واشنگتن خواستار قطع حمایت بریتانیا از موضع بروکسل در مورد برجام است

سفیر آمریکا در لندن خواستار آن شده است که بریتانیا از اتحادیه اروپا فاصله گیرد و از سیاست‌های آمریکا علیه ایران حمایت کند. او در مقاله‌ای برای روزنامه "تلگراف" از لزوم یک توافق جدید با ایران نوشته است.

وودی جانسون، سفیر آمریکا در لندن، بریتانیا را نزدیکترین متحد ایالات متحده آمریکا می‌داند و از این کشور خواسته است از موضع همسایگان اروپایی خود برای حفظ توافق اتمی با ایران حمایت نکند.

سفیر آمریکا در لندن می‌گوید دولت او خواستار آن است که "بریتانیای کبیر از نفوذ قابل توجه دیپلماتیک خود استفاده کند تا همراه آمریکا یک جبهه جهانی برای رسیدن به یک توافق جامع با ایران تشکیل شود".

وودی جانسون با اشاره به "خواست مردم ایران برای یک زندگی بهتر" مدعی شده است: «ما با هم می‌توانیم صلح و ثبات را در ایران به ارمغان بیاوریم. این چیزی است که همه جهان خواستار دیدن آن است.» سفیر آمریکا در لندن تأکید کرده که آمریکا خواستار حمایت بریتانیا از موضع واشنگتن برای اعمال فشار بر ایران و تغییر مسیر این کشور است.

او همزمان به شرکت‌های بریتانیایی هشدار داده است که ادامه همکاری تجاری با ایران پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیامدهای جدی به همراه خواهد داشت. حجم تبادلات تجاری بریتانیا و ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۳۶۵ میلیون پوند رسیده بود. شرکت‌های بریتانیایی و فعالان اقتصادی این کشور حال نگران تأثیر تحریم‌های آمریکا بر روابط تجاری خود هستند.

سخنان سفیر آمریکا در لندن چالش بزرگی برای دولت ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا به شمار می‌رود که از موضع اتحادیه اروپا برای حفظ توافق اتمی با ایران حمایت می‌کند.

وزیرخارجه دولت بریتانیا قرار است ظرف چند روز آینده بیانیه‌ایی را امضاء کند که در آن اتحادیه اروپا بر ادامه همکاری خود با ایران تأکید خواهد کرد.

سخنان سفیر آمریکا در لندن، پس از تنش میان آمریکا و بریتانیا مطرح می‌شود که در پی سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به بریتانیا و انتقاد او از سیاست‌های نخست‌وزیر این کشور در مورد برگزیت، بر "روابط ویژه" دو کشور سایه افکند.

بریتانیا، آلمان و فرانسه که در مذاکرات سال ۲۰۱۵ میلادی با ایران شرکت داشتند، بر حفظ نتیجه این مذاکرات یعنی توافق اتمی با ایران تأکید دارند.

آمریکا اما پس از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور موضع خود را تغییر داده است. رئیس‌جمهوری آمریکا به طور یک‌جانبه از توافق اتمی با ایران خارج شده و تحریم‌های آمریکا ایران را  دوباره به مرحله اجرا درآورده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top