مقام عالی قضایی ایران: برخی قضات می‌گفتند دزد گوسفند محارب است و باید اعدام شود

به گزارش جبهه دموکراتیک ایرانو به نقل از خبرگزاری بی بی سی علی مظفری، رئیس کل دادگستری خراسان رضوی، در شمال شرقی ایران در واکنش به انتقادها از قطع دست یک شهروند متهم شده به دزدی گوسفند، گفته است که "نظریه قضایی تعدادی از قضات ما این بود که این فرد محارب است و باید اعدام شود که این نظریه به نتیجه نرسید."

آقای مظفری امروز شانزدهم بهمن در جمع خبرنگاران در مشهد گفته این فرد در طول یکسال ۲۰۰ راس گوسفند از منازلی در محدوده سه استان خراسان شمالی، خراسان جنوبی و خراسان رضوی دزدیده است.

به گفته آقای مظفری این متهم "با همکاری چند نفر دیگر با سوراخ کردن دیوار منزل وارد منزل می‌شد و احشام، فرش، موتورسیلکت، طلاجات و هرچه ارزش مالی داشته را جمع می‌کردند. در این پرونده حدود ۲۶ شاکی وجود دارد که همه آن‌ها هم تقاضا داشتند حدود شرعی اجرا شود".

رئیس کل دادگستری خراسان رضوی از انتقادهای فزاینده به عملکرد قوه قضائیه ایران گلایه کرده و گفته "در جاهایی که دستگاه قضایی ورود پیدا نمی‌کند، می‌گویند دستگاه قضایی ناکارآمد است... در جایی هم که ورود و حکم صادر می‌کنیم، می‌گویند چرا اینگونه حکم صادر شده است در حالی که فقط مقام معظم رهبری و نهادهای نظارتی دستگاه قضایی می‌توانند در رابطه با عملکرد آن ایراد بگیرند."

دادگستری خراسان رضوی اواخر دی ماه امسال حکم دادگاه علیه متهم به دزدی گوسفندان را به اجرا گذاشت و با گیوتین دست متهم را در زندان مشهد قطع کرد.

اجرای این حکم با واکنش های منفی شهروندان ایرانی رو به رو شد. به گفته شماری از کاربران ایرانی اجرای حکم قطع اعضای بدن در شرایطی که حتی فسادهای کلان مالی و بانکی رایج شده در ایران به عقیده آنها مورد رسیدگی موثر قضایی قرار نمی‌گیرد، ناعادلانه است.

انتقادهای علنی از آنچه عملکرد ناعادلانه قوه قضائیه ایران خوانده می‌شود، در ماه های اخیر به طور بی‌سابقه‌ای افزایش داشته است.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین ایران همچون نزدیکانش رویکرد صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه را "دیکتاتوری" توصیف کرده و در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته "مقام‌های قضایی نزد افکار عمومی متهم هستند".

در پی تبرئه سعید طوسی قاری و معلم قرآن از اتهام کودک آزاری، شماری از مقام های دولت حسن روحانی و چند نماینده مجلس ایران هم از قوه قضائیه انتقاد کرده و رفتار آن را عادلانه ندانسته‌اند. آقای طوسی از افراد نزدیک به دفتر آیت‌الله خامنه‌ای است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top