پول مالیات دهندگان آمریکایی در جیب آیت الله خامنه‌ای

موضوع انتقال ۱٫۷ میلیارد دلار وجه نقد به ایران، با انتقادهای زیادی در واشنگتن رو به رو شده است. گروهی مخالف این اقدام بوده اند. مدعای اصلی این است که انتقال این پول، مربوط به پرونده‌ای قدیمی و حل و فصل آن بود.

ایران قبل از انقلاب ۴۰۰ میلیون دلار در آمریکا برای خریداری تسلیحات سپرده کرده بود. اکنون و با توجه به گذشت سه دهه، ۱٫۳ میلیون دلار سود به آن اضافه شده است. پرداخت بدهی ۴۰۰ میلیون دلاری به ایران، امری کاملا معقول و منطقی است. آخرین شاه ایران، سپرده ای میلیاردی در حساب خرید تسلیحات نظامی خارجی “FMS” در آمریکا و به منظور خریدهای نظامی قرار داده بود. حسابی که از آن طریق تجهیزات نظامی به ایران در آن زمان فروحته میشد اما ۴۰۰ میلیون دلار که آخرین موجودی این حساب بود مربوط به سفارش تجهیزاتی است که هرگز به ایران تحویل نشد و دولت ایالات متحده در آن زمان و در توافقی دیگر اعلام کرد که این مبلغ بابت هزینه های لغو سفارش و دیگر هزینه های مربوطه به شرکت های آمریکایی پرداخت شده است.

مقامات دولت آمریکا درباره پروسه توافق برای پرداخت این مبلغ به جمهوری اسلامی می گویند که ایران و آمریکا قبل از رجوع به دیوان داوری دعاوی، بر سر مبلغ ۱٫۳ میلیون دلار (در دو قسط جداگانه) توافق کردند. لیزا گراش- دستیار حقوقی دولت- اظهار داشته است که ایران مبلغ بسیار بیشتری را طلب کرده بود و اگر حل اختلاف به دیوان داوری دعاوی ارجاع داده می شد، ممکن بود اوضاع به نفع ایران باشد. معمولاً دادگاه سود را محاسبه می کند و ما نمی دانیم اگر پرونده به دادگاه محول می شد چگونه سود را محاسبه می کردند. اما حساب های FMS بدون بهره هستند، و این نکته ای است که دولت اوباما آن را نادیده می گیرد. دولت اوباما استدلال می کند که پرداخت ۱٫۳ میلیارددلار به عنوان سود، تضمینی بود بر اینکه ایالات متحده مبلغ بیشتری بدهکار نیست. اما دولت اوباما این نکته را از اساس نادیده می گیرد که حکومت فعلی ایران استحقاقی برای دریافت این مبلغ ندارد.

دولت اوباما در اظهاراتش به مطبوعات در ماه ژانویه اعلام کرد، این مبلغ از صندوق داوری – که زیر نظر خزانه داری اداره می شود- تامین اعتبار شده است. یکی از مقامات وزارت خزانه داری نیز روز پنجشنبه این ادعا را تایید کرد. صندوق داوری، صندوقی ست که معمولاً از آن برای پرداخت ارقام مربوط به ادعاها علیه دولت آمریکا، استفاده می شود، وقتی که هیچ منبع تأمین مالی دیگری وجود ندارد، و باید توجه داشت که منابع مالی این صندوق، مالیات هایی ست که مردم آمریکا پرداخت می کنند.

به احتمال قوی، بحث بر سر انتقال این مبلغ به این زودی ها فروکش نخواهد کرد. مجلس ایران اعلام کرد این مبلغ صرف بودجه دفاعی دولت می شود و استدلال می کنند که در واقع این مبلغ مربوط به بخش نظامی بوده است و اکنون به این بخش بازگردانده خواهد شد. اما مالیات دهندگان امریکایی هم حق دارند بدانند که دولت آن ها که خود را مجبور به پرداخت پول به ایران می داند، این کار را به واسطه مالیات های آن ها انجام می دهد. مالیات های آن ها است که به وجه نقد تبدیل می شود و به ایران ارسال می شود، و نهایتاً صرف توسعه طلبی و اعمال خشونت آمیز در خاورمیانه می شود.

انی فیکسلر

کارشناس امور اقتصادی و تحریم های مالی

منبع

دیدگاه نو

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top