ملاقات نمایندگان کشورهای متعهد به برجام در نیویورک

به گزارش جبهه دموکراتیک ایران و به نقل از شبکه بی بی سی  فارسی همزمان با نشست وزرای خارجه کشورهای باقی مانده در توافق اتمی قدرت ها و ایران در نیویورک، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید که ایران علیرغم خروج آمریکا از برجام دلایل زیادی برای ادامه تعهد به توافق سال ۲۰۱۵ با قدرت ها دارد.

فدریکا موگرینی روز دوشنبه در مقر سازمان ملل در حضور مقام های ارشد بریتانیا، چین، آلمان، روسیه و ایران به نفع ادامه تعهد ایران به برجام استدلال کرد.

او گفت که کشورهای باقی مانده در برجام برای گرفتن ضربه ناشی از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران تلاش می کنند.

او گفت: "یکی از بخش های بنیادی آن توافق و اجرای آن این است که ایران امکان بهره بردن از رفع تحریم ها را پیدا کند، و دقیقا برای همین است که ما امشب درباره گام های عملی و ملموس که بتوان اجرا کرد بحث می کنیم."

او افزود: "ایران دلایل و توجیه خوبی برای باقی ماندن در این توافق دارد... هرچه بیشتر قادر به گرفتن تصمیم های عملیاتی ... و اجرای آن باشیم، فکر می کنم که ایران دلایل بیشتری برای ماندن در آن خواهد داشت."

اما خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات ها می نویسد که اتحادیه اروپا تاکنون در طراحی یک چارچوب حقوقی موثر برای حفاظت از شرکت هایش در برابر تحریم های آمریکا ناکام بوده است. بخشی از تحریم های آمریکا اخیرا در ماه اوت از سر گرفته شد و باقی که قرار است از ماه نوامبر اجرا شود فروش نفت ایران را هدف می گیرد.

این خبرگزاری گزارش می دهد که بانک دولتی "بی پی آی فرانس" روز دوشنبه طرح خود برای ایجاد یک مکانیسم مالی برای کمک به شرکت های فرانسوی برای تجارت با ایران را رها کرد.


هادی نیلی خبرنگار بی بی سی فارسی در مقر سازمان ملل

از بعد اقدام‌های دولت آمریکا علیه توافق هسته‌ای، این نخستین‌بار است که ایران و طرفین برجام منهای آمریکا یک بیانیه مشترک می‌دهند.

تا دقایقی پیش از این‌که فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران، بعد از نشست مشترک ۴+١ با ایران جلوی دوربین خبرنگاران بیایند، حرفی درباره یک بیانیه مشترک اعلام نشده بود.

مقام‌های تهران هم‌چنان اقدامات اروپا برای حفظ برجام را ناکافی می‌خوانند، ولی دوشنبه‌شب در مقر سازمان ملل، طرف اروپایی با اعلام این‌که حالا در بررسی جزییات فنی طراحی یک مجرای تجاری ویژه با ایران است، بر اراده سیاسی کشورهای ۴+١ برای حفظ برجام تاکید کرد.


دیدار ۴+۱

در بیانیه گروه چهار به علاوه یک (که تا پیش از خروج آمریکا ۵+۱ خوانده می شد) آمده است که آنها یافتن راه های عملی برای حل مسائل برآمده از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام را بررسی کردند.

شرکت کنندگان در این نشست که به ریاست خانم موگرینی برگزار شد گفتند که ایران به "اجرای کامل و موثر تعهدات خود" ادامه داده است.

آنها همچنین گفتند که از مدرنیزه سازی راکتور پژوهشی اراک به عنوان بخشی از برجام و تبدیل سایت فردو به یک مرکز اتمی، فیزیکی و فناوری حمایت می کنند.

در بند نهم این بیانیه آمده است: "شرکت کنندگان بار دیگر بر ادامه تعهد خود به اهداف ذکر شده در بیانیه جلسه وزرای کمیسیون مشترک برجام در روز ۶ ژوئیه ۲۰۱۸ تاکید کردند، به خصوص دنبال کردن تدابیر ملموس و موثر برای اطمینان از وجود کانال های پرداخت مالی به ایران، و ادامه صادرات نفت و میعانات گازی ، محصولات پتروشیمی و نفتی این کشور."

براساس برجام ایران بخش های حساس برنامه اتمی اش را در ازای رفع تحریم های مرتبط با برنامه اتمی معلق کرد.

دولت ترامپ استدلال می کرد که ایران با ادامه برنامه موشکی روح برجام را نقض کرده است و نهایتا روز ۸ مه از آن خارج شد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top