برندگان جایزه صلح نوبل خواستار آزادی احمدرضا جلالی شدند

دهها برنده جایزه صلح نوبل در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، خواستار دخالت او در پرونده احمدرضا جلالی و آزادی پزشک زندانی درایران شدند. این سومین نامه‌ای است که این گروه ذر یک سال گذشته به رهبران ایران نوشته‌اند.

در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۲۱ برنده جایزه صلح نوبل از وی خواسته‌اند شخصا در پرونده احمدرضا جلالی، پزشک زندانی در ایران دخالت کرده و موجبات آزادی این زندانی را فراهم آورد.

به گزارش "کمپین حقوق بشر در ایران" این نامه در تاریخ ۱۹ آذر ۹۷ (۹ دسامبر ۲۰۱۸) نوشته شده و سومین نامه‌ای است که این گروه در یک سال گذشته درباره احمدرضا جلالی به مقام‌های جمهوری اسلامی نوشته‌ است. نویسندگان نامه این بار به‌طور مستقیم از رهبر  جمهوری اسلامی درخواست آزادی دکتر جلالی را داشته‌اند. دو نامه قبلی برندگان جایزه صلح نوبل  پاسخی از سوی مقام‌های ایران نگرفته است.

برندگان جایزه صلح نوبل در بخشی از نامه خود نوشته‌اند طبق اطلاعات موثقی که به دست‌شان رسیده، می‌دانند وضعیت پزشکی احمدرضا جلالی در زندان به سرعت رو به وخامت است و او به شدت نیاز به درمان پزشکی دارد. برندگان جایزه صلح نوبل نوشته‌اند: «طبق شواهد و مدارک که ما به آن آگاهی داریم، او لیاقت یک محاکمه عادلانه را دارد چیزی که حتما به آزادی او خواهد انجامید.»

نویسندگان نامه خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته‌اند: «ما با احترام درخواست می‌کنیم که شما مستقیما وارد عمل شده و بازگشت دکتر جلالی را به خانه و نزد همسر و بچه‌هایش و ادامه فعالیت کاریش برای منافع بشری مهیا کنید.»

در آبان سال گذشته (۱۳۹۶) برندگان جایزه نوبل در نامه‌ای به غلامعلی خوش‌رو، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل نوشتند که آنها نمی‌توانند در مقابل بازداشت و حکم اعدام یک محقق ساکت بمانند.

احمدرضا جلالی در ایران در رشته پزشکی تحصیل کرده و در مرکز حوادث طبیعی فعالیت داشته است. او در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸) برای ادامه تحصیل  به سوئد می‌رود و در آنجا در همین رشته مدرک دکترایش را می‌گیرد. جلالی فوق دکترای خود را در رشته پزشکی بحران در دانشگاه پیه‌مونتو ایتالیا گذارند و پس از آن به همراه همسر و دو فرزنش ساکن کشور سوئد شد.

این پزشک و پروهشگر اردیبهشت سال ۱۳۹۵هنگامی که به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفت، بازداشت و سپس به اتهام "محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل" به اعدام محکوم شد. دادستان تهران احمدرضا جلالی را به "انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش" متهم کرده است. او از جمله به انتقال اطلاعات به اسرائیل در رابطه با دانشمندان هسته‌ای ایران متهم شده است.

آقای جلالی بیش از یک سال است که در زندان اوین بیمار و با کاهش وزن شدیدی مواجه است. او روز ۲۵ آبان ماه با وخامت حالش به بیمارستان طالقانی منتقل و تحت عمل جراحی از ناحیه شکم قرار گرفت. با این حال مجددا به زندان بازگردانده شد.

با درخواست مرخصی درمانی او پس از عمل جراحی موافقت نشد و خانواده این پزشک زندانی با توجه به کاهش غیرعادی وزن او  در یک سال گذشته بارها خواستار انتقال او به بیمارستانی در بیرون از زندان و معاینه کامل پزشکی او شدند که با آن موافقت نشده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top