امید

امید

امام جمعه اهل سنت زاهدان از دخترانی که در ایرانشهر مورد تجاوز قرار گرفته‌اند خواست، بدون ترس از آبروریزی شکایت کنند. او همچنین تاکید کرد که هیچ کس نباید با این دختران بد رفتار کند.

روز دوشنبه (۲۸ خرداد / ژوئن)  مولوی عبدالحمید اسماعیل‌‌زهی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در رابطه با تجاوز به شماری از دختران ایرانشهری اظهار داشت: «برای اینکه به این جنایت صحیح و درست رسیدگی شود، کسانی که مورد آزار و تجاوز قرار گرفته‌اند، باید حتما شکایت کنند و ترسی نداشته باشند.»

او با تاکید بر اینکه پنهان‌کاری این مشکل را حل نمی‌کند تصریح کرد:‌ «چون این تجاوز به عنف بوده است، آنها گناهکار نیستند، چرا که خودشان رضایت نداشته‌اند».

امام جمعه‌ی اهل سنت زاهدان همچنین تاکید کرد که کسی حق ندارد با آنها رفتار بدی داشته باشد. 

مولوی طیب ملازهی، امام جمعه‌ی اهل سنت ایرانشهر، در خطبه‌های نماز عید فطر از ۴۱ مورد ربایش دختران و تجاوز به آنها خبر داده بود. 

دستگیری یکی از متهمان

او ضمن بیان اینکه عامل اصلی این جنایت دستگیر شده گفت: «اگر اسم این اوباش را بگویم، عده‌ای سرشان پایین خواهد افتاد.»

نبی بخش داوودی، فرماندار ایرانشهر نیز دستگیری "عامل اصلی قضیه" را تایید کرد. 

به گزارش ایلنا، محمدهادی مرعشی، معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان، هم گفته است که مجرمان چهار نفر هستند که یکی از آنان دستگیر شده و سه نفر دیگر متواری هستند.

به گفته‌ی رحیم ملازهی، عضو "حزب اتحاد ملی بلوچستان"  تجاوزها توسط افرادی صورت گرفته است که "به نحوی با بسیج ارتباط دارند".

روز یکشنبه ۲۷ خرداد شماری از مردم منطقه در واکنش به این واقعه در برابر فرمانداری ایرانشهر گرد آمده و خواستار معرفی و مجازات عاملان این تجاوزها شدند. 

محمد ثلاث، از دراویش گنابادی به اتهام کشتن سه تن از ماموران انتظامی صبح دوشنبه اعدام شد. زینب طاهری وکیل محمد ثلاث گفته است علیرغم اعتراض و مخالفت خانواده ثلاث، جسد او برای دفن به بروجرد منتقل شده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران صبح دوشنبه ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن) از اجرای حکم اعدام محمد ثلاث از دراویش گنابادی در زندان رجایی‌شهر خبر داد.

محمد ثلاث متهم شده بود که در خیابان گلستان هفتم از خیابان پاسداران، با راندن اتوبوس به سمت مامورین ناجا، آنان را زیر گرفته و سه نفر از ماموران به نام‌های رضا امامی، محمدعلی بایرامی و رضا مرادی را کشته است.

این در حالی است که زینب طاهری، وکیل آقای ثلاث بارها بر بیگناهی موکل خود تاکید کرده و گفته بود که ادله و شواهد بسیاری در دست هستند که نشان می‌دهند راننده محمد ثلاث نبوده است. به گفته زینب طاهری راننده مرد جوانی بوده و شاهدان بسیاری او را دیده‌اند.

وکیل محمد ثلاث در یکی از آخرین توییت خود نوشت: «ملت شریف ایران؛ ضمن تشکر بابت ابراز نگرانی‌ها و حمایت‌های شما و تمام سازمانهای بین‌المللی حقوق بشر، علیرغم اینکه از دیشب تاکنون زندان از ارائه هرگونه خبری خودداری مینمایند ولی منابع ما در زندان اعلام کردند متاسفانه سحرگاه گذشته حکم محمد ثلاث اجرا شد»

او پیشتر نیز در یک نامه سرگشاده نوشته بود که موکلش "به شدت شکنجه شده و قاتل فرد دیگری است". به گفته خانم طاهری هیچ شاهد و فیلمی دال بر اینکه محمد ثلاث پشت اتوبوس بوده وجود نداشته و "حتی از اتوبوس انگشت‌نگاری هم نشده که مدرکی وجود داشته باشد او گناهکار است".

زینب طاهری گفته است «برای نخستین بار در تاریخ قضایی جهان، به جای آنکه بازسازی صحنه جرم در محل وقوع حادثه و با حضور متهم و وکیل او و شهود ماجرا و پرسنل ناجا برگزار شود، بازسازی صحنه جرم بدون حضور متهم، وکیل او و شهود ماجرا و در محل آگاهی شاپور انجام شده»

او هم‌چنین پرسیده بود: «با وجود تعداد زیادی دوربین در محل حادثه چرا هیچ‌کدام از فیلم دوربین‌های محل وجود ندارد؟ چرا هیچ شاهدی حتی از پرسنل ناجا حاضر نشد شهادت دهد او پشت فرمان اتوبوس بوده؟ مگر ادعا نکرده‌اید او را از پشت فرمان اتوبوس پایین آورده‌اید؟ پس کجایند آن ماموران که شهادت دهند او پشت فرمان اتوبوس بوده؟ اگر ادله شما محکم بود چرا از اعاده دادرسی او هراس دارید؟ حق برخورداری از دادرسی عادلانه، حق هر انسانی است.»

به گفته وکیل محمد ثلاث، او براثر ضربات شدید باتوم تقریبا نابینا شده بود و اعتراف به قتل را تنها تحت شکنجه شدید از او گرفته‌اند. زینب طاهر نوشته است: «پس از اینکه در دادگاه اول اتهام را رد کرده در آگاهی او را تا سرحد مرگ زدند و شکنجه کردند و انگشتان دستش را شکستند؛ روی سرش با پوتین ایستادند و دنده‌هایش را شکستند! این چه اسلام و عدالتی است؟»

پیش از اعدام محمد ثلاث سازمان عفو بین‌‌الملل در بیانیه‌ای از مقام‌های ایران خواست اجرا این حکم را متوقف کنند و خواستار تجدید دادرسی در این پرونده شد. به گفته عفو بین‌ا‌لملل روند دادرسی محمد ثلاث با استانداردهای جهانی دادرسی عادلانه هیچگونه مطابقتی نداشته است.

دفن جسد ثلاث در بروجرد

ساعتی پس از اعدام محمد ثلاث زینب طاهری وکیل او در تلگرام نوشت: «متاسفانه علیرغم اعتراض و مخالفت خانواده آقای محمد ثلاث و درخواست رسمی برای اعزام به پزشکی قانونی، بدون اذن ولی دم، نیروهای امنیتی در حال دفن جسد در بروجرد هستند.»

به نوشته زینب طاهری ماموران جسد محمد ثلاث را "در حضور بیش از۲۰۰ مامور ضدشورش در قبرستان دارالسلام بروجرد به خاک سپردند".

به اعتقاد خانم طاهری، جلوگیری از انتقال جسد محمد ثلاث به پزشکی قانونی و دفن او در خارج از تهران با هدف جلوگیری از بررسی پیکر توسط پزشکی قانونی بوده است. زینب طاهری نوشته است: «اگر جنایت و شکنجه‌ای بر او مرتکب نشده‌اید از چه هراس دارید؟ این حق خانواده اوست که ظلم روا شده به ثلاث را پیگیری کنند.»

خانم طاهری هم‌چنین اطلاع داده: «بنابر وظیفه خطیری که موکلم مرحوم محمد ثلاث در اثبات بیگناهی‌اش بردوشم نهاده، و با اجازه از او تا فرداشب کلیه مستندات بی‌گناهی قابل انتشار در رسانه‌ها را در اختیار افکار عمومی قرار خواهم داد.»

 

 

 

شیعه فقاهتی و ولایی یک فرقه ضاله در ایران است.

در کشوری که قوانین تنها مرگ را شامل می شوند، مرگ به کسب و کار آنها بدل می شود.

دراین مقاله به بررسی استفاده از سنگسار و اعدام در نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان مجازات کیفری و قوانین جزایی می پردازیم.

سنگسار و اعدام دو مجازاتی هستند که در بعضی از کشورها هنوز اعمال می شوند و باید گفت وحشی ترین و ضد انسانی ترین مجازات های تاریخ بشری هستند. سنگسار یکی از از شرم آورترین حلقه های جنایت دولتی است که کابوس هولناکش هنوز گریبان دنیا و بشریت امروز را رها نکرده است. جمهوری اسلامی تنها نظام سیاسی در دنیاست که سی سال بطور مداوم و سیستماتیک اقدام به صدور و اجرای حکم فجیع سنگسار می کند. در طول این سالها چه بسا زنانی بوده اند که ناله ها و ضجه های شان به گوش کسی نرسیده و در زیر حجاب سکوت و خاموشی دنیا سر و تن شان با سنگ های تعصب و جهالت پاره پاره شده است. زنانی بودند که از وحشت روز موعود سنگسار و اعدام، زندگی در کنج زندانها برایشان تلخ و دردناک شده است. کسانی بودند که از هراس سنگسار و اعدام، به زندگی خود خاتمه داده اند. جمهوری اسلامی یکی از حکومتهایی است که سنگسار و اعدام را در قوانین جزایی کشور ایران  گنجانده است. حال به تعریفی کلی از این دو مجازات و دلایل انجام آنها می پردازیم.

سنگسار: در ایران این حکم به عنوان مجازات برای افراد متأهلی که با فرد دیگری غیر از همسر خود رابطه جنسی برقرار کنند و این رابطه با شهادت چهار نفر شاهدی که دادگاه آنان را عادل تشخیص دهد یا چهار بار اعتراف فردی که مرتکب این عمل شده، ثابت شود، قابل اجراست. اجرای این حکم در ایران همواره با موضع گیری‌های تند و انتقادی از جانب مجامع بین‌المللی و حقوق بشر و تلاش فعالان داخلی برای حذف این مجازات از قوانین جاری روبرو بوده‌است.

اعدام: اعدام که در تاریخ حقوق کیفری سنگین‌ترین مجازات بشری به شمار می‌رود از دیرباز درکشورهای مختلف جهت برخورد با ناقضان قوانین آنها وجود داشته است. انواع روش‌های مجازات اعدام در سراسر جهان شامل مصلوب کردن، غرق کردن، ضرب و شتم منجر به مرگ، سنگسار، سوزاندن در آتش، چهارمیل کردن، دار زدن، تیرباران، صندلی الکتریکی و تزریق کشنده و اتاق گاز جهت مجازات مجرمان به کار می‌رود.

طبق گزارش سازمان عفو ​​بین الملل که از سال 1360 تا 1369 طرح شده است ، 76 نفر در ایران سنگسار شده اند و یک گزارش منتشر شده توسط کمیته بین المللی اعدام در سال های 1370-1388سنگسار 74 نام دیگر را تایید کرده است. بنا براین برآورد می شود که کلیه اعدام ها به شیوه سنگسار در 30 سال گذشته در ایران150 مورد بوده است. با توجه به فعال بودن زنان پیش از انقلاب نسبت به  بعد از انقلاب اسلامی در عرصه های سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و غیره، آمار ها نشان میدهد میزان اعدام ها و سنگسار افزایش یافته است.آمار سنگسار و اعدام در ایران از تمامی کشورهای اسلامی بالاتر است و سالانه صدها نفر به صورت علنی و یا مخفیانه محکوم به مرگ می شوند و طبق گزارش سازمان عفو بین الملل در سال  2016 ایران با سالانه بالاتر از567 نفر اعدامی در رتبه دوم جهان و بعد از کشور چین قرار دارد، یعنی روزانه میانگین سه نفر اعدام میشوند و این آمار بسیار بالایی است.91 درصد از کسانی که درایران محکوم به سنگسار هستند را زنان تشکیل میدهند و طبق داده های موجود، زنان قربانیان اصلی سنگساردر ایران هستند.با توجه به نحوه اداره حکومت در ایران، به دست آوردن گزارش های سیستماتیک و اطلاعات تجربی در مورد سنگسار زنان در داخل کشور بسیار دشوار است. ، زمانی که پارلمان تازه تاسیس مجلس شورای اسلامی قوانین مجازات اسلامی را تصویب کرد، نهادینه سازی سنگسار به عنوان یک معیار کیفری از سال  1982برابر با 1362 هجری شمسی آغاز شد، از زمان تصویب قانون مجازات اسلامی موارد متعددی از سنگسار زنان به مرگ(در کنار شلاق، حلق آویز عمومی، خنجر زدن و زخمی شدن تا مرگ) بر اساس گزارشات جدید از ایران ، فعالیت های زیادی در جامعه جهانی به عنوان ”نه به اعدام و نه به سنگسار” به صورت های مختلف شکل گرفته از قبیل فیلم, مستند, مقالات، روزنامه ها، مجلات و فضای مجازی )اینترنت (که تاثیرات چشمگیری در کاهش این اعمال داشته است، اما متاسفانه متوقف نشده اند و در بسیاری از کشور ها در حال اجراء هستند. آیت الله خمینی بارها اظهار داشت که یک سیستم عادلانه بر اساس اسلام و دستورات انسانی پایه گذاری خواهد کرد و در بیانات خود دوران حکومت رضا شاه 1302 تا 1320و محمدرضا شاه 1320تا 1357 هجری شمسی را حکومتی شوم و فاسد دانست و خواهان پایه گذاری یک حکومت عادل شد که شواهد خلاف جریان را نشان می دهد و آمارهای اعدام و سنگسار و خیلی از موارد دیگر از قبیل فساد مالی ,طلاق ,اعتیاد, ناهنجاری های اجتماعی، فقرو بیکاری....با سیر صعودی همراه بوده و این نشان دهنده آن است که با روی کار آمدن خمینی و حکومت اسلامیش اوضاع نه تنها بهتر نشد که دامنه آن نیز بسیار گسترده تر شد.

 

سیستم عدالت پس از انقلاب ایران شامل کدهای محرمانه، هنجارها و رویه هایی است که بر پایه دیدگاه اسلام شیعه قرار دارد. شیعه یک فرقه در اسلام است که میراث خود را از علی، پسر عموی حضرت محمد می گیرد. فرزندان علی، زنجیره ای از رهبران کاریزماتیک (امامان) را نشان می دهد که با تعلیم مؤمنان به عنوان نایبان خدا شناخته می شوند. از زمانی که فرزندان علی رهبری جامعه شیعه را برعهده گرفتند، وظایف امام روشن تر شد. هر امام یک جانشین را انتخاب می کند و طبق باورهای شیعه، نوعی دانش روحانی را به رهبر بعدی منتقل می کند. امامان به عنوان رهبران معنوی و سیاسی خدمت می کنند.  امامان شیعه بی عیب و نقص و بی نظیر در نظر گرفته می شوند و معتقدند که به نام خداوند حکم می کنند.

 قانون مجازات اسلامی در ایران، قوانین حکومتی شیعی را بیان می کند، جایی که رهبران مذهبی تندرو حاکم بر جامعه هستند. شورای نگهبان ابتدا قانون مجازات اسلامی را در سال 1362 به مدت 5 سال بصورت آزمایشی تصویب کرد. از زمان بازنگری در سال 1370، اجرای آزمایشی قانون بارها و بارها ادامه یافته و آخرین بار تا 1391ادامه داشت.

تصویب اولین نسخه قانون مجازات اسلامی  در سال1362موجب خشم بسیاری از مردم و نگرانی های بین المللی شده بود زیرا اقدامات کیفری قانون شامل مجازات های بی رحمانه و غیر معمول به خصوص در اقدامات خود علیه زنان بود. طبق نظر محققان فمینیستی، قوانین مذهبی اعمال شده در ایران همچنان منافع و حقوق زنان را از طریق سیاست های تبعیض آمیز خود محدود می شمارد. قانون مجازات ایران کاملا نزدیک به قوانین نظری اسلامی است. به طور کلی چهار نوع جرم  و مجازات  در اسلام وجود دارد: حدود، قصاص، تعزیر و دیات.

حدود بخشی از قوانین کیفری اسلام است که مجازات آن در برابر کارهای خلاف عفت و اخلاق اعمال می‌شود و کیفر ثابت و مشخص دارد. موضوع اجرای حدود در زمان غیبت امام عصر، یک بحث جدی فقهی است که اقوال مختلفی درباره آن وجود دارد. از طرفی برخی فقها، قائل به اجرای مطلق حدود شرعی در زمان غیبت هستند و عده‌ای دیگر نیز معتقدند که حدود در زمان غیبت جاری نمی‌شود و صرفاً باید به دست امام معصوم اجرا شود.

زنا: آمیزش جنسی زن و مرد بدون ازدواج

لواط: آمیزش جنسی مقعدی دو مرد

مساحقه: آلت‌مالی دو زن

قذف: نسبت دادن ناروای زنا یا لواط به شخصی با لفظ صریح

ارتداد: خارج شدن از اسلام

شرب خمر: نوشیدن مشروبات الکلی یا آبجو.

سرقت: دزدی بیش از ربع دینار.

قطع طریق: راهزنی

قصاص گروه  دوم مجازات در فقه اسلامی است. این جرم ها شامل انواع قتل و جرایم علیه اشخاص از جمله حمله، ضرب وشتم و سایر آسیب های بدن است که باعث آسیب یا مرگ می شوند.

قصاص در لغت، اسم مصدر از ریشه «قصَّ یقُصُّ» به معنای پی گیری نمودن اثر چیزی است. اما در فقه و حقوق قصاص مجازات مجرم به شکلی معمولاً مشابه جرم را گویند. به عنوان مثال اعدام قاتل به سبب انجام قتل، یا کور کردن فردی که بینایی دیگری را از او گرفته است.

قصاص اصطلاح دو کلمه‌ای و مفهوم آن در جمله تغییر می‌یابد. قص، به معنی کوتاه و در جمله اگر منظور صبحت کردن باشد یعنی کوتاه کردن سخن، مختصر گفتن است. اما در فعل سریع عمل کردن است. چون در اعصار گذشته در ارکان دولت‌ها و حکومت‌ها تعریفی از حبس یا زندان بشکل اصولی وجود نداشت لذا بهترین شکل احقاق حقوق، سریع مجازات کردن بود. مثل کسی که اگر پیش از ظهر فردی را به قتل می‌رساند، در صورت دستگیری تا غروب حکم قصاص، یعنی رسیدگی سریع انجام می‌شد چون محلی برای نگهداری یا بازداشت متهم وجود نداشت.

 مجازات قصاص در قانون اسلامی شامل دو بخش است:

1.قتل

2.آسیب جسمانی

با توجه به ماده 205 قانون مجازات اسلامی قتل عمد مجازاتش قصاص نفس است و در این مورد خانواده قربانی حق دارند فرد قاتل را اعدام کنند و یا ببخشند و یا در ازای دریافت دیه ببخشند.قصاص در حضور خانواده قربانی صورت میگیرد و تنها آنها هستند که می توانند قاتل را ببخشند.

مجازات برای جراحت جسمی یا قطع عضو  پرداخت دیه است که به عنوان «خون بها» نامیده می شود.

تعزیر در حقوق کیفری ایران عبارت از مجازاتی است مادون حد شرعی. به عبارت دیگر تعزیر کیفری است برای جرائمی غیر از آنهایی که در حقوق جزای اسلامی برایشان حد، قصاص و دیه در نظر گرفته شده‌است. تعزیر در شرع از حیث مقدار مشخص نیست و در فقه به کیفری گفته می‌شود که برخلاف حد، قانون‌گذار اندازه‌ای برای آن تعیین نکرده باشد و تعیین آن به صلاحدید قاضی می‌باشد (تعزیر باید کمتر از حد باشد). تعزیر در لغت به معنای تعظیم، تأدیب، نصرت و منع می‌باشد.

ماده ۱۸ قانون مجازات اسلامی مقرر می‌دارد: تعزیر مجازاتی است که مشمول عنوان حد، قصاص یا دیه نیست و به موجب قانون در موارد ارتکاب محرمات شرعی یا نقض مقررات حکومتی تعیین و اعمال می‌گردد. نوع، مقدار، کیفیت اجراء و مقررات مربوط به تخفیف، تعلیق، سقوط و سایر احکام تعزیر به موجب قانون تعیین می‌شود.

دیه ، دیعه یا خون‌بها از قوانین اسلام است و بر اساس تعاریف فقهی، مال یا پولی است که به سبب کشتن انسان یا نقص عضو به کسی که صدمه دیده است یا به بازماندگان او پرداخت می‌شود. در تعریف حقوقی دیه کیفر نقدی است که از مجرم به نفع مجنی‌علیه یا قائم مقام او گرفته شود. میزان دیه از سوی شارع (دادگاه) برای جنایت تعیین شده‌است.

میزان دیه در دین اسلام برای مرد و زن مسلمان و مردان و زنان سایر دین‌های آسمانی متفاوت است.

حال میخواهیم در مورد زنا توضیحی کلی را ارائه کنیم.

در اسلام، به رابطه جنسی مقعدی یا مهبلی با شرایط خاص حقوقی رابطه جنسی میان زن و مرد بدون وجود رابطه ازدواج میان آن‌ها زنا گفته می‌شود. مردی که مرتکب زنا شده‌است را «زانی»، و زن زناکار را «زانیه» می‌خوانند.

زنا دارای موارد مختلفی است که برای هر کدام از آن‌ها کیفرها و حدود جداگانه‌ای در اسلام وجود دارد که در اینجا فقط نام می بریم.

1.زنای با محارم

2.زنای به عنف

3.زنای محصنه

4.زنای غیر محصنه

در اسلام بطور کلی دو راه برای اثبات زنا وجود دارد

اقرار شخص

شهادت چهار نفر شاهد

اگر چنانچه زنای محصنه یک شخص به‌وسیله هر یک از راه‌های فوق ثابت شود، آنگاه مجازات سنگسار در حق شخص زنا کار، با توجه به اینکه زنای وی به‌وسیله کدامیک از راه‌های فوق ثابت شده باشد متفاوت خواهد بود.

  1. اقرار شخص زناکننده که بالغ و عاقل و آزاد است در حال اختیار و بدون ارعاب و ترس چهار مرتبه و بنابر احتیاط در چهار جلسه اعتراف کند که زنا کرده‌است.

اگر زنای محصنه از راه اقرار شخص زنا کار ثابت شود و شخص زناکار هنگام سنگسار از گودال فرار کرد، دیگر او را به گودال برنمی‌گردانند، حتی بنابر احتیاط اگر یک سنگ هم به او نخورده باشد نباید او را بازگردانند.

۲.شهادت چهار نفر شاهد چهار مرد عادل به دیدن عمل شهادت دهند، و اگر سه مرد و دو زن عادل یا دو مرد و چهار زن عادل هم شهادت دهند کافی است و زنا ثابت می‌شود.

اگر زنای محصنه از راه شهادت شهود ثابت شود، آنگاه اگر هنگام سنگسار از گودال فرار کرد، فرار وی فایده ندارد و او را باید به گودال برگردانند و آنقدر سنگسار شود تا بمیرد.

منبع حکم های صادر شده در مورد هر جرمی از قرآن کریم گرفته شده است و به روش های آزمایشی و یا سایر روش های دیگر نیست. قرآن، بالاترین مذهب و مطلق ترین منبع در اسلام برای فرقه های سنی و شیعه است. این فراتر از محدوده این مقاله است که بخواهیم به  صورت گسترده فرقه های اهل تسنن و تشیع را تجزیه و تحلیل کنیم. کافی است بگویم که دو فرقه مشابه هستند، زیرا منابع اصلی آنها قرآن، سنت (آداب و رسوم پیامبر اسلام) است.

در قرآن کریم آیاتی در مورد مجازات زنان و مردان زنا کار آمده است  که مجازات آنها شلاق یا حبس در منزل است و چند آیه های را در ادامه می آوریم اما هیچ نشانه ای از سنگسار نیست پس چرا کشورهای مسلمان مانند ایران و نیجریه ادعا می کنند که اعمال سنگسار زنان به مرگ یک عمل اسلامی است؟

سوره نساء'آیات ۱۵٬۱۶٬۲۲٬۲۴٬

و از زنان شما کسانی که مرتکب زنا می‌شوند چهار نفر از مسلمانان به عنوان شاهد بر آنان بطلبید پس اگر شهادت دادند آنان [=زنان] را در خانه‌ها (ی خود) نگاه دارید تا مرگشان فرا رسد یا خدا راهی برای آنان قرار دهد.

و از میان شما آن دو تن را که مرتکب زشتکاری می‌شوند آزارشان دهید پس اگر توبه کردند و درستکار شدند از آنان صرفنظر کنید زیرا خداوند توبه‌پذیر مهربان است.

و با زنانی که پدرانتان به ازدواج خود درآورده‌اند نکاح مکنید مگر آنچه که پیشتر رخ داده است چرا که آن زشتکاری و [مایه] دشمنی و بد راهی بوده‌است.

و زنان شوهردار [نیز بر شما حرام شده است] به استثنای زنانی که مالک آنان شده‌اید [این] فریضه الهی است که بر شما مقرر گردیده است و غیر از این [زنان نامبرده] برای شما حلال است که [زنان دیگر را] به وسیله اموال خود طلب کنید در صورتی که پاکدامن باشید و زناکار نباشید و زنانی را که متعه کرده‌اید مهرشان را به عنوان فریضه‌ای به آنان بدهید و بر شما گناهی نیست که پس از مقرر با یکدیگر توافق کنید مسلماً خداوند دانای حکیم است

سوره نور آیات ۲٬۳٬

هر یک از زن و مرد زناکار را صد تازیانه بزنید؛ و نباید رأفت (و محبّت کاذب) نسبت به آن دو شما را از اجرای حکم الهی مانع شود، اگر به خدا و روز جزا ایمان دارید! و باید گروهی از مؤمنان مجازاتشان را مشاهده کنند!

 (سوره نور-آیه ۳)

مرد زناکار جز با زن زناکار یا مشرک ازدواج نمی‌کند؛ و زن زناکار را، جز مرد زناکار یا مشرک، به ازدواج خود درنمی‌آورد؛ و این کار بر مؤمنان حرام شده است!

و سوره فرقان آیه ۶۸،

و کسانی که معبود دیگری را با خداوند نمی‌خوانند؛ و انسانی را که خداوند خونش را حرام شمرده، جز بحق نمی‌کشند؛ و زنا نمی‌کنند؛ و هر کس چنین کند، مجازات سختی خواهد دید!

نسخ در «قرآن» «به معنای کشف از تمام شدن عمر حکمی از احکام است. معنای دیگر کلمه نسخ، نقل یک نسخه کتاب به نسخه‌ای دیگر است، و این عمل را از این جهت نسخ می‌گویند، که گوئی کتاب اولی را از بین برده، و کتابی دیگر بجایش آورده‌اند.» برخی از نویسندگان نسخ را صرفاً در امور شرعی‌ و برخی دیگر هم در مورد امور شرعی و هم در امور تکوینی می‌دانند. ناسخ و منسوخ، دو دسته از آیات قرآن اند: ناسخ، آیاتی است که پس از نزول جای حکم آیاتی را که قبلاً نازل شده و مورد عمل بوده می‌گیرد. منسوخ، همان آیات قبلی است که با نزول آیات ناسخ، زمان عمل به آنها پایان می‌یابد.

طبق روایات از زمان پیامبر و خلیفه دوم عمر و حضرت علی حکم زنا سنگسار  بوده است و موارد متعددی در آن زمان به سنگسار محکوم شده بودند.از آنجا که در قران آیه ای وجود ندارد که حکم سنگسار را تایید کند بسیاری از علما و صاحب نظران علوم اسلامی بر این باورند که چون قرآن طی چند سال به صورت وحی به پیامبر نازل شد نسخ صورت گرفته است و  رهبران مسلمان از اقدامات پیامبر برای هدایت رفتارهای آینده خود استفاده کردند. یک مکتب فکری وجود دارد که استدلال می کند که سنگسار، همانطور که امروز ما آن را "سنگسار به مرگ" می دانیم، یک حکم تعیین شده بعد از محمد است که به خلیفه دوم عمر وابسته است. بدین ترتیب، خلیفه دوم حکم سنگسار را به عنوان یک اقدام مجاز ماندگار دانست به دلیل اینکه آیاتی از قرآن کریم حذف شده است.در کتابی به اسم نسخ در قرآن به نویسندگی روسلان عبدالرحیم خلاصه ای عالی از حدیث را که توسط خلیفه دوم اسلام نقل شده است به شرح زیر ارائه می دهد :محمد یک بار اعلام کرد: خدا راه را برای زنان تعیین کرده است: برای باکره (البریک) با باکره، صد شلاق و یک سال در تبعید، و برای غیر باکره (الطیب) با غیر باکره، صد ضربه شلاق و سنگسار.

ابن عباس: عمر یک بار اعتراف کرد: من میترسم از روزی که مردم میگویند ، "ما در" کتاب خدا "" سنگسار "(" ریم ") را پیدا نمی کنیم و به این ترتیب  با رها کردن آنچه که توسط وحی الهی تعیین شده است ازبین میروند ."سنگسار" واقعا در برابر کسی که مرتکب زنا می شود و بر اساس شواهد غیرقابل پیش بینی، بارداری یا اعتراف اثبات شده است. رسول خدا سنگسار کرد و ما نیز پس از او سنگسار کردیم.

روایات بسیاری از خلیفه دوم,حضرت علی,عایشه زن پیامبر و اصحاب دیگر پیامبر نقل شده است که بر این باورندکه  سنگسار در قرآن ذکر نشده است  و تنها اشاره به حدیث و سخنان پیامبر است.

استدلال می رود که فقه اسلامی بر اساس چهار اصل اصلی (مبانی) استوار است. اینها عبارتند از: لغو تدریجی رفتارها، کاهش آسیب، رفاه اجتماعی و فردی و عدالت. با توجه به این مبانی فقه، چگونه می توانیم سنگسار امروز در ایران را نه تنها با اصول دینی اسلام، بلکه با مبانی قوانین اسلامی مقایسه کنیم؟

بحث در مورد سنگسار در اسلام و انجام آن در ایران مورد بحث قرار گرفت . اما این مسئله که وضعیت و اعتبار حقوقی زنان بعد از انقلاب اسلامی به شدت کاهش یافته است کاملا واضح و روشن است و چیز جدیدی نیست که اکثر مردم جهان از آن مطلع و آگاه نباشند. در ابتدا و قبل از ایجاد نهاد های قانونی ,قانون هایی برای محدود کردن حقوق زنان در نظر گرفته شد.تمام تلاش های که برای حقوق زنان و مدرنیزاسیون در قبل از انقلاب اسلامی شده بود در ظرف دو هفته پس  از به روی کار آمدن انقلاب اسلامی ایران کاملا تغییر کرد و سرکوب زنان در ایران آغاز شد.

تصمیم گیری های سرکوبگرانه در مورد پوشش اجباری زنان، عدم اجازه دادن به زنان در امر قضاوت، تقسیم اجباری مدارس و دانشگاه ها و جداسازی جنسیت در فضاهای عمومی صورت گرفت. در حالی که در دوره بین سال های 1376 تا  1384تلاش هایی برای اصلاح وجود داشت اما با این حال تلاش ها بی حاصل  بود. در سال 1382 اصلاح طلبان سلطه پارلمانی خود را از دست دادند و در سال 1384 ریاست جمهوری را از دست دادند. در این زمینه اصلاحات، رئیس قوه قضائیه در سال1381 ادعا کرد که عمدتا ممنوعیت سنگسار وجود دارد. با این حال، چندین بار در این دوره اتفاق افتاده بود و آمارها نشان می دهد ایران بیشترین اعدام زنان را در جهان داشته است.

در بحث حقوقی بین زن و شوهردر ایران که از قوانین اسلامی منشا گرفته است کفه ترازو به سمت مرد سنگینی می کند برای مثال حقوق طلاق,نگهداری از کودکان,سن ازدواج و این نشان دهنده این است که زنان چگونه مورد ناعدالتی قرار گرفته اند.

در قرآن 16 آیه وجود دارد که به زنا پرداخته اند، اما هیچ یک از آنها سنگسار نیستند. با این حال، مجازات سنگسار به نام "شریعت مقدس" همانطور که بالاتر در این مقاله دیده می شود، به طور گسترده و بدون شک در ایران مورد استفاده قرار می گیرد

جمهوری اسلامی تنها حکومتی نیست که به نام اسلام به سنگسار  زنا می پردازد. اگرچه اکثریت مطلق کشورهای اسلامی حکم سنگسار را از بین برده اند؛ اما هنوز در بسیاری از کشورهای اسلامی آن را اجرا می کنند. تعدادی از کشورهای اسلامی سنگسار را به دلیل اینکه حکم برگرفته از قرآن است و پیامبر (ص) و معاونان وی (خلیفه) این حکم را اجرا کرده اند هنوز در قانون مجازات خود دارند. این کشورها عبارتند از بنگلادش، موریتانی، نیجریه، پاکستان، عربستان سعودی، سنگال، سومالی و سودان.

با این تفاسیر آنچه ما در ایران کنونی میبینیم نوعی خشونت جنسیتی مبتنی بر قوانینی است که توسط دولت حاکم تعیین شده است.این  یک شکل قانونی خشونت قانونی علیه زنان  است.سنگسار و اعدام  شکلی از انسان کشی در ایران معاصر است.در ایران کنونی” مرد سالاری و دیکتاتوری ”در خانواده و اجتماع، نوعی قانونی محسوب می شود و این ها برگرفته از کتاب قوانین مذهبی در این کشور است.

به دلیل ماهیت دینی جمهوری اسلامی ایران، نوع تحقیقاتی که به طور معمول به کار می رود در جمع آوری داده های سیستماتیک در جوامع دموکراتیک بسیار آسان است. به عنوان مثال، دسترسی به دادگاه ,دادگستری و دادرسی به محققین اجازه می دهد که با استفاده از اطلاعات تحلیل های گسترده ای درباره ماهیت اتهامات جنایی و نحوه برخورد آن ها به وجود بیاورند ،که این امر در ایران ساده نیست. همین موضوع در مورد پرونده های پلیس در رابطه با جستجو و سایر جنبه های مربوط به اجرای قوانین یا تحقیقات جنایی نیز صادق است.

اکثر داده ها در این مقاله با ارجاع به منابع ثانویه از جمله اخبار و رسانه های چاپی منتشر شده اند که نتایج اخبار اعدام پس از انتشار توسط مقامات جمع آوری شده است. با این پیش فرض که رسانه های خبری و رسانه های ایران تحت  محدودیت شدید قرار می گیرند  اخبار و رسانه های چاپی مجبور به پیروی از خبرهای دولتی هستند. محققان متعددی که در زمینه مسایل جنسیتی در خاورمیانه تحقیق می کنند، ناتوانی خود در دسترسی به نوع داده های قابل اطمینان سیستماتیک که معمولا در دسترس محققان جوامع دموکراتیک است را ،گزارش کرده اند. با این وجود، علیرغم محدودیت های منابع موجود، تجزیه و تحلیل این موضوعات برای ایجاد درک نسبی از وضعیت زنان در سراسر جهان مهم هستند محققان باید قادر به انجام تحقیقات سیستماتیک "کلاسیک" در آن کشورها باشند.

 

 

نوشته شده توسط: امید محمدی

 

 

با وجود تلاش هواداران محیط زیست و وعده همکاری مسئولان منطقه، وضعیت تالاب انزلی حادتر می‌شود و عمق آب تالاب همچنان رو به کاهش است. در سال جاری حتی در بعضی از بخش‌های عمیق تالاب، ارتفاع آب تنها به نیم متر می‌رسد.

نایب دبیر شبکه سمن‌های محیط ‌زیست نسبت به وضعیت تالاب‌ها در استان گیلان و به ویژه "وضعیت حاد تالاب انزلی" هشدار داد.

خانم زهرا جنسی روز چهارشنبه (۱۶ خرداد/ ۶ ژوئن) در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفت: «متاسفانه تالاب‌های با ارزش ما در حال از دست رفتن هستند و اقدام عاجل و اثرگذاری در این خصوص نمی‌شود.»

این فعال محیط زیست به وضعیت تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: «متاسفانه سال‌هاست که عمق بسیاری از بخش‌های عمیق انزلی به یک متر رسیده، این درحالی است که امسال در همین بخش‌ها نیم ‌متر آب هم وجود ندارد.»

تالاب انزلی در استان گیلان در حدود ۴۰ کیلومتری شمال رشت و در جنوب بندر انزلی واقع است. این تالاب یکی از بزرگ‌ترین زیست‌گاه‌های طبیعی جانوران به ویژه پرندگان به حساب می‌آید. سالانه هزاران پرنده مهاجر از سمت شمال به این تالاب می‌آیند.

کاهش عمق آب در تالاب انزلی می‌تواند فاجعه زیست‌محیطی را در منطقه ایجاد کند. 

گردشگری افسارگسیخته

زهرا جنسی با اشاره به این که برنامه‌ریزی‌های عنوان شده برای نجات تالاب‌های گیلان هنوز به مرحله عملی نرسیده و در حد حرف باقی مانده است، نسبت به گردشگری بی‌رویه و کنترل نشده و نیز عدم توجه به حفظ طبیعت تالاب هشدار داد.

او گفت که تالاب‌های گیلان به عنوان ذخیره زیستگاهی باید حفظ شوند، "اما در این روزها به سمت گردشگری می‌روند که ممکن است افسار گسیخته شود".

نائب دبیر شبکه سمن‌های محیط ‌زیست در ادامه گفت‌وگو با ایلنا با بیان این که فعالان محیط‌ زیست نمی‌خواهند محدوده‌های زیستی خالی از مردم باشد، اظهار داشت: «ما موافق گردشگری ضابطه‌مند هستیم، اما این ضابطه باید مشخص شود. اگرچه بسیاری از طرح‌های عمرانی پیوست زیست‌محیطی دارند، اما متاسفانه در عمل به خیلی از بندهای این پیوست‌های زیست‌محیطی عمل نمی‌شود.»

خانم جنسی نسبت به عواقب بی‌توجهی نسبت به وضعیت هشداردهنده تالاب‌های گیلان از تالاب انزلی به عنوان "یکی از تالاب‌های استراتژیک" نام برد و گفت: «[این تالاب] به غیر از اینکه یک تالاب بین‌المللی است، در صورتی که خشک شود پیامدهای اقتصادی و اجتماعی بسیار زیادی هم برای مردم خواهد داشت. یعنی اگر نخواهیم از دریچه محیط‌ زیست به آن توجه کنیم درصورتی که تالاب انزلی خشک شود، با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهیم شد و همین اتفاق برای خیلی از تالاب‌ها با وسعت کم یا زیاد در حال وقوع است.»

آلودگی روزافزون آب

 یکی از مشکلاتی که تالاب انزلی از سال‌ها پیش با آن روبروست آلودگی روزافزون آب است. به گفته کارشناسان ورود فاضلاب شهری و روستایی به تالاب و همچنین پسماند کارخانه‌های اطراف به رودخانه‌ها، از جمله دو رودخانه زرجوب و گوهررود، باعث آلودگی هر چه بیشتر تالاب انزلی شده است.

زهرا جنسی در باره راه نجات از آلودگی تالاب انزلی پیشنهاد کرد: «برای نجات انزلی باید ورودی‌های انزلی را پاکسازی کرد. زرجوب و گوهررود از جمله آلوده‌ترین رودخانه‌هایی هستند که شاید در دنیا وجود دارند و ما در کنار این رودخانه‌های آلوده زندگی می‌کنیم.»

عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، ۲ خرداد سال جاری (۱۳۹۷) از صدور مجوز توسط وزارت کشور برای شبکه سمن‌های محیط زیست، به عنوان مجموعه‌ای از سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی خبر داد و گفت که با صدور این مجوز، این شبکه دارای جایگاه رسمی شده است.

دو هفته پس از هک مانیتورهای فرودگاه مشهد، مانیتورهای فرودگاه تبریز هم هک شدند.

این هک توسط گروهی که خود را "تپندگان" می‌نامند صورت گرفته و طبق گزارش‌ها، روی مانیتورها پیام‌هایی در حمایت از اعتراض‌ها در ایران و هشتگ #اعتصابات_کامیونداران دیده شده است.

گروه تپندگان گفته است "در یک اقدام اعتراض آمیز دیگر بر سیستم‌های کامپیوتری فرودگاه تبریز مسلط شدیم." در این پیام آمده "مسئولین فرودگاه مجبور به خاموش کردن تمام مانیتورهای فرودگاه برای مدت طولانی شدند. دیگر صدایمان را در گلو خفه نخواهند کرد و ما به این اقدامات ادامه خواهیم داد."

مقام‌های ایران گفته‌اند "اقدامات لازم" برای شناسایی هکرها در دست پیگیری است.

سایت فرودگاه بین‌المللی مشهد پنج‌شنبه شب، سوم خرداد، برای مدت کوتاهی هک شد و تصاویری از اعتراض‌های دی ماه سال پیش روی تابلوها و تلویزیون‌های تبلیغاتی فرودگاه مشاهده شد.

گروه "تپندگان" مسئولیت حمله به سایت فرودگاه مشهد را بر عهده گرفته بود.

مقام‌های مشهد هک سایت فرودگاه را تائید کرده و گفته بودند کل ماجرا "دقایقی بیش به طول نینجامیده بود."

معاون دیوان عالی جمهوری اسلامی خبر پذیرش درخواست اعاده دادرسی محمد ثلاث را نادرست خواند. پیش‌تر وکیل محمد ثلاث، که متهم به زیر گرفتن سه تن از ماموارن انتظامی است، از پذیرش اعاده دادرسی موکلش خبر داده بود.

غلامرضا انصاری، معاون دیوان عالی جمهوری اسلامی می‌گوید این خبر که درخواست اعاده دادرسی محمد ثلاث پذیرفته شده است، درست نیست.

خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه (۲۹ مه/۸ خرداد) به نقل از او می‌افزاید که پرونده محمد ثلاث به شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور ارجاع شده و در دست بررسی است، اما "شعبه هنوز تصمیمی مبنی بر رد یا پذیرش درخواست نگرفته است".

محمد ثلاث از دراویش گنابادی است که متهم به کشتن سه تن از نیروهای انتظامی است. در پرونده او آمده است که او در روز ۳۰ دیماه گذشته در تجمع دراویش در خیابان پاسداران تهران و برای جلوگیری از بازداشت نورعلی تابنده، قطب دروایش گنابادی با اتوبوسی این مأموران را زیر گرفته است.

پیش‌تر زینب طاهری، وکیل‌مدافع محمد ثلاث به خبرگزاری ایسنا گفته بود که پرونده موکلش به شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور ارجاع شده و قرار است فردا (چهارشنبه ۹ خرداد/۳۰ مه) لایحه تکمیلی در رابطه با این پرونده را به این شعبه ارائه کند. درخواست اعاده دادرسی اول خردادماه به دیوان عالی ارائه شده بود.

وکیل مدافع محمد ثلاث پیش از این در گفت‌وگو با دویچه‌‌وله گفته بود که او قبل از حادثه بازداشت شده و راننده اتوبوس یاد شده نبوده است. همزمان با حوادث خیابان پاسداران فیلم کوتاهی از محمد ثلاث در شبکه‌های اجتماعی پخش شده بود که او را در حالی که به شدت کتک خورده و زخمی بود نشان می‌داد. ثلاث در این فیلم در حالی که به سختی سخن می‌گفت، به جرم خود اعتراف می‌کند.

وکیل‌ مدافع آقای ثلاث پس از ملاقات با موکل‌اش گفته است که محمد ثلاث پس از دستگیری به شدت مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفته و مجبور به اعتراف شده است.

شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران پرونده محمد ثلاث را "یکی از کامل‌ترین پرونده‌های قضایی" دانسته است. محمد ثلاث روز ۲۸ اسفند گذشته به قصاص محکوم شد.

شماری از چهره‌های سرشناس سینمای ایران دعوت حسن روحانی برای شرکت در مراسم افطاری رئیس‌جمهور در شامگاه سه‌شنبه هشتم خرداد را رد کردند. این هنرمندان از جمله به وضعیت بد معیشتی مردم معترض هستند.

آناهيتا همتی، مهناز افشار، پرویز پرستویی، شیلا خداداد، برزو ارجمند، احسان کرمی و فلور نظری جمعی از هنرمندان سرشناس ایران هستند که دعوت به مراسم افطاری رئیس جمهور رد کردند. 

آناهیتا همتی یکی از نخستین چهره‌هایی بود که با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در اینستاگرام، دعوت حسن روحانی را رد کرد. او پیام خود با اشاره به وضعیت بد اقتصادی مردم و سفره‌ای که "روز به روز خالی‌تر می‌شود" آغاز کرده است.

آنهاهیتا همتی که به دلیل "دور بودن برنامه‌های تلویزیون از زندگی واقعی مردم" چندی است از تلویزیون ایران فاصله گرفته، در پیام سرگشاده خود خطاب به حسن روحانی از گسترش فقر و ناکارآمدی حکومت در حل مشکلات جامعه  و سرکوب هرنوع حرکت اعتراضی انتقاد کرده و نوشته است: «سرپنجه آهنین گلویمان را سالهاست که سخت می‌فشارد در حال خفه شدینم... »

مهناز افشار، یکی دیگر از هنرمندانی است که دعوت حسن روحانی را رد کرده در پیام خود از او خواسته است آتنا دائمی را که به تازگی در زندان ۳۰ ساله شده به مراسم افطار رئیس‌جمهور دعوت کند. آتنا دائمی، فعال حقوق کودکان  به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به هفت سال حبس محکوم شده است.

پرویز پرستویی هم دعوت حسن روحانی به مراسم افطاری رئیس‌جمهور را رد کرده است. او با اشاره به "وضعیت بسیار بد" اقتصادی و روحی مردم، نوشته صرف هزینه‌های بالا برای برگزاری چنین مراسمی را ضروری نمی‌د‌اند.

مراسم افطار رئيس‌جمهور شامگاه سه‌شنبه هشتم خرداد برگزار می‌شود. این مراسم سال گذشته با استقابل جمع کثیری از چهره‌های هنری و فرهنگی ایران همراه بود که در انتخابات ریاست‌جمهوری از حسن روحانی حمایت کردند.

اعتراض آنها به حسن روحانی واکنش‌های متفاوتی به همراه داشته است. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی حرکت هنرمندان معترض را قابل تقدیر می‌دانند و از آن حمایت می‌کنند. در مقابل برخی معتقدند اعتراض به روحانی در

شرایط کنونی کار سختی نیست و خواستار آن هستند که هنرمندان دیگر نهادها را هم نقد کنند. 

 

 
 تقی رحمانی روزنامه‌نگار و منتقدی که ۱۵ سال از عمر خود را پشت میله‌های زندان سپری کرده و حال خارج از کشور زندگی می‌کند معتقد است که هنرمندان معترض می‌توانستند به مراسم روند و با شور و حال هنری اعتراض خود را بیان کنند و تأثیرگذارتر باشند.
 

مسئولان آموزش و پرورش تجاوز به گروهی از دانش‌‌آموزان مدرسه‌ای در غرب تهران را تأیید کرده‌اند. محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش به بازرس ویژه خود برای رسیدگی به این ماجرا دستور فوری داده است. فرد خاطی بازداشت شده است.

خبر آزار جنسی گروهی از دانش‌‌آموزان توسط یکی از مسئولان دبیرستان پسرانه مقطع متوسطه اول، واقع در یک مجتمع آموزشی غیر انتفاعی در منطقه ۲ تهران توسط مسئولان آموزش و پرورش این منطقه تأیید شد. به گزارش خبرآنلاین، مسئولان آموزش و پرورش منطقه ۲ گفته‌اند هیأتی برای رسیدگی به این مسئله در آموزش و پرورش تشکیل شده و از مراجع قضایی خواسته شده که وارد این پرونده بشوند.

خبرآنلاین که پیش از این خبری در این باره منتشر کرده می‌گوید، فیلمی از این موضوع در اختیارش قرار گرفته که در آن والدین نسبت به بی‌توجهی آموزش و پرورش شکوه می‌کنند.

همزمان خبرگزاری ایسنا نیز گزارش داده که محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در حکمی حسین بزرگی‌زاده، مشاور و بازرس ویژه خود را مسئول رسیدگی به این ماجرا کرده است. 

ناصر کوهستانی، مدیر آموزش و پرورش منطقه ۲ تهران می‌گوید: «در پی ادعای مطرح شده مبنی بر تحریک تعدادی از دانش‌آموزان توسط یكی از نیروهای آزاد واحد آموزشی مذكور به عمل غیراخلاقی، پرونده‌ای در مراجع قضایی با شكایت والدین و پیگیری مسئولین منطقه تشكیل شده است.»

این عمل توسط "معاون انضباطی" مدرسه انجام شده که پس از آگاهی از این مسئله "از حضور وی در مدرسه جلوگیری گردیده و همچنین حكم مدیر آموزشگاه غیر دولتی به حالت تعلیق درآمده است. به گفته ناصر کوهستانی فرد خاطی بازداشت شده و پرونده‌اش در مجتمع قضایی بعثت در حال بررسی است. در ضمن مقرر گردید با تكمیل پرونده این آموزشگاه در شورای نظارت منطقه تصمیم‌گیری نهایی برای توقف فعالیت این آموزشگاه به عمل آید".

ناصر کوهستانی می‌گوید، پیش از این ماجرا از این فرد هیچ شکایتی از سوی دانش‌آموزان یا اولیای آن‌ها دریافت نشده است. او تأکید می‌کند، آموزش و پرورش انتظار دارد که در صورت اثبات جرم مراجع قضایی "به‌شدت" با خاطی برخورد کنند.

اخباری تأییدنشده در مورد "آقازاده بودن متجاوز"

در شبکه‌های اجتماعی اخباری تأیید‌نشده درج شده که در آنها ادعا می‌شود متجاوز فرزند یک روحانی سرشناس است. 
مسیح علی‌نژاد، خبرنگار ایرانی ساکن آمریکا نیز در توییتر به این فیلم ارسالی اشاره می‌کند. او در صفحه کاربری خود می‌نویسد: «متجاوز آقازاده است. می‌خواهند پرونده را مختومه کنند. فیلم‌ها و مستندات بیشتری رسیده که منتشر می‌کنم.»

هدا هاشمی‌، خبرنگار روزنامه ایران در صفحه کاربری خود در توییتر نوشته است: «وزارت آموزش و پرورش تجاوز ناظم مدرسه به گروهی از دانش‌آموزان را تأیید و گفته ناظم دستگیر شده، اما با وثیقه آزاد شده (چون خانواده پرنفوذی بودند) مدیر مدرسه عزل شده و مدرسه هم لغو پروانه می‌شود.»

او در توییتی دیگر نوشت: «چرا الان که فیلم منتشر شده تأیید کردند، اما این موضوع برای یک ماه پیش که تأیید نشده بود."

پدر یکی از این دانش‌‌آموزان به خبرآنلاین گفته است: «پسر من از چند ماه پیش پرخاشگر و به شدت عصبی شده بود و حتی ما تصور می‌کردیم دچار بیماری شده است. او را پیش پزشک بردیم و روند درمان برای پرخاشگری او ادامه یافت تا این که پسرم گفت در مدرسه چه بلایی به سرش آمده است.»

او "یکی از مسئولان مدرسه" را متهم شناخته و می‌گوید، این فرد نزد پلیس اقرار کرده که "با پخش تصاویر مستهجن از طریق گوشی تلفن همراه، بچه‌ها را وادار به اعمال غیر اخلاقی می‌کرده است."

اولیای دانش‌آموزان به خبرآنلاین گفته‌اند، این دانش‌‌آموزان در حال حاضر "تحت درمان روانشناسی هستند و از لحاظ روحی و روانی به شدت آسیب دیده‌اند".

امنیت غذایی استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی بحرانی است. در سیستان و بلوچستان ۷۵ درصد مردم در فقر غذایی به سر می‌برند. نمایندگان این استان خواستار اقدام اضطراری دولت برای رفع این بحران هستند.

محمدنعیم امینی‌فرد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، روز یکشنبه (۶ خرداد/۲۷ مه) امنیت غذایی در چهار استان کشور را بحرانی خواند. او در مصاحبه با ایلنا گفت که در نتیجه خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان بخشی از دامداری این استان از بین رفته است. او افزود: «این خشکسالی مردم روستاها را در شهرهای زابل، زاهدان و چابهار به حاشیه‌های شهرها کشانده و فاکتورهایی که مربوط به امنیت غذایی است را به قهقرا برده‌است.»

به گفته آقای امینی‌فرد که رئیس مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان است، پژوهش‌های دانشگاهی به عمل آمده در سیستان و بلوچستان نشان می‌دهد که میزان قد و وزن ساکنان این استان نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین‌تر است.

درخواست توزیع سبدهای غذایی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برای مبارزه و رفع این بحران به دولت پیشنهاد کرده است که "دولت باید اولاً اقدامی اضطراری در خصوص توزیع سبدهای غذایی کند و سپس توانمندسازی مردم این منطقه و ایجاد اشتغال را در دستور کار خود قرار دهد."

این نماینده مجلس ضمن اشاره به نقش مثبت گروه‌های مردم نهاد NGO گفته است که "انجمن مردمی ضدگرسنگی" اقداماتی را در خصوص توزیع، جمع آوری و انبار مواد غذایی صورت داده‌ است که موثر بوده و می‌تواند مشکل این منطقه را حل کند.

وضعیت استان سیستان و بلوچستان به لحاظ شاخص فقر و گرسنگی، کم آبی و خشکسالی با استان‌های دیگر و از جمله سه استانی که با بحران امنیت غذایی مواجه شدند تفاوت دارد.

اگرچه مسئولین آمار و ارقام دقیقی در ارتباط با بحرانی بودن امنیت غذایی استان‌های کشورعنوان نکرده‌اند ولی امینی‌فرد، نماینده مردم ایرانشهر که خود عنوان عضو کمیسیون بهداشت و درمان است می‌گوید استان سیستان و بلوچستان "با اختلاف" رتبه اول را در بحران امنیت غذایی به دست آورده است.

نیمی از ساکنین زاهدان آب سالم لوله‌کشی ندارند

به گفته علی یارمحمدی نماینده دیگر سیستان و بلوچستان "۷۵ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان فقر امنیت غذایی دارند." او در شرح اوضاع نامطلوب این استان تاکید می‌کند که "مردم روستاهای این استان آب سالم برای خوردن ندارند، نان ندارند" و در نتیجه مشکلات استخوان‌بندی و گوارشی در این استان رایج شده است.

یارمحمدی، نماینده زاهدان اضافه کرد حتی در خود شهر زاهدان که حدود ۶۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند بالغ بر ۳۵۰ هزار نفر آب سالم لوله کشی ندارند و در بسیاری از نقاط  این شهر با تانکر آبرسانی می‌شود.

معاون وزیر نیرو: چیزی به عنوان خشکسالی وجود ندارد

از طرفی بحث خشکسالی، کم‌آبی در محافل رسانه‌ای و سیاسی کشور ادامه دارد. عباس سروش ، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در گفت‌وگوی مفصل با ایسنا به موضوع خشکسالی و کم‌آبی اشاره می‌کند.

سروش با اشاره به میزان بارندگی و مصرف آب در ۵۰ سال گذشته در کشور نتیجه می‌گیرد که "از آب‌زیرزمینی بیش از ظرفیت استفاده شده و منبع جدید دیگری نیز جایگزین آن نشده است".

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: «طی این سال‌ها هرگز بارندگی بالای متوسط درازمدت (۴۹ ساله) را تجربه نکرده‌ایم، به همین دلیل ما در وزارت نیرو پذیرفته‌ایم که چیزی به عنوان خشکسالی وجود ندارد، چرا که خشکسالی به این معناست که ممکن است یک سال خشکسالی و یک سال ترسالی باشد، اما در حال حاضر پذیرفته‌ایم که با کم آبی طولانی مدت مواجه هستیم و به دلیل مجموعه شرایط تغییرات اقلیمی این مسئله به وجود آمده است.»

صفحه1 از2
Go to top