خواسته کارشناسان حقوقی سازمان ملل: آزادی فوری نازنین زاغری

به گزارش از جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از رادیو فرهنگ در پی طرح اتهامات جدید علیه نازنین زاغری رتکلیف، کارشناسان مسائل حقوق بشر سازمان ملل خواستار آزادی فوری او شدند. اخیرا سپاه پاسداران سه اتهام جدید علیه این شهروند ایرانی-بریتانیایی مطرح کرده است.

کارشناسان مسائل حقوق بشر سازمان ملل روز ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) با انتشار بیانیه‌ای نسبت به وضعیت نازنین زاغری ابراز نگرانی کردند. دو هفته پیش، اتهامات جدیدی علیه نازنین زاغری از سوی دادسرای زندان اوین مطرح شده بود. این اتهامات جدید از جمله شامل مواردی چون دریافت پول از بی‌بی‌سی و بنیاد نیکوکاری تامسون رویترز، و همچنین شرکت در تظاهرات جلوی سفارت جمهوری اسلامی در لندن می‌شود.

بر اساس بیانیه یادشده، این اتهامات می‌تواند مدت حبس نازنین زاغری را تا ۱۶ سال افزایش دهد.

در این بیانیه آمده است: «ما معتقدیم که خانم زاغری-رتکلیف به شکل خودسرانه به زندان افتاده است و حق او برای دسترسی به یک محاکمه عادلانه در برابر یک دادگاه مستقل و بی‌طرف سلب شده است.»

کارشناسان مسائل حقوق بشر سازمان ملل رفتار ایران را نقض آشکار قوانین بین‌الملل دانسته‌اند.

در این بیانیه همچنین آمده است: «ما به‌شدت نگران تاثیر طرح اتهامات جدید بر وضعیت روحی و جسمی خانم زاغری هستیم. ما از مسئولان ایران می‌خواهیم که خانم زاغری را فورا آزاد کرده و سلامت جسمانی و روحی او را تضمین کنند.»

گفته می‌شود که خانم زاغری در هنگام طرح اتهامات جدید در دادسرای اوین از حق بهره گرفتن از حضور وکیل خود محروم بوده است. از آن گذشته، وکیل خانم زاغری نیز در جریان اتهامات جدید قرار نگرفته است.

کارشناسان مسائل حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده‌اند که در ارتباط با خواست آزادی فوری نازنین زاغری، به تماس‌های خود با مقامات و مسئولان ایران ادامه خواهند داد.

 

 

 

 

تنظیم کننده امید محمدی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top