ترکمنستان: صیادان ایرانی در خزر قاچاقچی مواد مخدر بودند

به دنبال اعتراض ایران، سفیر ترکمنستان در باکو گفته است که ماهیگیران ایرانی که در خزر توسط مرزبانان ترکمنستان کشته شدند قاچاقچی مواد مخدر بودند. یکی از آگاهان محلی به دویچه‌وله گفته است که کشته‌شدگان واقعا ماهیگیر بودند.

دو ماهیگیر ترکمن ایرانی روز چهارشنبه (۲۱ مارس/ اول فرودین) در دریای خزر بر اثر تیراندازی مرزبانان کشور همسایه ترکمنستان کشته شدند، دو ماهیگیر دیگر نیز بازداشت شدند که یک از آنها زخمی است.

وزارت امور خارجه ایران روز پنجشنبه (۲۲ مارس) یک روز بعد از مرگ ماهیگیران ایرانی از دولت ترکمنستان درخواست "توضیح فوری و رسمی" کرد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اقدام مرزبانان ترکمنستان در تیراندازی به یک قایق غیرنظامی را "نسنجیده" دانست و تاکید کرد: «حتی اگر ماهیگیران ایرانی به آب‌های ترکمنستان نزدیک شده باشند بر اساس رویه و عرف بین‌المللی نیروهای مرزی می‌توانند آنها را از محدوده آب‌های کشور خود دور کنند.»

لیاس هیوه‌‌چی فرماندار بندرترکمن در همان روز حادثه گفت که صیادان یادشده در محدوده مرزی ترکمنستان ماهی صید می‌کردند. او گفت که صیادان ترکمن بودند و پیکر صیادان کشته شده و همین طور دو صیاد دیگری که زنده مانده‌اند در اختیار ترکمنستان است.

وزارت امور خارجه ترکمنستان و دیگر مراجع مسئول آن کشور تاکنون واکنش رسمی نشان نداده‌اند. مطبوعات این کشور هم درباره رویداد سکوت کرده‌اند؛ اما سفیر این کشور در باکو به این رویداد واکنش نشان داده و درباره این موضوع در مصاحبه با خبرگزاری "ترند نیوز" جمهوری آذربایجان توضیح داده است.

ترکمنستان: صیادان ایرانی ۳تا۴ کیلومتری سواحل ترکمنستان

سفیر ترکمنستان در باکو در مصاحبه خود گفته است که ماهیگیران مقتول در اصل قاچاقچی مواد مخدر بوده و به هشدار ماموران مرزی ترکمنستان توجهی نکرده‌اند. سفیر ترکمنستان همچنین ادعا می‌کند که "قاچاقچیان مواد مخدر" در ۳ تا ۴ کیلومتری ساحل این کشور ماهیگیری می‌کرده‌اند. به گفته سفیر ترکمنستان در باکو اقدام مأموران این کشور در چارچوب توافقنامه‌های مرزی دو کشور انجام گرفته و سیاسی کردن این قضیه به آن وجهی غیردوستانه خواهد داد.

امان محمد خوجاملی، روزنامه‌نگار محلی ترکمن از استان گلستان، که در این ارتباط تحقیق می‌کند این ادعای ترکمنستان را رد می‌کند و در مصاحبه با دویچه وله (فارسی) می‌گوید که اینها ماهیگیران غیرمجاز بودند و اگر خلافی هم کرده‌اند حقشان مرگ نبوده است.

خوجاملی ادامه می‌دهد: «در منطقه ترکمن‌صحرا بیکاری افزایش پیدا کرده و دولت هم اشتغال‌زایی نکرده است. جوانانی که در کناره دریا زندگی می‌کنند شغلی ندارند بنابراین برای امرار معاش مجبورند دست به صیادی غیرمجاز بزنند.»

این کارشناس محلی خاطرنشان می‌کند که در زمان محمود احمدی‌نژاد و بعد از آن در دوره حسن روحانی وضعیت بیکاری تغییری نکرده است. به نظر این کارشناس دولت باید برای از بین بردن مشکلات صیادی غیرمجاز هرچه زودتر اشتغال‌زایی کند.

به گفته خوجاملی صیادان غیرمجاز مالک۵۰۰ تا ۶۰۰ قایق تندرو هستند و عضو شرکت شیلات نیستند و برای صید ماهی حتی تا عمق ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتری مرزهای ترکمنستان وارد می‌شوند.

این روزنامه‌نگار محلی همچنین تاکید می‌کند که در سواحل ایرانی دریای خزر ماهی بسیار کاهش پیدا کرده و ماهیگیران برای صید در داخل آب‌های ترکمنستان ماهیگیری می‌کنند.

این کارشناس درباره سرنوشت ماهیگیران می‌گوید: «اینها ۴ نفر هستند. ماهیگیر کشته شده اونق نام دارد. یکی از آنها زخمی می‌شود و در بیمارستانی در ترکمنستان بستری است. دو تن دیگر هم در بازداشت به سر می‌برند. پرسش اساسی این است که آیا می‌توان به ماهیگیرانی که غیرقانونی وارد مرز آبی شده‌اند، تیراندازی کرد و آنها را به قتل رساند؟»

ماموران حراست هم صیادان را می‌کشد

صیادان ایرانی در سواحل خزر

خوجاملی در پاسخ به پرسشی که مطرح شده چنین پاسخ می‌دهد: «به نظر من بهتر بود که دولت ترکمنستان این ماهیگیران را دستگیر و در دادگاه محاکمه می‌کرد ولی نباید به آنان تیراندازی می‌شد. این عمل ناجوانمردانه است. وانگهی  دولت ایران هم ماهیگیران و صیادان غیرمجاز را می‌کشد. اگر اینها صیادان غیرمجاز هستند، نباید  نیروهای انتظامی این صیادان را بکشند و یا قایق آنها را واژگون کنند. اگر دولت ایران هم معترض است باید اینها را دستگیر و در دادگاه محاکمه کند و نباید به قتل برساند.»

صیادان ترکمن به گفته این روزنامه‌نگار محلی توسط مرزبانان ترکمنستان و نیروی "حراست" ایران کشته می‌شوند و قربانی بیکاری هستند.

خوجاملی ادامه می‌دهد که اعتراض دولت ایران به رفتار مرزبانان ترکمنستان و درخواست توضیح از دولت این کشور کار درستی است ولی خود دولت ایران هم هرازگاهی صیادان را می‌کشد و باید این کشتار را متوقف کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top