واژه بلوچستان از کتب درسی امسال حذف شد

نام  بلوچستان از کتاب  مطالعات اجتماعی  پایه هشتم دوره اول متوسطه از روی نقشه حذف شده است

به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از کمپین فعالین بلوچ، با آغاز سال تحصیلی جدید در کتاب «مطالعات اجتماعی» پایه هشتم دوره اول متوسطه در صفحات ۹۵ و ۹۷ این کتاب بر روی نقشه‌ها نام «بلوچستان» حذف شده است. 

در صفحه نود و پنج کتاب بیان شده در نقشه قلمرو «ایلخانان» و در صفحه نود و هفت قلمرو «تیموریان» بیان شده که در هر دو صفحه نام «بلوچستان» حذف و فقط سیستان ذکر شده است.

پیش‌تر نیز بار‌ها نام «بلوچستان» از «سربرگ‌های اداری»، «توسط خبرگزاری‌ها»، پیام‌های تبلیغاتی «همراه اول» و «تابلوهای تبلیغاتی»، «همچنین وبسایت‌های رسمی و نیمه رسمی دولتی» و... حذف شده بود.

در همین زمینه و در پی نگرانی عمومی بخاطر حذف نام «بلوچستان» ائمه جمعه، فعالان بلوچ به حذف مکرر نام بلوچستان اعتراض کرده و از مسئولان مربوطه خواستند این موضوع را پیگیری نمایند.

محمدرضا پشنگ نماینده پیشین خاش، محمد سعید اربابی نماینده پیشین ایرانشهر و یعقوب جدگال نماینده پیشین چابهار در مجلس شورای اسلامی ایران نیز به روند حذف نام بلوچستان از سربرگ‌های رسمی ادارات و سازمان‌ها در استان سیستان و بلوچستان اعتراض کرده و از حسن روحانی رئیس جمهور خواستند که به آنچه آن‌ها آنرا «توطئه»‌ای علیه بلوچستان نامیدند، پایان دهند.

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
Go to top