مهوش شهریاری (ثابت) از رهبران جامعه بهایی با پایان دوره محکومیت از زندان آزاد شد

مهوش شهریاری از مدیران جامعه بهایی پس از ده سال زندان با پایان دوران محکومیت دقایقی پیش آزاد شد.

به گزارش جبهه دموکراتیک به نقل از  رادیو فرهنگ، مهوش شهریاری اسفند ماه سال ١٣٨۶ به علت عضویت در جامعه بهایی و جمع مدیران اداره کننده جامعه بهایی ایران موسوم به یاران ایران بازداشت و در دادگاه به بیست سال حبس تعزیری محکوم شد که بعدها این حکم به ده سال تقلیل پیدا کرد و این شهروند بهایی نه سال از این مدت را بدون مرخصی سپری کرد .

این زندانی عقیدتی پس از بازداشت ابتدا به اداره اطلاعات مشهد و پس از آن به زندان اوین در تهران انتقال یافت. پس از او دیگر اعضای گروه هفت نفره یاران ایران نیز یک به یک بازداشت شدند.

خانم ثابت و دیگر اعضای گروه یاران ایران به «جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی»، متهم شده بودند.

«یاران ایران» نام گروهی است که فعالیت‌های اداری جامعه بهایی را در ایران هدایت می‌کنند. این گروه جایگزین «محفل ملی ایران» شد که در واقع نظام اداری و تشکیلاتی بهاییان بود. این محفل با فشارهای حکومت تعطیل شده‌ بود. بهاییان تأسیسات رسمی روحانیت را مردود می‌دانند و بنابراین وظایف اداری که در مذاهب دیگر به طور سنتی در حوزه مسئولیت روحانیون است، در بین بهاییان بر عهده محفل‌های روحانی است.

لازم به توضیح است که مهوش شهریاری (ثابت) در مدت ده سال حبس خود تنها یک بار در ۱۴ مهر ماه ۹۵ پس از ۳۱۴۵ روز حبس برای اولین بار به مرخصی پنج روزه آمد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top