چاپ کردن این صفحه

قیمت دلار در ایران بار دیگر رکورد شکست: دلار از ۱۲ هزار تومان گذشت

قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران رکورد تازه ای شکسته و از مرز ۱۲ هزار تومان گذشت . این بالاترین نرخ دلار در بازار غیررسمی ایران است که در صرافی ها معامله شده است.

پیشتر خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش داد هر دلار آمریکا امروز دوازدهم شهریور (سوم سپتامبر) ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان در صرافی‌های تهران فروخته شد.

 دلار آمریکا تا پیش از سال جاری خورشیدی کمتر از ۵ هزار تومان بود. رسانه های ایران می گویند که بحران ارزی این کشور و کاهش ارزش ریال در برابر دلار آمریکا، باعث اختلال در تحصیلات دانشگاهی مهاجران افغان در ایران شده است.

مقام های ایرانی می گویند یکی از دلایل افزایش قیمت دلار به دلیل نگرانی شهروندان از خروج آمریکا از توافق هسته ای (برجام) و بازگشت تحریم ها علیه ایران است.

همزمان و در رابطه با مشکلات ارزی و تلاطم بازار ارز روز شنبه (۱۰ شهریور) عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در اظهاراتی با انتقاد از بانک‌های این کشور، رشد نقدینگی و ناتراز بودن سیستم بانکی را دلیل آشفتگی بازار ارز خواند و گفت هیچ اراده‌ای برای کند کردن روند رشد نقدینگی یا جمع‌آوری آن وجود ندارد.

آقای همتی همچنین گفت تا زمانی که این وضعیت ادامه یابد، "شرایط در بازار ارز" ادامه خواهد داشت. به گفته رئیس کل بانک مرکزی ایران به علت فشارهای آمریکا، ایران مجبور به تغییر سیاست ارزی خود شده است. او ابراز امیدواری کرده است نتایج این سیاست به زودی در بازار ارز مشاهده شود.

در همین خصوص پیشتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز گفته است که درآمد ارزی بیشتر از مخارج است دولت از بابت تامین ارز نگرانی ندارد.

پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه مه خروج کشورش از برجام را اعلام کرد، پول ایران تقریبا نیمی از ارزش خود در برابر دلار آمریکا را از دست داد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)