برگزاری چهار تجمع اعتراضی در کشور

کارگران ذوب آهن اردبیل ۱۴ ماه معوقات مزدی دارند. این کارگران روز گذشته برای چندمین بار مقابل استانداری اردبیل دست به تجمع زدند. صبح امروز نیز ۵۰ نفر از ۳۰۰ مهندس جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در اعتراض به بلاتکلیفی‌ خود برای استخدام در سال‌های گذشته مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند. همچنین کارگران بازنشسته صنعت فولاد از اقسا نقاط کشور با سفر به تهران برای چندمین بار در سه ماه گذشته دست به تجمع اعتراضی زدند و بیش از ۲۵۰ نفر از کارگران پیمانی سیمان صوفیان تبریز در محوطه این کارخانه تجمع کردند. از سوی دیگر حسین حبیبی دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران می گوید که سه‌شنبه (۲۴ اسفند) در مقابل وزارت کار با خواسته افزایش واقعی مزد براساس محاسبات سبد معیشت تجمع می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حسین حبیبی می گوید که سه‌شنبه (۲۴ اسفند) در مقابل وزارت کار با خواسته افزایش واقعی مزد براساس محاسبات سبد معیشت تجمع می‌کنیم.

حسین حبیبی، دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با بیان این که به درازا کشیده شدن مذاکرات مزدی نشان از این دارد که دولت و کارفرمایان حاضر نیستند محاسبات سبد معیشت و رقم دو میلیون و ۴۸۹ هزار تومان را به رسمیت بشناسند، اظهار داشت: “سه شنبه با خواسته افزایش واقعی مزد مقابل وزارت کار، جایی که جلسات شورای عالی کار برگزار می‌شود، تجمع خواهیم کرد”.

وی افزود: “این ظلم مسلم است که بخواهند رقم واقعی و حداقلی سبد معیشت خانوارهای کارگری را نادیده بگیرند و کارگران را بار دیگر ناامید کنند”.

بازرس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با بیان این که سکوت کارگران تا کنون، به بهای گزافی تمام شده، افزود: “این سکوت باعث ظلم مضاعف شده؛ نتیجه‌ این سکوت می شود بی ارادگی کارگر در عقد قرارداد و باید تن بدهد به هر شرطی که کارفرما در قرارداد می‌آورد؛ می شود خروج گارگاه های کمتر از ۱۰ نفر موضو ع ماده ۱۹۱ از شمول قانون کار، آن هم نه موقت ونه به مصلحت بلکه دائم ؛ می‌شودگسترش پیمانکاری که صورت منقش برده داری مدرن است”.

حبیبی ادامه داد: “ادامه سکوت می‌شود ادامه برده‌داری و تحمیل دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر به کارگرانی که جز ریاضت و گرسنگی در سال‌های گذشته، چیزی نصیبشان نشده.

این فعال کارگری افزود: “ما شاهد ظلم آشکاریم؛ افزایش قطره چکانی دستمزد کارگران و افزایش نجومی حقوق پزشکان ومسئولان اتفاقی است که نمی‌توان بر آن چشم پوشید؛ پس چاره‌ای نداریم جز آن که سه شنبه تجمع کنیم و به آنها که به اصطلاح شرکای اجتماعی کارگران هستند نشان دهیم که قدرت ما کارگران در اتحاد است و مهمترین خواسته ما همین واقعی شدن دستمزدهاست؛ آنهم همین امسال و براساس محاسباتی که به دقت انجام شده‌است”.

تجمع کارگران سیمان صوفیان در محوطه کارخانه

به گزارش ایلنا، صبح امروز (۲۳ اسفند ماه)، بیش از ۲۵۰ نفر از کارگران پیمانی سیمان صوفیان تبریز در محوطه این کارخانه تجمع کرده اند.

در این تجمع که از ساعت ۸ صبح آغاز شده و همچنان ادامه دارد، کارگران از به تاخیر افتادن عیدی وپاداش پایان سال و دیرکرد در پرداخت برخی مزایای مزدی همانند پایه سنواتی وتجمیع سنواتی انتقاد دارند.

کارگران سیمان صوفیان می‌گویند با وجود شرایط کاری سخت، کارفرما از سال ۹۲ تجمیع سنواتی مارا لحاظ نکرده واز ابتدای سال جاری پایه سنواتی ما افزایش پیدا نکرده است.

از قرار معلوم، در تجمع صبح امروز، کارگران پیمانکاری واحد تاریکخانه وبارگیرخانه سیمان صوفیان حضور داشته اند.

امروز اتفاق افتاد؛ بازنشسته‌های صنعت فولاد دوباره در تهران تجمع کردند

به گزارش ایلنا، صبح امروز (۲۳ اسفند ماه) کارگران بازنشسته صنعت فولاد از اقسا نقاط کشور با سفر به تهران برای چندمین بار در سه ماه گذشته دست به تجمع اعتراضی زدند.

در این تجمع که از ساعت نه صبح به صورت همزمان مقابل ساختمان دفتر مرکزی صندوق فولاد و سازمان برنامه بودجه برگزار شده است، تا کنون بیش از ۱۰۰ نفر از بازنشسته ها شرکت دارند.

این بازنشسته‌ها که خواستار وصول مطالبات محقق نشده خود هستند، می‌گویند: “با وجود اعتراضات مکرر بازنشستگان صنعت فولاد در خصوص محقق نشدن مطالبات قانونیشان، و قولهای بی‌نتیجه مسئولان، با وجود ضعف جسمانی باز هم برای چندمین بار ناچارشدیم برای پیگیری مطالباتمان به تهران بیایم”.

آنان درباره بخشی از مطالبات خود می گویند صندوق بازنشستگی در حال حاضر هنوز ما به تفاوت افزایش ۱۰ درصدی حقوق چهار ماه ابتدای امسال را به دلیل نداشتن بودجه به بازنشستگان صندوق فولاد پرداخت نکرده است.

همچنین بازنشسته های صنعت فولاد حدود ۸ ماه مابه تفاوت حقوقی مربوط به اجرای طرح همسان سازی را که از سال ۹۱ اجرایی شده را طلبکارند.

کارگران بازنشسته فولاد در ادامه مطالبات صنفی خود می گویند جدا از مطالبات فوق بازنشستگان فولاد در زمینه دفترچه ای درمانی، بیمه تکمیلی وتامین نشدن هزینه ای درمانی از حدود یکسال قبل با مشکلات زیادی روبرو هستند که متاسفانه مسئولان مربوطه هیچ توجه به آن ندارند.

گفتنی است پیش از این نیز بازنشسته های صنعت فولاد برای وصول مطالبات قانونی خود در روزهای هفتم و ۲۲ دی ماه مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده بودند.

تجمع مهندسان کشاورزی استان کرمانشاه مقابل وزارت جهاد کشاورزی

به گزارش فارس، صبح امروز ۵۰ نفر از ۳۰۰ مهندس جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در اعتراض به بلاتکلیفی‌ خود برای استخدام در سال‌های گذشته مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان صبح امروز در مقابل وزارت جهاد کشاورزی جمع شده و پلاکاردهایی با عنوان آقای روحانی «به داد ما برس»، «بقا حق ماست»، «بیکاری مهندسین کشاورزی تا کی» اعتراض خود را نسبت به بلاتکلیفی چند ساله اعلام کردند.

یکی از معترضان درمورد وضعیت خود و دلیل اعتراض به خبرنگار فارس، گفت: “از سال ۸۷ حدود ۳۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس کشاورزی در استان کرمانشاه در پروژه‌های نظارت به کار گرفته شده‌اند که با آنها قرارداد یک ساله، بدون بیمه و با حقوق یک میلیون تومان منعقد شده است”.

یکی دیگر از تجمع‌کنندگان گفت: “جالب است که قرار بود ۱۰ هزار نفر در وزرات جهاد کشاورزی جذب شوند که از این تعداد ۳۰۰ نفر هم به استان کرمانشاه سهمیه نرسیده و ظاهراً به جای جذب مهندسین کشاورزی در این استان سهمیه را در بخش‌های دیگر هزینه‌ کرده‌اند”.

به گفته یکی دیگر از تجمع‌کنندگان در استان‌های دیگر از جمله استان ایلام فردی با ۳۰ روز فعالیت جذب و استخدام شده است اما ما با ۵۲ ماه سابقه فعالیت در وزارتخانه هم بلاتکلیف‌ هستیم و هم بیکار شده‌ایم و چگونه است دولت به راحتی چشمش را روی مهندسین کشاورزی می‌بندند.

عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در جمع تجمع کنندگان حضور یافته و به آنها قول مساعد داد تا وضعیت را پیگیری کند.

به گفته یکی از تجمع کنندگان، مصری با پیگیری‌ها توانسته تا ۲۰۰ نفر را در وزارت جهاد جذب کند اما همچنان ۳۰۰ نفر باقی مانده‌اند.

معوقات مزدی کارگران ذوب آهن اردبیل؛ تجمعات بی‌پاسخ ماند

به گزارش ایلنا، کارگران ذوب آهن اردبیل ۱۴ ماه معوقات مزدی دارند. این کارگران روز گذشته برای چندمین بار مقابل استانداری اردبیل دست به تجمع زدند.

کارگران ذوب آهن اردبیل ۱۴ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. این کارگران پیش از این بارها در مقابل استانداری اردبیل و دیگر نهادهای استانی دست به تجمع زدند که تاکنون این تجمعات هیچ حاصلی نداشته‌است.

روز گذشته نیز حدود صد نفر از این کارگران برای چندمین بار مقابل استانداری اردبیل جمع شدند و خواستار پرداخت معوقات خود شدند.

این کارگران هشتم اسفند ماه نیز مقابل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی اردبیل دست به تجمع زده بودند.

یکی از حاضران در این تجمع می‌گوید: “۱۴ ماه است که یک ریال دریافت نکرده ایم و اکنون در آستانه سال نو با مشکلات معیشتی بسیار دست و پنجه نرم می‌کنیم اما مسئولان فرافکنی می‌کنند و پاسخگوی ما نیستند”.

استاندار اردبیل پیش از این در ارتباط با وضعیت این کارگران گفته بود: “کارخانه ذوب‌آهن با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در استان اردبیل احداث شده و سرمایه‌گذار این کارخانه مجتمع خود را به یک پیمانکار دیگر به صورت اجاره‌ای واگذار کرده است”.

مجید خدابخش با بیان این که پیمانکار مربوطه کارگرانی برای کار در این کارخانه به کار گرفته و در پرداخت حق و حقوق آن‌ها کوتاهی کرده است که در واقع برطرف کردن این مشکل از حوزه وظایف استانداری اردبیل خارج بوده است؛ اظهار داشت: “قانون برای این گونه مشکلات کارفرمایی و کارگری تمهیدات لازم را لحاظ کرده و باید کارگران شاکی این کارخانه با مراجعه به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل از طریق قانونی پیگیر موضوع باشند”.

این اظهارات در حالی انجام شد که مراجعه این کارگران به اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی اردبیل نیز حاصلی دربر نداشته‌است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
Go to top