مشاور روحانی: رضایی باید خود را برای سوالات سخت آماده کند

شاهدان و راویان جبهه‌های جنگ، شکست سنگین عملیات کربلای ۴ را ناشی از لو رفتن عملیات و سوءفرماندهی می‌دانند. اما محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران، در سالگرد این شکست، مدعی شده هدف عملیات "فریب دشمن" بود.

سی و دو سال از شکست سنگین ایران در عملیات کربلای چهار می‌گذرد؛ بی آن که گزارشی از ابعاد این شکست وتلفات انسانی آن در دسترس عموم باشد. عملیات قرار بود شبانگاه و برق آسا انجام گیرد تا نیروهای ایرانی ساحل غربی اروند را تسخیر و بصره را محاصره کنند. راویان جنگ، رزمندگان و جبهه‌‌رفتگان پیش‌تر اعلام کرده‌اند که کربلای چهار به این دلیل شکست خورد که لو رفته بود. عراقی‌ها پیش از شروع عملیات، بر سطح اروند منور شلیک می‌کردند و آتش توپخانه‌شان شدت گرفته بود.

این عملیات پنجم دی ۶۵، مستقل از ارتش و با فرماندهی سپاه انجام شد. هاشمی رفسنجانی در یادداشت‌های روزانه‌اش از ۱۱هزار مجروح، ۳۹۰۰ مفقودالاثر و ۱۰۰۰ کشته یاد کرده است. در بهار سال ۹۴ نیز کشف اجساد ۱۷۵ غواص این عملیات، بحث این عملیات را تازه کرد. محسن رضایی، فرمانده وقت سپاه پاسداران در سالگشت ماجرا، در توئیتر مدعی شد که این عملیات، ایذایی و برای "فریب دشمن" بود.

ادعای رضایی با موجی از واکنش‌های اعتراضی همراه شده است. حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی روحانی در نامه‌ای تند، روایت خود از شب عملیات را نوشت: «داخل سنگر شدم. امین آقا پای بی‌سیم دو زانو نشسته بود پرسیدم کی به آب بزنیم. گفت حتی ساعت عملیات هم لو رفته است ولی آقا محسن قبول نمی‌کند که عملیات لغو شود. تو به غواص‌ها بگو به محض شلیک از طرف دشمن برگردند.»

آشنا محسن رضایی را "فرمانده عملیات فریبنده" نامیده و می‌‌گوید بین عملیات فریب و عملیات لو رفته تفاوت از زمین تا آسمان است: «بچه‌های توپخانه لشگر ۲۷ هیچگاه از شما نپرسیدند چرا تنها ۴۵ دقیقه پس از آغاز عملیات تقریبا تمام قبضه‌ها مورد اصابت توپ‌های دشمن قرار گرفت. هیچ‌یک از هزاران مجروح عملیات نپرسیدند چرا وقتی اولین موج مجروحان به بیمارستان صحرایی علی‌بن ابی‌طالب رسید هنوز پزشکان و پرستاران از وقوع عملیات آگاهی درستی نداشتند ولی رادیوی منافقین و رادیو بغداد هر لحظه وضعیت عملیات را اعلام می‌کرد.»

آشنا نامه‌اش را با این جملات به پایان برده است: «شما تا به حال در قامت یک قهرمان ملی جلوه کرده‌اید اما اکنون با این سخنان در باب آن عملیات تلخ دیگر نمی‌توانید پشت نام سرداران شهید پنهان شوید و باید خود را برای سوالات سخت آماده کنید. همه باید مراقب خودشیفتگی باشیم.»

یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار نیز در جواب رضایی نوشت: «اگر هم فریب بود، فریب مردم بود.» او حرف‌های فرمانده وقت سپاه را ژست‌ها و سخنان نظامیون سیاسی شده‌ای خوانده که می‌خواهند با دستکاری در گذشته برای خود آینده‌سازی کنند.

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی پاسخ رضایی را در توئیتر داد: «کسی که گفت در صورت حمله به ایران، هزاران سرباز آمریکایی را اسیر می‌کنیم و برای هر کدام، چندمیلیارد دلار از آمریکا می‌گیریم، اخیرا ادعا کرد برای فریب دشمن چند هزار شهید و مجروح در عملیات کربلای ۴ دادیم.»

 
  سردار محسن رشید، از راویان جنگ هشت ساله نیز که ۱۰ سال مدیریت مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ را بر عهده داشته، به ادعای محسن رضایی واکنش نشان داده و به خبرگزاری "انتخاب" گفته است: «عملیات کربلای ۴ فریب نبود و اتفاقا عملیات اصلی بود.»

آسیه باکری، فرزند مهدی باکری، فرمانده لشگر ۳۱ عاشورا در جنگ، در توئیتی نوشت: «آقای رضایی برای آخر عاقبت خودتون و راحتی اعصاب بازماندگان جنگ تحمیلی دیگه ننویسید. مرهم نیستید، عذرخواهی بلد نیستین، لااقل سکوت رو تمرین کنید.»

مدعای محسن رضایی در حالی بحث مسائل ناگفته و زوایای پنهان جنگ را زنده کرده که او در سال‌های گذشته، به تدریج و با کنار گذاشتن لباس سپاه، به عرصه سیاست پا گذاشت. رضایی سه مرتبه کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شده و هم اینک نیز دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top