگوارِ ناتوانی معیشتیِ ۶۰ میلیون آدم" دامن همه را خواهد گرفت چرا که "هیچ زمان کارگران تا این میزان در مرز گرسنگی مطلق قرار نگرفته بودند".

از دی ماه سال گذشته تا کنون بسیاری از شهرهای ایران شاهد تجمع‌های اعتراضی و تظاهراتی بوده‌اند که وضعیت نامناسب معیشتی، گرانی و بیکاری از علت‌های اصلی شکل‌گیری آنها بوده است.

در همین حال تیم اقتصادی دولت به دلیل ناتوانی در مقابله با روند پرشتاب کاهش ارزش پول ملی و بالا رفتن قیمت‌ها با انتقادهای زیادی روبرو شده است. این انتقادها تا کنون کناره‌گیری ولی‌الله سیف، رئیس پیشین بانک مرکزی و استیضاح علی ربیعی، وزیر کار در مجلس شورای اسلامی را در پی داشته است.

این معضلات همچنین انگیزه یا بهانه‌ای شده که طرح سوال از رئیس جمهوری در دستور کار مجلس قرار گیرد و حسن روحانی تا دهم شهریور ماه فرصت دارد برای پاسخ به پرسش‌های نمایندگان در مجلس حضور یابد.

به گفته رئیس مجلس، علی لاریجانی سؤال از روحانی پنج محور دارد که شامل "عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در کاهش بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله و افزایش شتابان نرخ ارز خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی" می‌شود.

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای دو روز پیش (دوشنبه ۲۲ مرداد) به طور تلویحی مسئولیت مشکلات اقتصادی و سقوط ارزش پول ملی را متوجه دولت کرد و گفت: «عامل کاهش ارزش ریال خارجی نیست، درونی است.»

همزمان با صدور ۲۶ سال زندان برای مصطفی عبدی، از دراویش گنابادی، دادگاه انقلاب ایران برای ۷ نفر دیگر از این دراویش مجموعا ۵۹ سال حکم زندان صادر کرده است.

اقای عبدی، که از مدیران وبسایت مجذوبان نور، پایگاه اطلاع رسانی دراویش گنابادی است، همچنین به ۱۴۸ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان، ۲ سال ممنوع الخروجی و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دستجات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شده است.

مصطفی عبدی و ۷ تن دیگر از دراویش زندانی، پیشتر طی نامه‌ای سرگشاده اعلام کرده بودند که تا زمان برگزاری "دادگاهی علنی و با رعایت شرایط منصفانه" در جلسات محاکمه دادگاه انقلاب حضور نخواهند یافت.

از سوی دیگر، مهدی مهدوی‌فر و بشیر ریاحی به ترتیب به ۱۳.۵ سال و ۱۰.۵ سال حبس تعزیری، و هرکدام به ۱۴۸ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به سیستان و بلوجستان و ۲ سال محرومیت از فعالیت های اجتماعی محکوم شده‌اند.

برای سخاوت سلیمی، ابوالفضل صحرایی، رستم سگوند، مرتضی کنگرلو و اردشیر عشایری هم، هر کدام حکم ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به سیاستان و بلوچستان و ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی صادر شده است.

ماه گذشته دادستان تهران اعلام کرد که برای ۲۸۵ نفر از دراویش گنابادی بازداشت شده در اعتراضات بهمن و اسفند ١٣٩٦ حکم صادر شده است.

در آخرین روز بهمن گذشته، تجمع دراویش گنابادی در خیابان پاسداران به درگیری شدید میان آنها و نیروهای پلیس و لباس شخصی منجر شد. در جریان این درگیری ها اتوبوسی به میان ماموران راند و ۳ نفر از آنان را کشت و صدها درویش دستگیر شدند.

"کمیته پیگیری دراویش زندانی" اسامی ۳۲۴ تن از این بازداشت شدگان را منتشر کرده است.

یکی از دراویش به نام محمد ثلاث، در ۲۸ اسفندماه به جرم قتل ۳ مامور پلیس به اعدام محکوم شد و این حکم، در ۲۸ خرداد به اجرا درآمد.

آقای ثلاث در اولین جلسه دادگاه اتهام راندن اتوبوس را پذیرفت، اما پس از آن فایلی صوتی از او انتشار یافت که می‌گفت زیر فشار وادار به اعترافات دروغین شده است.

محمد راجی، یکی دیگر از دراویش بازداشتی نیز، کمتر از دو هفته پس از دستگیری در اول اسفند، در بازداشتگاه پلیس درگذشت.

اعضای خانواده آقای راجی گفتند که علت مرگ او "ضربات وارده در حین بازجویی" بوده است.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران گزارش داده است که حکم یک سال زندان غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در دادگاه تجدید نظر تأیید شده است.

بنا براین گزارش حکم قطعی آقای کرباسچ روز ۲۲ مرداد صادر و برای اجرا ابلاغ شده است.

آقای کرباسچی اردیبهشت سال ۱۳۹۶ به دلیل اظهارات انتقادی درباره حضور نظامی ایران در سوریه در دادگاه انقلاب اصفهان محاکمه و به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وکیل او به این حکم اعتراض کرد اما اکنون دادگاه تجدید نظر حکم زندان را تایید کرده است.

در پی پخش سخنانی از آقای کرباسچی در یک جلسه انتخاباتی، رئیس دادگستری اصفهان علیه او اعلام جرم کرد و اتهام آقای کرباسچی را "توهین به شهدای مدافع حرم" عنوان کرد. "مدافع حرم" عنوانی است که در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی به نظامیان ایرانی در سوریه داده شده است.

آقای کرباسچی در جلسه‌ای انتخاباتی در اصفهان گفته بود: "ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن صلح برقرار شود. دفاع از مظلوم بشود و شیعیان آن جا تقویت بشوند. ولی این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن درست می‌شود؟

غلامحسین کرباسچی در واکنش به انتقاد محافظه‌کاران از موضع‌گیری او ‌گفت "آن بخش از اظهارات من بیش از ۲ دقیقه است و فقط قسمت تقطیع شده آن پخش شده متن آن صحبت‌ها موجود است و به طور کامل همه چیز روشن است."

آقای کرباسچی در سال ۱۳۷۷ برای جرایم مالی به سه سال حبس محکوم شد. او پس از گذراندن دو سال زندان با عفو رهبر ایران آزاد شد.

به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا)  خبر از تشکیل دو پرونده جدید برای نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر - که هم اکنون در بازداشت به سر می برد - خبر داده است. ایرنا به نقل از پیام درفشان، وکیل مدافع خانم ستوده، نوشته است که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب علاوه بر اتهام تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبر جمهوری اسلامی، به اتهام جاسوسی برای موکلش حکم صادر کرده است.

به گزارش ایرنا، پیام درفشان گفته است: "در کیفرخواست صادره از سوی دادسرا برای ستوده، اتهامات وی تبلیغ علیه نظام و اهانت به رهبری عنوان شده اما شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام جاسوسی برای موکلم، حکم صادر کرده است."

او می افزاید: "وقتی به این موضوع اشاره کردیم، دادیار اجرای احکام دادسرای اوین هم طی نامه‌ای به رئیس دادگاه اعتراض و اعلام کرد که حکم با کیفرخواست تطبیق ندارد اما قاضی پرونده پاسخ داد که از نظر دادگاه، اتهام نسرین ستوده جاسوسی است."

آقای درفشان گفته است که نسرین ستوده هم اکنون به خاطر محکومیت به پنج سال حبس تحت عنوان اتهام جاسوسی که در کیفرخواست وی وجود ندارد، شکایت بازپرس دادسرای کاشان و صدور قرار بازداشت توسط شعبه دوم بازپرسی در زندان به سر می برد.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، ماه گذشته به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بود: "برای همسرم وثیقه ۶۵۰ میلیونی صادر شده ولی او چنین وثیقه‌ای را قبول نمی‌کند."

او اتهامات علیه همسرش را "تبانی، اجتماع و تبلیغ علیه نظام" توصیف کرد.

آقای خندان همچنین به نقل از همسرش اتهامات را "بی اساس" و "ساختگی" دانسته بود. او گفت که خانم ستوده در بازداشت موقت و در بند عمومی زنان بازداشتگاه اوین در حبس است.

نسرین ستوده حدود در روز ۲۳ خرداد امسال در خانه خود بازداشت شد.

خانم ستوده وکیل پرونده‌های فعالان سیاسی و اجتماعی بوده و پیش از این نیز به دفعات با برخوردهای قضایی و امنیتی روبرو شده است.

او در ماه‌های اخیر وکالت چند نفر از زنانی را به عهده داشته است که در اعتراض به حجاب اجباری روسری خود را برداشتند؛ این حرکت اعتراضی به "دختران خیابان انقلاب" مشهور شد.

خانم ستوده که وکالت شماری از زندانیان سیاسی از جمله متهمان حوادث بعد از انتخابات ۱۳۸۸ ایران را به عهده داشت، در شهریور ۱۳۸۹ هم بازداشت شده بود.

او بعد از چند دوره اعتصاب غذا در شهریور ۱۳۹۲ به همراه چند چهره سیاسی دیگر از زندان آزاد شد.

خانم ستوده از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر بود که با دیگر اعضای آن چون نرگس محمدی، عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده نیز برخوردهای سنگین قضایی شده است.

خانم ستوده در انجمن حمایت از کودکان و کمپین یک میلیون امضاء برای تغییر قوانین تبعیض آمیز علیه زنان نیز فعالیت داشته است

کنوانسیون رژیم حقوقی خزر بعد از دو دهه امضاء شد. با امضاء این قرارداد زمینه تقسیم خزر در بخش جنوبی آن بین ایران، ترکمنستان و آذربایجان فراهم شده است. بر سر ممنوعیت حضور کشتی‌های خارجی و صدور نفت و گاز خزر نیز توافق شد.

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر روز یکشنبه (۲۱ مرداد/۱۲ اوت) با حضور سران کشورهای ساحلی خزر حسن روحانی، ولادیمیر پوتین، نورسلطان نظربایف، الهام علی‌اف، قربانقلی بردی‌محمداف در اوکتائو قزاقستان به امضاء رسید.

در مراسمی که به مناسبت امضاء کنوانسیون رژیم حقوقی خزر برگزار شد ۶ سند مهم از جمله مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان‌یافته در دریای خزر امضاء شد.

نشست اوکتائو زمینه را برای یک تقسیم همه جانبه دریای خزر بعد از دو دهه فراهم کرده است. یکی از اصول مهمی که در این نشست پذیرفته شد عدم حضور کشتی‌های نظامی خارجی است که ایران و روسیه در دو دهه گذشته در هر نشستی بر سر آن تاکید کرده‌اند. روحانی در این زمینه گفت: «این کنوانسیون رفت و آمد کشتی‌های نظامی خارجی را در این دریا کاملاً ممنوع می‌کند و این اهمیت بسیاری از لحاظ امنیت ملی کشورهای حاشیه خزر دارد.»

منوچهر متکی، وزیر خارجه سابق ایران گفته است که سهم ایران از خزر ۱۱ و ۳ درصد است

منوچهر متکی، وزیر خارجه سابق ایران گفته است که سهم ایران از خزر ۱۱ و ۳ درصد است

ادامه بحث‌ها بر سر سهم واقعی ایران از خزر

با فروپاشی شوروی و تاسیس ۴ کشور جدید در کناره‌های خزر (روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان) بحث حداکثری و حداقلی سهم ایران از خزر آغاز شد. بعد از فروپاشی شوروی ادعا شده بود که سهم ایران از خزر ۵۰ درصد بوده است. اما این سهم بعدها به ۲۰ درصد یعنی  بر اساس اصل "تقسیم منصفانه و برابر دریا" بین ۵ کشور ساحلی تقلیل یافت.

بعدها ولی در محافل سیاسی-دیپلماتیک ایران از "سهم واقعی" ایران سخن رفت. برای نخستین بار منوچهر متکی، وزیر امور خارجه دوره احمدی نژاد، سهم واقعی ایران را ۳/ ۱۱ درصد  اعلام کرد. متکی گفت: «بهره برداری ایران از دریای خزر هرگز حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از یازده و سه درصد فراتر نرفته است.»  متکی طرح ۵۰ درصدی از سهم ایران را "غیرمنطقی" خواند.»

بحث بر سر سهم ایران امروزه هم پایان نیافته است. محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: « رئیس‌جمهور در حالی عازم آکتائو شده که مفاد توافقات درباره رژیم حقوقی دریای خزر در هاله‌ای از ابهام است؛ آیا راست است که سهم ۵۰ درصدی ایران به ۱۱ درصد سقوط کرده؟! آیا ترکمنچای دیگری در راه است؟ مردم بدانید! نمایندگان مجلس اصلا در جریان توافقات پشت پرده نیستند.»

دیدار روحانی و پوتین در اوکتائو قزاقستان

دیدار روحانی و پوتین در اوکتائو قزاقستان

رهبری کنوانسیون را باید تائید بکند

جبار کوچکی‌نژاد، نماینده رشت هم روز یکشنبه ۲۱ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه‌ ملت، در توضیح آخرین وضعیت تعیین رژیم حقوقی دریای خزر، گفته است که "ایران از سهم ۱۲درصد در دریای خزر برخوردار است."

این عضو "فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس" اضافه کرد که دیگر کشورهای ساحلی با درخواست ایران برای تقسیم خزر مخالفت کرده‌اند. او تاکید کرد: «بعد از آن سهم ۱۲ درصدی ایران مطرح شد و این میزان را برای ما تعیین کردند.»

قاسمی: موضوع تقسیم درخای خزر مطرح نیست

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ولی گفته است که کنوانسیون امضاء شده  به معنای تقسیم خزر نیست. او تاکید کرد: «موضوع تقسیم خزر میان کشورها و تعیین خط مبداء و تقسیم بستر و زیر بستر در این کنوانسیون مطرح نیست.»

روابط عمومی وزارت امور خارجه هم روز یکشنبه ۲۱ مرداد درباره ویژگی‌های کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر توضیح داد: «ما و کشورهای ساحلی با الگوبرداری از رژیم حقوقی سایر دریاچه‌ها و استفاده از مفاد کنوانسیون حقوقی دریاها و تطابق آنها با وضعیت دریای خزر، یک رژیم حقوقی خاص و منحصر به فرد برای خزر تنظیم کرده‌ایم.»

در توضیحات وزارت خارجه همچنین آمده است: «در مجموع، این یک کنوانسیون بسیار مهم است که ما را یک قدم به جلو می‌برد، اگر چه هنوز مسایل بسیار مهمی برای آینده باقی می‌مانند.»

"ایرانی ‌ها درباره سهم خود از خزر اشتباه می‌کنند "

اما برخی از کارشناسان روسیه از نظرات مطرح شده در ایران انتقاد می‌کنند.

النا دونایوا، کارشناس ارشد بخش ایران در "انستیتوی شرق‌شناسی علوم روسیه" در مسکو که ۳ سال در ایران کارکرده و با نظرات ایرانیان به خوبی آشناست به دویچه وله گفت: «گرایش ملی‌گرایی در جامعه ایران و در مجلس ایران در این رابطه وجود دارد و نظراتی درباره‌ی نصف کردن و یا تقسیم دریا ابراز می‌کنند که صحیح نیست».

این کارشناس روس در ادامه‌ی صحبت‌هایش یادآوری کرد که ایرانیان بر سنت‌های تاریخی تاکید دارند و قراردادهای ۱۹۲۱ و ۱۹۴۰ را مطرح می‌کنند. اما شرایط تغییر کرده و ایران باید مواضع تمام کشورهای ساحلی را درک کند.

دالغا خاتین‌اوغلو، کارشناس نشریه تخصصی نچرال‌گس وورلد در لندن

دالغا خاتین‌اوغلو، کارشناس نشریه تخصصی نچرال‌گس وورلد در لندن

اختلاف ایران با آذربایجان و ترکمنستان

دالغا خاتین اوغلو کارشناس نشریه تخصصی "نچرال گس ورلد" درلندن هم به دویچه وله فارسی می‌گوید: «با توجه به متن قراردادهایی که در خبرگزاری ایرنا منتشر شده است، سردرگمی پیرامون بررسی وضعیت خزر بر اساس قوانین دریاها یا دریاچه‌ها رفع شده است و این حوزه آبی بر اساس ترکیبی از قوانین منطبق بر دریا و دریاچه باید تعیین تکلیف شود که گام مهمی است. اکنون نه موضوع استفاده مشترک و برابر از دریای خزر (بر اساس قوانین دریاچه‌ها) مطرح است، نه سهم ۱۲ تا ۱۳درصدی ایران. همچنین برای تعیین مرزها نیاز به توافق ۵ کشور نیست و ایران با ترکمنستان و آذربایجان بصورت دوجانبه می‌توانند مرزهای خود را در آینده تعیین کنند، مانند آنچه که آذربایجان، روسیه و قزاقستان تاکنون انجام داده‌اند».

این کارشناس مقیم باکو تاکید کرد: «قبلا ایران بر اساس "دریاچه" بودن خزر مدعی سهمی برابر و ۲۰ درصدی بود. اکنون بر اساس کنوانسیون دریاها، یعنی با خط منصف و شکل مرزها این موضوع حل می‌شود. اینکه خط منصف از کجا بگذرد، میان ترکمنستان و آذربایجان نیز اختلافات کماکان موجود است، چه رسد به ایران».

پنجمین نشست سران کشورهای ساحلی خزر در اوکتائو قزاقستان با موفقیت برگزار شد

پنجمین نشست سران کشورهای ساحلی خزر در اوکتائو قزاقستان با موفقیت برگزار شد

توافق بر سر خط لوله گازی خزر

خاتین اوغلو تاکید دارد که سران کشورهای ساحلی با عبور خطوط لوله گاز از کف دریا توافق کردند. به گفته این کارشناس این مسئله نکته‌ای بسیار مهم است که دست ترکمنستان را برای صادرات گاز از طریق آذربایجان به اروپا باز نگه می‌دارد.

خاتین اوغلو ادامه داد: «بر اساس کنوانسیون دریاها، ترکمنستان حق دارد از آب‌های خود و آذربایجان برای کشیدن خط لوله استفاده کند و این موضوع به توافق ۵ کشور ساحلی نیازی ندارد  و تنها باید بر اساس موازین زیست‌محیطی میان آذربایجان و ترکمنستان توافقات انجام پذیرد. نکته مهم اینجاست که در اصل، نیازی به خط لوله ٰترانس کاسپین نیز نیست. الان آذربایجان از میادین "آذری-چراغ-گونشلی" در قلب دریای خزر و بسیار نزدیک به میادین ترکمنستان در حال تولید نفت و گاز است و با اتصال این میادین به همدیگر، تمامی زیر ساخت‌ها برای انتقال گاز از این میادین به باکو و از آنجا به اروپا آماده است. کافی است که خط ترکمنستان با خط لوله‌ای، میادین دریای خزر خود را به میادین آذربایجان وصل کند و حداقل قادر به صادرات سالانه ۵ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا با هزینه‌ای کم خواهد بود.»

رئیس پلیس فتای تهران می‌گوید کارآگاهان این نهاد، آگهی‌های مربوط به خرید و فروش عضو در فضای مجازی را رصد می‌کنند و جلوی دلالی، کلاهبرداری و اقدامات مجرمانه در این عرصه را خواهند گرفت.

سرهنگ تورج کاظمی، رئیس پلیس فتای تهران اعلام کرده که آگهی‌های خرید و فروش ارگان‌های بدن در اینترنت، تلگرام و واتس آپ را زیرنظر دارد و به شکایت‌ها و گزارش‌های شهروندان نیز به فوریت رسیدگی خواهد کرد.

کاظمی به خبرگزاری ایسنا گفته که کارآگاهان پلیس فتا، اطلاعات و مستندات را جمع آوری کرده و پرونده را پس از تکمیل به مقام قضایی ارائه می‌دهند تا دستگاه قضایی با این موارد برخورد کند.

آگهی‌ها در فضای مجازی برای خرید و فروش اندام‌های بدن چشمگیر شده‌اند. سرهنگ کاظمی می‌گوید پلیس فتا با دستور قضایی جلوی  اقدام‌های مجرمانه و کلاهبرداری را خواهد گرفت.

رئیس پلیس فتا به متقاضیان پیوند عضو توصیه کرده که حتما از طریق مراجع رسمی و بیمارستان‌ها اقدام کنند تا به دام افراد سودجود و کلاهبردار نیفتند.

بازپرس ویژه مبارزه با جرایم رایانه‌ای و فن‌آوری اطلاعات، پلیس فتا را با صدور دستوری قضایی موظف کرده برای جلوگیری از اشاعه شبکه‌های قاچاق و خرید و فروش خارج از مقررات وزارت بهداشت اعضای بدن، نرم‌افزارهای تلگرام، واتس‌اپ و سایت‌ها را مورد بررسی قرار دهد و در صورت مشاهده فعالیت‌هایی به ویژه در زمینه خرید و فروش کلیه، سایت یا شبکه مجازی مربوطه را مسدود کند.

بازاریابی ارگان

تا چند سال قبل، آگهی‌ فروش کلیه یا کبد به صورت کاغذی و دست‌نویس بر در و دیوارها دیده می‌شد. اینک سایت‌هایی ظهور کرده‌اند که بازار عرضه و تقاضا را هماهنگ می‌کنند. اکثر این سایت‌ها مدعی‌اند که دلالی نمی‌کنند اما پول می‌گیرند تا آگهی بدهند که گروه خونی و سن و جنسیت بیمار چیست و عرضه‌کننده با چه قیمتی قصد فروش ارگان را دارد.

بیشترین مورد پیوند عضو در ایران به کلیه مربوط است. مهر ۹۶ رئیس سابق مرکز مدیریت پیوند عضو وزارت بهداشت اعلام کرد که از سال ۱۳۴۷ تا کنون ۴۴هزار و ۴۹۷ مورد پیوند کلیه در ایران انجام شده است.

حسن هاشمی، وزیر بهداشت پیش‌تر از فروش کلیه انتقاد کرده و گفته است: «زشت است عده‌ای کلیه‌فروشی کنند و عده‌ای هم آن را بخرند در حالی که می‌توانیم اهدای عضو انجام دهیم.»

وزیر بهداشت در حالی خواستار رعایت جنبه اخلاقی و فرهنگی مسئله شده که باندهای قاچاق انسان نیز به داد و ستد اعضای بدن روی آورده‌اند.

یحیی کمالی‌پور، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس دهم می‌گوید اتباع غیرمجاز ممکن است سرنوشت شومی هنگام ورود و خروج در ایران داشته باشند.

او اعلام کرده که اکثر قاچاقچیان کودکان کار و افراد دیگر را به دلایلی از جمله سوء‌استفاده‌های کاری، از کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای فقیر به ایران وارد می‌کنند، ولی پس از دستیابی به اهداف خود با قتل فرد که می‌تواند یک کودک هم باشد اقدام به قاچاق اعضاء بدن می‌کنند.

سفیر آمریکا در لندن خواستار آن شده است که بریتانیا از اتحادیه اروپا فاصله گیرد و از سیاست‌های آمریکا علیه ایران حمایت کند. او در مقاله‌ای برای روزنامه "تلگراف" از لزوم یک توافق جدید با ایران نوشته است.

وودی جانسون، سفیر آمریکا در لندن، بریتانیا را نزدیکترین متحد ایالات متحده آمریکا می‌داند و از این کشور خواسته است از موضع همسایگان اروپایی خود برای حفظ توافق اتمی با ایران حمایت نکند.

سفیر آمریکا در لندن می‌گوید دولت او خواستار آن است که "بریتانیای کبیر از نفوذ قابل توجه دیپلماتیک خود استفاده کند تا همراه آمریکا یک جبهه جهانی برای رسیدن به یک توافق جامع با ایران تشکیل شود".

وودی جانسون با اشاره به "خواست مردم ایران برای یک زندگی بهتر" مدعی شده است: «ما با هم می‌توانیم صلح و ثبات را در ایران به ارمغان بیاوریم. این چیزی است که همه جهان خواستار دیدن آن است.» سفیر آمریکا در لندن تأکید کرده که آمریکا خواستار حمایت بریتانیا از موضع واشنگتن برای اعمال فشار بر ایران و تغییر مسیر این کشور است.

او همزمان به شرکت‌های بریتانیایی هشدار داده است که ادامه همکاری تجاری با ایران پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیامدهای جدی به همراه خواهد داشت. حجم تبادلات تجاری بریتانیا و ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۳۶۵ میلیون پوند رسیده بود. شرکت‌های بریتانیایی و فعالان اقتصادی این کشور حال نگران تأثیر تحریم‌های آمریکا بر روابط تجاری خود هستند.

سخنان سفیر آمریکا در لندن چالش بزرگی برای دولت ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا به شمار می‌رود که از موضع اتحادیه اروپا برای حفظ توافق اتمی با ایران حمایت می‌کند.

وزیرخارجه دولت بریتانیا قرار است ظرف چند روز آینده بیانیه‌ایی را امضاء کند که در آن اتحادیه اروپا بر ادامه همکاری خود با ایران تأکید خواهد کرد.

سخنان سفیر آمریکا در لندن، پس از تنش میان آمریکا و بریتانیا مطرح می‌شود که در پی سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به بریتانیا و انتقاد او از سیاست‌های نخست‌وزیر این کشور در مورد برگزیت، بر "روابط ویژه" دو کشور سایه افکند.

بریتانیا، آلمان و فرانسه که در مذاکرات سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران شرکت داشتند، بر حفظ نتیجه این مذاکرات یعنی توافق اتمی با ایران تأکید دارند.

آمریکا اما پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور موضع خود را تغییر داده است. رئیس‌جمهوری آمریکا به طور یک‌جانبه از توافق اتمی با ایران خارج شده و تحریم‌های آمریکا ایران را  دوباره به مرحله اجرا درآورده است.

عضو کمیسیون حقوقی مجلس از برنامه تبدیل ۶۰۰ هکتار از بخش خشک شده دریاچه ارومیه به پارک به شدت انتقاد کرد. او می‌گوید برای آبیاری درختان این پارک چهار حلقه چاه عمیق در ساحل دریاچه حفر شده است.

روح‌الله حضرت‌پور طلاتپه اقدام‌های انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه در پنج‌ سال گذشته را بی‌حاصل خواند و به پایگاه اطلاع‌رسانی مجلس شورای اسلامی گفت: «واقعیت امر این است که اگر ستاد احیای دریاچه اجازه دهد، دریاچه خودش خود را احیا می‌کند.»

نماینده ارومیه و عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس روز شنبه، بیستم مرداد گفته برخی از بخش‌نامه‌هایی که ستاد احیا و سازمان حفاظت محیط زیست برای مسئولان محلی می‌فرستند قابل اجرا نیست و به زیان مردم و دریاچه است.

او به عنوان نمونه گفت: «از اول فروردین که حق آبه دریاچه را از سدها رهاسازی کرده بودند، همزمان تمام نهرهای فرعی کشاورزی مردم را نیز بستند در حالی که بستن این نهرها باعث می‌شود مردم از چاه‌ها، آب بیشتری بکشند و این آسیب بیشتری به دریاچه وارد می‌کند.»

حضرت‌پور معتقد است که برای احیای دریاچه، باید برنامه‌ریزی‌ها مرحله به مرحله صورت گیرد و نمی‌توان یکباره قدم آخر را اول برداشت. او افزود مرحله اول باید تثبیت وضعیت فعلی، مرحله بعدی لایروبی رودخانه‌ها و پس از آن رهاسازی آب می‌بود.

نماینده ارومیه در مجلس می‌گوید سال گذشته سیل هزینه زیادی به روستاها و کشاورزی اطراف دریاچه ارومیه وارد کرد، و اگر هزینه‌ای که صرف بازسازی مناطق سیل‌زده شد، صرف لایروبی رودخانه‌ها و هدایت سیل به سمت دریاچه می‌کردند، میلیون‌ها متر مکعب آب وارد دریاچه شده بود.

عضو کمیسیون حقوقی مجلس افزود: «همه این‌ها به کنار، ستاد احیای دریاچه ارومیه ۶۰۰ هکتار از قسمت خشک شده دریاچه را به پارک تبدیل کرده و به همین منظور کل این مساحت را درخت‌کاری و گیاه‌کاری می‌کند و برای آبیاری آنها چهار حلقه چاه عمیق در ساحل دریاچه احداث کرده است.»

او خاطر نشان کرد که بدون اغراق میزان برداشت از این چاه‌ها به اندازه مصرف آب کشاورزی چند ده روستا است، ضمن این که تا به حال نتیجه‌ای هم نگرفته‌اند و بیشتر گیاهان کاشته شده خشک شده‌اند.

در حالی که مساحت این پارک ۶ کیلومتر مربع بیشتر نیست، مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی حدود سه هفته پیش از طرح تاسیس یک پارک حیات وحش در منطقه‌ای از دریاچه ارومیه خبر داد که مساحت آن قرار است بیش از ۸۳ برابر پارک یاد شده باشد.

پرویز آراسته، ۲۷ تیر ماه به خبرگزاری تسنیم گفت: «۵۰۰ کیلومتر مربع از دریاچه ارومیه پس از انجام مطالعات لازم به سبب مستعد بودن جنوب دریاچه به پارک حیات وحش یا پارک طبیعی تغییر کاربری می‌یابد.»

او می‌گوید منطقه‌ای که برای این طرح در نظر گرفته شده در اطراف شهرستان بناب در استان آذربایجان شرقی قرار دارد که در آن رسوبات دو رودخانه زرینه‌رود و سیمینه‌رود که تغذیه کننده  دریاچه بوده‌اند ته‌نشین شده است.

فرهاد سرخوش، رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی آذر ماه سال پیش به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بود که وسعت دریاچه ارومیه با کاهش بیش از ۲۴۰ کیلومتر مربع طی یک سال به یک هزار و ۷۳۴ کیلومتر مربع رسیده است.

میخی بر تابوت طرح احیای دریاچه؟

برخی از طرفداران محیط زیست با توجه به وسعت باقیمانده از دریاچه ارومیه و روند افزایش خشکی، طرح تبدیل بخش وسیعی از آن به پارک حیات وحش را میخی بر تابوت طرح احیای این دریاچه ارزیابی می‌کنند.

نماینده ارومیه در مجلس با بی ثمر خواندن تلاش‌ها در پنج سال اخیر گفت: «از زمانی که ستاد احیای دریاچه تشکیل شده تقریباً هیچ اقدامی عملی برای احیای دریاچه انجام نداده است. این آب‌هایی هم که وارد دریاچه می‌شود نعمت خداوندی و نتیجه بارش باران و برف است.»

او می‌گوید آبی نیز که اکنون در دریاچه ارومیه دیده می‌شود در اغلب مناطق عمق بسیار کمی دارد و به همین دلیل به سرعت تبخیر می‌شود.

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه ۱۸ مرداد ماه گفته است: «طبق بررسی‌های انجام شده، ۱۸ درصد دریاچه ارومیه به دلیل شرایط اقلیمی و ۸۲ درصد آن نیز به دلیل مدیریت غلط انسانی خشک شده است.»

حضرت‌پور می‌گوید وجود ۵۰ هزار چاه غیرمجاز در منطقه حتما در خشک شدن دریاچه ارومیه موثر بوده اما بستن این چاه‌ها باید با اقدامات جبرانی برای کشاورزان، به ویژه کمک به آنها برای مکانیزه کردن آبیاری باشد.

چشم‌انداز تاریک آینده دریاچه ارومیه

عضو کمیسیون حقوقی مجلس گفت: «وزارت کشاورزی آنقدر شرایط دشواری برای پرداخت وام‌ها در نظر می‌گیرد که عملاً کشاورزان از قطره‌ای کردن آبیاری زمین‌هایشان پشیمان می‌شوند. بنابراین من معتقدم با این برنامه‌ها نمی‌توان دریاچه را احیا کرد؛ ما باید در درجه اول به حفظ دریاچه بیاندیشیم و در مراحل بعد سراغ احیا برویم.»

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست پائیز سال گذشته گفته بود با بودجه‌ای که دولت برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص می‌دهد این کار عملی به نظر نمی‌رسد و با توجه به وضعیت اقتصادی دولت لازم است از بانک‌های خارجی ۳ تا ۳ و نیم میلیارد دلار وام گرفته شود.

 

جمهوری اسلامی از ماه‌ها پیش با بحران اقتصادی شدیدی دست و پنجه نرم می‌کند که با بازگشت بخشی از تحریم‌های آمریکا احتمالا شدیدتر نیز می‌شود. دولت در چنین شرایطی برای تامین ارز مورد نیاز برای هزینه‌های جاری و ضروری خود نیز با مشکل روبرو است و به این ترتیب گمان نمی‌رود قادر به برداشتن گامی برای احیای دریاچه ارومیه باشد.

قرادادی که فردا در مورد دریای خزر امضا میشود
مورد تایید مردم ایران نیست.

هر نوع قراردادی که در شرایط کنونی و دور از چشم ملت ایران برای تقسیم دریای خزر امضا شود،مردود است.

برای این که از یکسو ،به صورت پنهانی است و از دیگر سو ،به دلیل ضعف مفرط حکومت و تکیه و نیاز او، به کمک های دولت روسیه، سهم ایران را نادیده میگیرد.
اگر چه شوروی پیشین فروپاشیده، اما دلیلی ندارد رژیم حاکم بر ایران وطن فروشی کرده و از سهم خود کوتاه بیاید.
فقط قرار دادی معتبر است که توسط حکومت بر امده از رای مستقیم ملت ایران، امضا شود، سهم ایران ملحوظ شود و غیر از ان،بی اعتبار خواهد بود.

حشمت اله طبرزدی
دبیر کل جبهه ی دموکراتیک ایران و
سخنگوی همبستگی برای دموکراسی و حقوق بشر در ایران
۲۰ امرداد ۱۳۹۷ خورشیدی.

صفحه1 از8
Go to top