آمریکا 'معافیت همکاری اتمی با ایران از تحریم را تمدید و رئیس سازمان انرژی اتمی را تحریم خواهد کرد'

 حق نشر عکس Reuters
Image caption تاسیسات اتمی اراک - به گفته بلومبرگ آمریکا معافیت همکاری اتمی کشورهای برجام با ایران را تمدید می‌کند

آمریکا معافیت همکاری هسته‌ای با ایران را تمدید و یک مقام ایرانی را تحریم خواهد کرد.

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی که امروز، چهارشنبه، ٩ بهمن (٢٩ ژانویه) منتشر کرده گفته است که دولت ایالات متحده در نظر دارد معافیت همکاری اتمی چند کشور خارجی با ایران از تحریم هسته‌ای را به مدت شصت روز دیگر تمدید کند.

این خبرگزاری منبع اطلاعات خود را مقاماتی در دولت آمریکا ذکر کرده اما از آنان نام نبرده است.

بلومبرگ در همین گزارش می‌نویسد که انتظار می‌رود ایالات متحده همزمان با اعلام تمدید معافیت همکاری اتمی با ایران، سازمان انرژی اتمی و علی اکبر صالحی، رئیس آن را مورد تحریم قرار دهد.

خبرگزاری بلومبرگ گفته است که تصمیم به تمدید معافیت پس از مباحثاتی جهت حل اختلاف نظر بین مایک پومپئو، وزیر خارجه، و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری و مسئول اجرای تحریم‌های تجاری، اتخاذ شد.

صالحی حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption به گزارش بلومبرگ سازمان انرژی اتمی و علی اکبر صالحی، رئیس آن تحریم خواهند شد

براساس این گزارش، آقای پومپئو در راستای اجرای سیاست خارجی مورد نظر خود از تمدید این معافیت حمایت می‌کرد اما آقای منوچین با آن مخالف بود.

توافق هسته‌ای - برجام - محدودیت هایی را در برخی فعالیت‌های اتمی ایران وضع کرد و در مقابل، به کشورهای دیگر عضو برجام اجازه داد تا در فعالیت‌های هسته‌ای مجاز به ایران کمک کنند.

کشورهای اروپایی، چین و روسیه در بخش‌های مختلف با ایران همکاری اتمی دارند.هدف از تمدید معافیت همکاری هسته‌ای از تحریم جلوگیری از تشدید اختلاف بین آمریکا و کشورهای اروپایی باقی مانده در برجام عنوان شده است. این کشورها با ایران در زمینه‌های اتمی همکاری دارند و در صورتی که این معافیت داده نمی‌شد، ادامه این همکاری باعث قرار گرفتن نهادها و افراد اروپایی مرتبط با این برنامه در معرض تحریم ثانویه می‌شد.

ترامپ حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جمهوری آمریکا با توصیف برجام به عنوان یک توافق بد از آن خارج شد

کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه و همچنین اتحادیه اروپا از تصمیم ایالات متحده به خروج از برجام ابراز ناخرسندی کرده و همچنان بر حفظ این توافق تاکید داشته‌اند. در عین حال، آنها هشدار داده‌اند که تصمیم‌های اخیر ایران به کاهش پایبندی به برجام را قابل قبول نمی‌دانند و در صدد طرح شکایت علیه تخطی ایران از این توافق هستند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سال ٢٠١٨ از برجام خارج شد. او این توافق را "بدترین توافق" تاریخ آمریکا توصیف کرده و گفته بود که ممکن است دسترسی ایران به تسلیحات اتمی را صرفا برای مدتی به تعویق اندازد اما از آن ممانعت نخواهد کرد. او خواستار مذاکره مجدد برای دستیابی به توافقی جامع‌تر شده که علاوه بر "رفع نواقص" توافق هسته‌ای کنونی، شامل جنبه‌های دیگری از فعالیت‌ها و اقدامات ایران از جمله در زمینه تولید موشک‌های بالستیک و سیاست منطقه‌ای حکومت آن کشور باشد.

خروج آمریکا از برجام باعث بازگشت تحریم‌های هسته‌ای یکجانبه آن کشور علیه ایران شده است. تصمیم ایالات متحده به قطع ارتباط تجاری با ایران واکنش حکومت یاران را در پی داشته که به تشدید تنش بین دو کشور منجر شده است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
Go to top