حسن روحانی با استعفای وزیر بهداشت موافقت کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز پنج‌شنبه بعد از چندین روز سرانجام با استعفای حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت موافقت کرد.

آقای روحانی در حکمی سعید نمکی را به عنوان سرپرست وزارت بهداشت منصوب کرد.

به گزارش وب سایت جماران، سعید نمکی که به عنوان جانشین آقای قاضی زاده معرفی شده، پیش از این، معاون علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه بوده و سابقه معاونت در سازمان محیط زیست را نیز در کارنامه خود دارد. براساس این گزارش، آقای نمکی پزشک است و در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز تدریس می کند.

در چند روز اخیر خبرهای ضد و نقیضی درباره استعفای حسن قاضی زاده از سمت وزارت بهداشت منتشر شده بود و دلایل مختلفی نیز برای این استعفا مطرح شد.

در ابتدای هفته الیاس حضرتی، نماینده مجلس در توییتر نوشت که آقای قاضی زاده به دلیل "کاهش بودجه بهداشت و سلامت" استعفا داده است.

برای سازمان بیمه سلامت، ۱۲ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال ۹۸ تصویب شده که به نوشته رسانه ها در ایران، یک ‌دوم تا یک ‌سوم کمتر از بودجه درخواستی این سازمان است.

اما مژگان خانلود، سخنگوی ستاد بودجه در دفاع از بودجه دولت گفت: "اعتبارات بخش سلامت و بهداشت در دولت یازدهم و دوازدهم ۳.۲ برابر شده است."

علی نوبخت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم گفت که بودجه وزارت بهداشت از سال گذشته ده درصد بیشتر شده و "وزارت بهداشت د‌ر زمینه مصرف بودجه، قانون ر‌ا رعایت نمی‌کند و مسئله استعفای وزیر نیز فرار رو به‌ جلو است."

با توجه به افزایش قابل توجه قیمت ارز و بازگشت تحریم‌های آمریکا، این گمانه مطرح است که بودجه واقعی وزارت بهداشت کاهش یافته است.

وزیر بهداشت ایران یکی از وزرای شاخص دولت حسن روحانی بوده است و بر اساس گزارش های رسمی، در دوران مسئولیت او، اجرای طرح تحول نظام سلامت موجب شد تا هفت و نیم میلیون نفر که هیچ بیمه ای نداشتند، از بیمه بهداشت و درمان برخوردار شوند.

اجرای این طرح جنجال‌برانگیز سبب شد که شایعه استیضاح آقای قاضی‌زاده تقریبا در تمام دوران وزارتش مطرح باشد.

موافقان دولت حسن روحانی طرح تحول سلامت را یکی از مهمترین اقدامات دولت او قلمداد می‌کنند که برای اقشار کم‌درآمد و فقیر فرصت برخورداری از درمان‌هایی را فراهم کرده که پیشتر در دسترسشان نبوده است.

آقای روحانی در مراسم تحلیف دور دوم ریاست جمهوری‌اش، طرح تحول سلامت را در کنار برجام به عنوان دو دستاورد بزرگ دولت اولش قلمداد کرد.

مخالفان، اجرای این طرح را موجب "ریخت و پاش و پزشک‌سالاری، افزایش هزینه درمان و شکاف درآمد پزشک و پرستاران" می‌دانند.

پرداخت‌های معوقه بیمارستان‌ها به پرسنل و پرداخت‌های معوقه بیمه‌ها به پزشکان و بیمارستان‌ها هم از دیگر انتقاداتی است که به این طرح وارد شده است.

طرح تحول نظام سلامت از ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ در بیمارستان‌های وزارت بهداشت با هدف "حفاظت مالی مردم، عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و ارتقاء کیفیت خدمات، شروع به کار کرد.

با اجرای این طرح پرداخت از جیب بیمار کاهش یافت. بیمار ساکن شهرها برای بستری در بیمارستان دولتی شش درصد و ساکنان روستا، سه درصد باید بپردازند در حالی که پیش از آن این میزان به حدود ٣٨ درصد می‌رسید. با اجرای طرح تحول سلامت نه میلیون نفر دفترچه بیمه سلامت ایران دریافت کردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top