دادگاه رسیدگی به اتهامات بازداشت شدگان روز جهانی زبان مادری برگزار نشد

امروز چهارشنبه تعدادی از احضارشدگان پرونده موسوم به “روز جهانی زبان مادری” مفتوح شده در سال ۹۲، جهت سیر مراحل قضایی در دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان اهر حضور پیدا کردند. علیرغم حضور این افراد به دلیل تعیین شعبه رسیدگی به پرونده در شهرستانی دیگر و با توجه به اعتراض متهمین دادگاهی برگزار نشد.

به گزارش جبهه دموکراتیک ایران به نقل از گوناز تی وی، این فعالین ملی ومدنی در شعبه اول دادگاه کیفری شهرستان اهر به ریاست قاضی نظری رییس دادگستری شهرستان طبق احضاریه واصله حضور یافتند. قاضی نظری در مقدمه بحث به فعالین اعلام نمودند که احضار شدگان می بایست به شعبه سوم دادگاه عمومی انقلاب تبریز مراجعه می کردند. و در این روز جلسه یی برای بازداشت شدگان روز جهانی زبان مادری در دادگاه اهر برگزار نخواهد شد.

فعالین ملی مدنی به عدم برگزاری جلسه دادگاه در شهرستان اهر با استناد به ماده 10,11,12 آیین دادرسی مدنی و بند ث ماده 302 و تبصره 1ماده 296 آیین دادرسی کیفری نسبت به رفتار غیر قانونی قضایی دادگاه اهر اعتراض نموده و اعلام کردند که از روند سیر غیر قانونی رسیدگی به پرونده تبعیت نخواهند نمود و تنها به احضاریه هایی که به صورت قانونی از سوی شعبه 1 دادگاه کیفری اهر ابلاغ خواهد شد، تمکین خواهند نمود.

سپس آقای نظری نیز با تأیید قانونی بودن اعتراض فعالین بیان کردند که پرونده پس از هماهنگی های لازم با مسئولین مربوطه دادگستری تبریز مجددا به دادگستری شهرستان اهر انتقال خواهد یافت و از این پس احضاریه ها از سوی شعبه 1 دادگاه کیفری اهر ابلاغ خواهد شد و محل دادگاه نیز در شهرستان اهر خواهد بود.

پس از قبول قانونی بودن اعتراض فعالین از سوی آقای نظری (رئیس دادگستری شهرستان اهر) فعالین با نوشتن لایحه یی به زبان ترکی آذربایجانی اعلام نمودند که در وقت مقرر در محل دادگاه حاضر گردیده اند. همچنین بصورت مکتوب قید شده در لایحه اعتراض خود را به احضارهای غیر قانونی اعلام نمودند . پس از ثبت لایحه ی اعتراضی در پرونده فعالین ساختمان دادگستری را ترک کردند.

لازم به ذکر است مامورین انتظامی و لباس شخصی (با گوشی های همراه در داخل دادگاه) به طور محسوس و قابل مشاهده در داخل ساختمان دادگستری حضور داشته و همچنین چندین خودروی انتظامی و امنیتی مقابل دادگستری اهر مستقر گردیده و برخی نیز در حال گشت زنی بودند. در یکی از دفتر شیشه یی دادگستری (نزدیک درب ورودی) نیروهای امنیتی و انتظامی به صورت آماده باش حضور داشته و در حال فیلم برداری از محل بودند.

کارمندان دادگستری اهر در پاسخ به مردم در رابطه ی با حضور محسوس مأمورین اعلام میکردند که ریاست دادگاه درحال برگزاری جلسه مهمی می باشند که برای امنیت جلسه و برگزاری هرچه بهتر آن نیاز به حضور مأمورین می باشد. اسامی آقایان حاضر و امضا کنندگان لایحه به شرح زیر می باشد.

- عباس لسانی

- اسرافیل فتح اله زاده

- عسگر اکبرزاده

- بیت اله برزگر

- میثم جولانی

- مرتضی محمدی

- شاپور نصرت پور

- اکبر ابول زاده

- وحید فائزپور

- ابراهیم نوری

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top